Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  out-of-use vehicle
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Konieczność nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji wynika przede wszystkim z potrzeby zapewnienia pełnej transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE w sprawie pojazdów wycofanych. Ponadto: „Celem nowelizacji ustawy jest wyeliminowanie „szarej strefy” w przetwarzaniu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nowe regulacje mają zapewnić, że tego typu odpady będą w całości kierowane do legalnie działających stacji demontażu, do miejsc, w których zapewnione będzie ich przetworzenie bezpieczne dla środowiska i zgodne z prawem.” Taką informację na swojej stronie internetowej zawarło Ministerstwo Środowiska w sprawie projektu z 23 września 2010 r.ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw. Konsultacje społeczne zostały zakończone w drugiej połowie listopada ub.r. Redakcja miesięcznika „Recykling” prezentuje opinie branży na ten temat.
PL
Zasady postępowania z wrakami w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju określono w Ustawie z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Według zapisów tej regulacji zbierania wraków mogą dokonywać wyłącznie przedsiebiorcy prowadzący punkty zbierania samochodów i stacje demontażu.
PL
Zapewnienie i zorganizowanie systemu zbierania i przetwarzania pojazdów wycofanych z eksploatacji na terenie kraju oraz osiągnięcie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu zużytych aut są najważniejszymi celami dwóch aktów prawnych. Jednym z nich jest ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
PL
Im większe miasto, tym więcej problemów z porzuconymi pojazdami, stąd w drugiej części artykułu opisano postępowanie w tej kwestii w największym polskim mieście - w Warszawie. W 2006 r. z jej terenu, zgodnie z art 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, straż miejska usunęła 424 pojazdy.
PL
Zagadnienia recyklingu oraz odzysku były przedmiotem II Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej "Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji", organizowanej przez Abrys. We Wrocławiu podczas obrad omówiono różnorodne problemy związane z praktyką i teorią recyklingu pojazdów samochodowych.
PL
Propozycja projektu poselskiego ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji całkowicie odbiega od podpisanego porozumienia koalicyjnego, w którym jest mowa o likwidacji bezrobocia, wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw, podnoszeniu płacy najmniej zarabiających itd.
PL
W myśl ustawy o recyklingu pojazdów uszkodzone auta są odpadami. Rzecz w tym, iż koncepcja pojęcia "odpadu" zarówno w prawie polskim, jak i europejskim jest dalece niejasna. Ostatnio problemem definicji "odpadu" w zakresie transgranicznego przemieszczania pojazdów zajął się Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
PL
Ustawa o pojazdach wycofanych z eksploatacji łączy w sobie zapisy zarówno ustawy o odpadach, jak i ustawy Prawo o ruchu drogowym. Natomiast wszystkie trzy ustawy w różny sposób odnoszą się do pojęcia samochodów nie użytkowanych nazwanych potocznie wrakami.
PL
Ustawa o recyklingu pojazdów zobowiązała wprowadzających samochody na polski rynek do zapewnienia sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji, określając warunki jej funkcjonowania. Sieć ma zapewnić właścicielowi wyeksploatowanego pojazdu możliwość jego przekazania do punktu zbierania pojazdów.
PL
Pojazd po okresie eksploatacji staje się odpadem, który często porzucany jest w lesie, na parkingu lub w innych miejscach i staje się problemem, głównie dla organów samorządowych. Ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów nie reguluje bezpośrednio tego patologicznego zjawiska.
PL
W numerze 10/2005 "Recyklingu" ukazało się opracowanie dotyczące obowiązków przedsiębiorców prowadzących punkty zbierania pojazdów, wynikajacych z Ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Niniejszy artukuł omawia obowiązki pozostałych kategorii przedsiebiorców: wprowadzających pojazdy oraz prowadzących stacje demontażu i strzępiarki.
PL
W Polsce wdrożenie tej ustawy w życie nie jest łatwe ze względu na koszty, jakie muszą ponieść operatorzy z uwagi na jej zapisy. Szczególnie wysokie środki na inwestycje muszą wyłożyć prowadzący stacje demontażu w celu zapewnienie wymaganych w ustawie warunków ochrony środowiska przy zagospodarowaniu odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.