Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  osoby słabowidzące
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Dostępny świat gier planszowych
PL
Złoty wiek gier planszowych. Historia gier planszowych sięga starożytności i przez cały czas ewoluuje. Obecnie tradycyjne gry planszowe cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród osób z prawidłowym widzeniem, jak i niewidomych oraz słabowidzących [1]. Ich fascynujący świat zaangażował miliony ludzi, łącząc młodsze i starsze pokolenia. Najwyższy (44%) udział w grach planszowych stanowią osoby dorosłe w wieku 18-34 lat, natomiast około 41% jest w wieku 35-54 lata. Wśród dzieci dominuje grupa od 5 do 12 lat [1]. Pasja grania zaczyna się od rodzinnych wieczorowych gier i sięga aż po globalne konkursy o wysoką stawkę. Poza radością i ekscytacją, gry planszowe niosą wiele innych korzyści, m.in. takie jak wzmacnianie relacji i poznawanie nowych ludzi. Pomagają również w ćwiczeniu podstawowych umiejętności poznawczych: podejmowaniu decyzji, myśleniu strategicznemu na wyższym poziomie i rozwiązywaniu problemów oraz uczą cierpliwości i wyznaczania celów. Stały się częścią kultury i edukacji. Coraz więcej powstaje także kawiarni i klubów, gdzie można spotkać się ze znajomymi, by zagrać w planszówkę, tworząc w ten sposób przestrzeń o szerokiej roli społecznej (fot. 1).
PL
Zakres działalności optometrystów jako specjalistów ochrony wzroku jest szeroki i wielowymiarowy. Praca w tym zawodzie pozwala na rozwój w wielu różnych kierunkach, od najbardziej powszechnych badań refrakcji, przez dobór soczewek kontaktowych, aż po specjalizowanie się w zakresie postępowania w zaburzeniach widzenia obuocznego czy też prowadzenia terapii widzenia. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż pomocy ze strony optometrysty potrzebuje pacjent w każdym przedziale wiekowym. Na dzień dzisiejszy nie funkcjonuje żaden podział specjalizacyjny, który umożliwiałby udzielanie pomocy w określonych grupach wiekowych, jak chociażby optometrysta pediatryczny czy optometrysta geriatryczny, a przecież pacjenci z obu tych grup wiekowych zwykle zmagają się z zupełnie odrębnymi od siebie problemami wzrokowymi i wymagają kompleksowego podejścia specjalisty, który będzie dysponował odpowiednią do tego wiedzą i umiejętnościami. Co więcej, aktualnie istnieje bardzo niewielka grupa specjalistów współpracujących z osobami słabowidzącymi. Jednym z głównych powodów dla powyżej wspomnianych kwestii jest fakt, że zawód optometrysty wciąż nie został prawnie uregulowany, co tworzy swoiste błędne koło, i często skutkuje „nierzetelnością zawodową”.
3
Content available remote Przestrzeń publiczna osób słabowidzących i niewidomych
PL
Najważniejszym narządem zmysłów są oczy, ponieważ aż 80% wszystkich wrażeń zmysłowych jest rejestrowanych za pomocą wzroku [1]. Mogą one przyjąć 10 min informacji na sekundę, by następnie przekazywać je do mózgu [2]. Odgrywają potężną rolę w pokazywaniu świata zewnętrznego. Wzrok umożliwia m.in. orientację w przestrzeni i poznawanie otoczenia. Mimo iż częstość utraty wzroku związana ze starzeniem zmniejszyła się w ciągu ostatnich trzech dekad, to jednak ze względu na wzrost liczby ludności postęp nie nadąża za potrzebami osób słabowidzących i niewidomych. W miarę wzrostu i starzenia się globalnej populacji stoimy przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z pogarszaniem się widzenia. Częstość występowania niepełnosprawności rośnie wraz z wiekiem, gwałtownie po ukończeniu 40. r.ż. Wśród czterdziestolatków niepełnosprawna jest co 10 osoba, a w grupie osób po 70. r.ż. już niemal co druga. Według GUS uszkodzenia i choroby układu narządu wzroku zajmują czwartą pozycję po dysfunkcji i chorobach narządu ruchu, schorzeniach układu krążenia i neurologicznych. Wynoszą one odpowiednio 30% dla kobiet i 25% dla mężczyzn [3]. Problem z prawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku może być spowodowany utratą ostrości widzenia lub wystąpić w wyniku utraty pola widzenia, gdy oko nie widzi szerokiego obszaru bez poruszania oczami lub obracania głowy.
4
Content available remote Multisensoryczne obrazy Malczewskiego
PL
Osoby z dysfunkcją wzroku w muzeum. Wizyta w muzeum pozwala poznać i doświadczyć zarówno dziedzictwo historyczne, jak i kulturowe oraz wzbogacić wiedzę na ten temat. Jest to nie tylko instytucja gromadząca, konserwująca i eksponująca obiekty, ale również miejsce skupienia publiczności i przestrzeń o szerokiej roli edukacyjnej oraz społecznej.
PL
Jednym z narzędzi diagnostycznych będących w dyspozycji optometrysty jest ocena sprawności czytania przez pacjenta. Ocena ta przydatna jest nie tylko przy stawianiu wstępnej diagnozy czy monitorowaniu terapii wzrokowej, lecz także przy doborze pomocy wzrokowych dla pacjentów słabowidzących.
