Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  owady szkodliwe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
Composts and vermicomposts from tannery wastes are used as fertilizers. As they contain a certain amount of heavy metals, not only nutrient properties should be checked but also the effect of their use on insect pests. The kind of applied fertilization had a significant effect not only on pests food preference but also on their life-span. Plants fertilized with untreated tannery sludge were more attractive to leaf-chewing insects. Plants fertilized with multi-component treatment (NPK) were preferred by aphids.
PL
Istotnym elementem wpływającym na preferencje i przeżywalność owadów może być skład chemiczny roślin żywicielskich. W związku z nawożeniem roślin osadami ściekowymi wprowadzono do gleby oprócz składników pokarmowych również metale ciężkie, które pobrane przez rośliny mogły wpływać na preferencje i długość życia żerujących na nich owadów. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że rodzaj zastosowanego nawożenia może wpłynąć w sposób istotny na preferencje pokarmowe niektórych szkodników. Dla larw błonkówek i pomrowów najbardziej preferowane były rośliny nawożone osadem nieprzetworzonym z oczyszczalni z Bieżanowa. Także dla chrząszczy oprzędzików były to jedne z najatrakcyjniejszych roślin. Dla skoczków najbardziej atrakcyjne były rośliny nawożone osadami nieprzetworzonymi z oczyszczalni ścieków garbarskich oraz kompostem i wermikompostem uzyskanym z osadu z Bieżanowa z dodatkiem słomy. Mszyce najbardziej preferowały rośliny z poletek nawożonych NPK. Rodzaj zastosowanego nawożenia wpłynął także na długość życia szkodników żerujących na nawożonych roślinach. Chrząszcze oprzędzików najszybciej zamierały na roślinach nawożonych osadem nieprzetworzonym z oczyszczalni chemicznych z Bieżanowa i Radomia oraz NPK. W przypadku skoczków wpływ nawożenia organicznego traw na ich przeżywalność nie był tak jednoznaczny. Natomiast zastosowanie nawożenia NPK, obornika, wermikompostu z liści czy osadu surowego z oczyszczalni z Bieżanowa powodowało wyraźne skrócenie średnie długości życia tych owadów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.