Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  oxidation of alkylbenzenes
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Utlenianie alkilobenzenów ozonem w fazie ciekłej
PL
Zbadano reakcje utleniania alkilobenzenów ozonem w fazie ciekłej. Wykazano, że w kwasie octowym i jego bezwodniku przeważa ozonoliza pierścienia benzenowego a utlenianie przez łańcuch boczny jest procesem drugorzędnym. Wśród produktów utleniania przez grupę alkilową w kwasie octowym dominowały odpowiednie kwasy benzoesowe. Zatrzymanie utleniania w stadium powstawania alkoholi benzylowych i benzaldehydów nie było możliwe z powodu ich wysokiej skłonności do dalszego utleniania. Skład produktów był inny w przypadku utleniania alkilobenzenów w bezwodniku octowym w obecności kwasów mineralnych (kwas siarkowy). W tych warunkach labilne związki pośrednie w momencie pojawienia się w układzie ulegały szybkiemu acylowaniu z tworzeniem form odpornych na działanie ozonu (octany benzylu i dioctany benzylidenu). Kwasy benzoesowe powstawały tylko po wyczerpującym utlenianiu substratu.
EN
PhMe, PhEt, xylenes, mesitilene, pseudocumene and 13 in-ring-substituted toluenes were oxidized with O3 in liq. phase (AcOH or Ac2O) in presence of H2SO4 catalyst to follow the reaction kinetics and effect of substituents on the oxidn. course. The ozonolysis of the PhH ring was dominant when compared with oxidn. of the side chains. The corresponding benzoic acids prevail among the products of the alkyl group oxidn. in acetic acid.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.