6
Content available remote Nieodwracalnie przemijające widzenie
PL
Zarówno w Polsce, jak i na świecie jest wzrost liczby osób starszych, czyli powyżej 60. roku życia. Na całym świecie prognozuje się, że liczba osób starszych wzrośnie z 605 mln w 2000 roku do około 2 mld w 2050 roku. W Polsce w 2019 roku populacja osób 60+ stanowiła 9,39 mln, czyli ponad 1/4 społeczeństwa całego kraju, która wyniosła 38,4 mln osób. Porównując z 2015 rokiem można zauważyć wzrost liczby osób w wieku senioralnym o ponad 900 tys. osób. Przewiduje się, że w 2050 roku osób powyżej 65 lat będzie około 11,1 mln spośród 33,95 mln Polaków, co stanowi 32,7%. Wydłuża się także średnia wieku umieralności, która wynosi w Polsce dla kobiet prawie 82 lata, a dla mężczyzn 74 lata (2019 rok). W ciągu 30 lat jest to wydłużenie czasu trwania życia o odpowiednio blisko osiem i siedem lat.
7
Content available remote Zastosowanie filtrów optycznych u osób słabowidzących
PL
W obliczu wzrastającej długości życia i starzejącego się społeczeństwa liczba osób słabowidzących rośnie. Pomoc tym osobom staje się coraz istotniejszym zagadnieniem w rozwijającej się dziedzinie optometrii. Optometrysta zajmujący się doborem pomocy optycznych musi zapewnić swoim pacjentom coraz to szersze możliwości wykorzystania nowoczesnych metod i sposobów stosowanych w optyce, aby zadbać o bezpieczeństwo i ochronę ich wzroku. Do bardzo ważnych pomocy optycznych zaliczają się filtry, których głównym celem jest funkcja ochronna. Poznanie mechanizmu działania filtrów związane jest z zagadnieniem spektrum fali elektromagnetycznej i jej wpływu na zewnętrzne i wewnętrzne struktury oka.
PL
Artykuł ma na celu przedstawienie problemów, sytuacji oraz niedogodności, z którymi najczęściej stykają się podczas podróży środkami miejskiego transportu zbiorowego w Krakowie osoby niewidome i słabowidzące. Podstawą do identyfikowania problemów i ocen były badania sondażowe przeprowadzone wśród osób niewidomych i słabowidzących. Badano problemy w zlokalizowaniu przystanku, najlepsze źródła informacji o rozkładzie jazdy i nadjeżdżającym pojeździe, problemy podczas wsiadania do pojazdu, podczas podróży i wysiadania oraz oceny skrajne niezadowolenia i zadowolenia z miejskiego transportu zbiorowego. Według ankietowanych transport zbiorowy w Krakowie staje się powoli coraz bardziej im przyjazny. Ogólna jego ocena w skali 1–10 wynosi 6.
EN
This article aims to present the problems, situations and inconveniences most often encountered by blind and visually impaired people traveling on public transport in Krakow. The survey conducted among the blind and visually impaired persons was the basis for identifying problems and evaluations. Problems in locating the bus stop, the best sources of information about the timetable and oncoming vehicle, problems getting into the vehicle, traveling and disembarking and the extreme evaluation of dissatisfaction and satisfaction with urban public transport have been have been studied. According to the respondents, collective public transport in Krakow has been slowly becoming more and more friendly. Its overall rating on the scale of 1-10 is 6.
PL
W artykule omówiono zagadnienia dotyczące przystosowania obiektów, pomieszczeń i stanowisk pracy znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków w zakresie oświetlenia elektrycznego dla osób słabo widzących. Polega ono na odpowiednim dobraniu parametrów oświetlenia, takich jak: natężenie i równomierność, wskaźnik oddawania barw, barwa światła (temperatura barwowa), olśnienie, a także migotanie, tętnienie światła oraz efekt stroboskopowy w zależności od rodzaju niepełnosprawności wzroku ze względu na brak w aktualnych normach oświetleniowych szczegółowych wymagań dotyczących tych parametrów, zaproponowano zalecenia oraz rozwiązania techniczne mające na celu poprawę warunków pracy osób słabo widzących. Szczególną uwagę zwrócono na konstrukcję i parametry techniczne opraw oświetlenia miejscowego. Przedstawiono także zagadnienia dotyczące oświetlenia elektrycznego kabin dźwigów osobowych. Zaprezentowano również przykłady udogodnień poprawiających jakość oświetlenia w pomieszczeniach i na stanowiskach pracy dla tej grupy osób.
EN
The article discusses adaptation of buildings, and rooms and workstation; located both inside and outside buildings in the area of electric lighting for visually-impaired people. This adaptation is based on a proper selection of lighting parameters such as illuminance, unformity ratio of illuminance, colour rendering index, colour of light (colour temperature), glare, and the flickering light ripple and strobe effect depending on the type of visual disability. Because there are no specific requirements for the above parameters m current standards on lighting, this paper suggests recommendations and technical solutions aimed at improving working conditions of the visually-impaired workers. Particular attention is paid lo the design and specifications of local lighting luminaires. This paper also presents issues related to electric lighting of cabin lifts. Examples of features that improve the quality of lighting in rooms and workstations for visually-impaired people are presented, too.
10
Content available remote Dźwięki dla niewidomych
PL
Szacuje sie, ze w Polsce mieszka ok. 200 000 osób niewidomych i słabowidzących. Odbiór i poprawna interpretacja informacji o otoczeniu, przenoszonych przez fale akustyczne, jest dla nich szczególnie ważna, ponieważ wpływa na poprawę jakości życia, a także umożliwia samodzielne i bezpieczne poruszanie się w środowisku miejskim.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.