Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ostrość widzenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Analiza przyczyn pogorszenia ostrości widzenia w warunkach skotopowych
PL
Widzenie w warunkach skotopowych to, nieco upraszczając, widzenie w warunkach nocnych. Dokonując ilościowego uściślenia powiemy, że to widzenie w warunkach, w których luminancja obserwowanej sceny mieści się w zakresie od 10-6 cd/m2 (niezachmurzone niebo w bezksiężycową noc) do około 10-2 cd/m2 (noc z pełnią księżyca). W tych warunkach średnie pole powierzchni źrenicy jest równe około 45 mm2. Daje to oświetlenie siatkówki oka równe od 10-4 do 10-0,22 trolandów skotopowych. Przy takich poziomach oświetlenia siatkówki widzenie jest niemal wyłącznie widzeniem pręcikowym, gdyż czopki nie są aktywowane ze względu na ich zbyt niską czułość. Widzenie pręcikowe jest ze swej natury widzeniem mniej ostrym niż widzenie czopkowe, co wynika z mniejszej gęstości upakowania pręcików w centralnej siatkówce i zgrupowania ich w pola recepcyjne o większej powierzchni od powierzchni czopkowych pól recepcyjnych. W dalszym ciągu artykułu zostaną omówione pozaanatomiczne czynniki obniżające ostrość widzenia w warunkach skotopowych.
2
Content available remote Zaburzenia akomodacji – charakterystyka, diagnostyka, terapia
4
Content available remote Metody doboru korekcji sferycznej
PL
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja wybranych metod określania korekcji sferycznej. Celem doboru korekcji sferycznej jest uzyskanie możliwie największej ostrości widzenia. Proces ten jest realizowany po rozluźnieniu akomodacji i w zależności od potrzeb można go przeprowadzać w różnych etapach badania. W początkowym etapie określania refrakcji, przy możliwej nieskorygowanej niezborności astygmatycznej, proces polega na takim doborze korekcji sferycznej, aby środek interwału Sturma (krążek najmniejszego rozmycia) znajdował się na siatkówce (dobór najlepszej korekcji sferycznej). W końcowej fazie badania, przy doprecyzowaniu korekcji sferycznej realizowanym w warunkach widzenia obuocznego (po balansie obuocznym), badanie polega na obuocznym doborze korekcji sferycznej w taki sposób, aby obraz obserwowanego obiektu znajdował się na siatkówkach obojga oczu (doprecyzowanie korekcji sferycznej).
PL
W artykule przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych mających na celu ustalenie preferencji oświetleniowych osób o umiarkowanym upośledzeniu widzenia. Omówiono przebieg tych badań oraz opracowano metodę oceny zmęczenia wzroku, która składała się z badań obiektywnych oraz subiektywnych. Zaprezentowano także opracowany system oświetleniowy, który był w badaniach alternatywą dla opraw oświetlenia ogólnego z rastrami parabolicznymi.
EN
The paper presents the results of experimental investigation aimed at the assessment of lighting preferences of workers with moderately poor sight. Conduction of research was described, as well as, the method of assessment of eye fatigue, that consists of objective and subjective studies. The author presents the designed of lighting system that was the alternative for general lighting with parabolic louver during the research.
6
Content available remote Trójbarwna stymulacja świetlna widzenia centralnego
PL
W pracy opisano sposoby korekcji ostrości widzenia poprzez stymulację świetlną siatkówki. Badano wpływ stymulacji jednobarwnej laserem He-Ne i trójbarwnej specjalnie skonstruowanym stymulatorem świetlnym. Wykazano wyższą efektywność stymulacji trójbarwnej.
EN
The methods of visus correction by means of light stimulation are presented. The influence of monochromatic stimulation by He-Ne laser, as well as polychromatic one by tricolor light stimulator was examined. The higher efficacy was stated in case of tricolor stimulation.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.