Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  owad
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Rosnąca w ostatnich czasach świadomość znaczenia owadów zapylających dla stabilności zarówno środowiska naturalnego, jak i rolnictwa, które są podstawą naszego istnienia, sprawiła, że z uwagą zaczęliśmy się przyglądać sytuacji i potrzebom owadów, będących naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami.
PL
Wiemy już, że oddalanie się miast od przyrody jest niekorzystne dla wszystkich. Ale niekorzystne bywa również zbytnie zbliżanie się z aktywnościami niespotykanymi dotychczas na obszarach „czwartej przyrody”. Między tym wszystkim są jeszcze zwierzęta – latające bezkręgowce, o których Albert Einstein powiedział podobno, że gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia. Być może również dlatego pszczelarstwo miejskie robi furorę. I to mimo alarmujących sygnałów ze strony środowiska naukowego.
PL
Co to za stwór?! – wołają ludzie, którzy po raz pierwszy w życiu widzą turkucia podjadka. To rzadka okazja, bo zwierzę rzadko wychodzi na światło dzienne ze swych podziemnych tuneli. Gdy wyjdzie, budzi sensację – tym większą, gdy okazuje się, że jest krewnym konika polnego.
PL
Spośród wszystkich gości, jacy mogą pojawić się w naszych domach, ten szczególnie daje po nosie. To gość z dalekiej Ameryki – owad zwany wtykiem, groźny wróg iglaków, ale i rur kanalizacyjnych. Na zimę przenosi się z ogrodów do środka.
PL
Są zwierzęta, o których ktoś słyszał albo nawet ktoś je słyszał, ale nigdy nie widział. Świerszcze otwierają tę listę. Gdy w końcu ktoś je zobaczy, bywa zaskoczony, Świerszcz nie jest eleganckim skrzypkiem z bajek. Przypomina raczej karalucha niż Filipa z "Pszczółki Mai".
PL
Gdyby zapytać o to, jakie zwierzęta spotkać można na parapecie, wiele osób zawoła: gołębie! One jednak tu tylko przysiadają na chwilę. Tymczasem dla wielu zwierząt parapety i okna to cały świat.
PL
Prusak zwany „francuzem”, do tego „szwab” pochodzący ze Wschodu, wreszcie karaluch amerykański rodem z Azji – coś tu się geograficznie nie zgadza… Nic dziwnego, mówimy o jednym z największych zwierzęcych podbojów świata – o inwazji karaluchów na całej kuli ziemskiej.
PL
W Polsce żyje ok. 80 gatunków biedronek - chrząszczy darzonych wielką sympatią. Tymczasem to jedne z najbardziej krwiożerczych drapieżników.
PL
Wydawać, by się mogło, że nie sposób wyobrazić sobie ściślejszego związku zwierzęcia z ludzkimi siedzibami niż to, co wyprawia tanecznica okienna, żyjąca niemal wyłącznie w szparach okien, drzwi, podłóg czy szaf. Rzeczywiście, wysoko ustawiła poprzeczkę uzależnienia od ludzi. Da się bardziej uzależnić? Otóż da.
PL
Na terenach zieleni poznańskiego os. Kosmonautów zaobserwowano w tym roku masowe pojawienie się szkodnika o nazwie czerwiec wiązowiec (Gossyparia spuria Mod., 1778). Znany jest on także pod polskimi nazwami – łysik wiązowiec i pilśnik łysy.
11
Content available remote A method for simple assessment of cold sensitivity in insects
EN
A simple index of sensitivity to frost in insects for the general use in ecological studies was introduced. The index is based on a cooling experiment that leads to the estimation of the subzero temperature at which 50% of a sample of particular species life form individuals are killed within 24 hours. By analogy to toxicology, such an estimate was called LTemp[50]. We present the method using our results from a series of simple cooling experiments conducted on larval gooseberry sawflies Nematus ribesii (Scopoli) and imagine queens, workers and males of the hornet Vespa crabro L. LTemp50 indices were -7.2[degrees]C for gooseberry sawfly larvae and ranged from -5.0[degrees]C for male hornets to -9.1[degrees]C for queen hornets. These differences seem to reflect reasonably the specific thermal environment adaptations of the studied insects.
PL
Od dawna w naszej prasie ogrodniczej nie zajmowano się tak intensywnie i tak długo jakimś owadem, jak obecnie szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Temu małemu motylkowi przypisuje się całą winę za zły stan drzew kasztanowca białego.
PL
Celem zrealizowanych badań była analiza możliwości wykorzystania sztucznych sieci neuronowych jako instrumentu przeznaczonego do identyfikacji motyli. Rozpoznawane owady reprezentowały gatunki, które są objęte ochroną prawną na terenie Polski. Neuronowej identyfikacji dokonano na podstawie (uprzednio pozyskanych) dwuwymiarowych obrazów, przedstawiających owady z rodziny Papilionidae.
EN
There has been noticed growing explorers' interest in drawing conclusions based on information of data coded in a graphic form. The neuronal identification of pictorial data, with special emphasis on both quantitative and qualitative analysis, is more frequently utilized to gain and deepen the empirical data knowledge. Extraction and then classification of selected picture features, such as color or surface structure, enables one to create computer tools in order to identify these objects presented as, for example, digital pictures. The work presents original computer system designed to digitalize pictures on the basis of color criterion. The system has been applied to generate a reference "learning" file for the neural system to identify selected kinds of insects.
17
Content available remote Uszkodzenia materiałów budowlanych przez owady
19
Content available remote Przykłady uszkodzeń konstrukcji drewnianych
EN
Wood deterioration factors. Wood impregnation methods depending on its degradation degree and biotic factor occurences.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.