Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  osad czynny oczyszczalni ścieków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Procesy biologicznego oczyszczania ścieków w większości oczyszczalni oparte są metodę osadu czynnego. W większości obecnie eksploatowanych obiektów osad czynny występuje w formie luźno związanych struktur mineralno-organicznych, tak zwanych kłaczków. Właściwości tej formy osadu i problematyka jej eksploatacji są dobrze poznane zarówno w obszarze praktycznego zastosowania, jak i w sferze badań naukowych. Pomimo wielu niewątpliwych zalet kłaczkowatego osadu czynnego, posiada on również ograniczenia eksploatacyjne, które po części wynikają z jego struktury. Dlatego też na przestrzeni ostatnich lat intensywnie prowadzone są prace badawcze w obrębie optymalizacji metod biologicznego oczyszczania ścieków. Jednym z efektów tych prac było opracowanie nowego rodzaj osadu czynnego, tak zwanego tlenowego granulowanego osadu czynnego.
PL
Dostarczanie tlenu potrzebnego do biologicznego rozkładu związków organicznych jest istotną częścią technologii oczyszczania w każdej oczyszczalni ścieków. Jednym z warunków prawidłowego przebiegu procesu rozkładu materii organicznej przez bakterie tlenowe jest dostarczanie tlenu w sposób i zapewniający w każdym czasie jego odpowiednie stężenie w komorach tlenowych. Jedną ze stosowanych technologicznych metod dostarczania tlenu jest napowietrzanie, realizowane poprzez instalację sprężonego powietrza, obejmującą dmuchawy, rurociągi wraz z armaturą odcinającą i regulacyjną oraz dyfuzorami membranowymi. Tak skonstruowana instalacja, oprócz funkcji natleniania, również pomaga w mieszaniu zawartości komory, aby zapewnić lepszy kontakt substancji pokarmowych pochodzących z zanieczyszczeń z kłaczkami osadu czynnego. Tym samym, prawidłowy przebieg aerobowych procesów oczyszczania w znacznej mierze zależy od umiejętnego zaprojektowania całej instalacji napowietrzającej, z uwzględnieniem optymalnego doboru każdego jej elementu. Prawidłowa regulacja przepływu powietrza w instalacji napowietrzania jest jednym z kluczowych ogniw w procesie tlenowego rozkładu materii organicznej.
PL
Dotychczasowe rozważania, dotyczące energochłonności miejskich oczyszczalni ścieków, bazują na rzeczywistych danych uzyskiwanych z pracujących obiektów Dane te w większości przypadków dotyczą całkowitego zużycia energii elektrycznej w oczyszczalni, co pozwala jedynie na określenie jednostkowej mocy zainstalowanej i jednostkowego zużycia energii elektrycznej w odniesieniu do ilości oczyszczanych ścieków, liczby mieszkańców obsługiwanych przez oczyszczalnię oraz ładunku BZT wprowadzanego do obiektu. Nie podjęto jak dotychczas, działań zmierzających do określenia jednostkowego zużycia energii elektrycznej w odniesieniu do poszczególnych procesów i związanych z tym urządzeń. Dane takie można znaleźć w książce pt.: Wastewater Engineering. Treatment and Reuse, której autorami są G. Tchobanoglous, F. L. Burton I H. D. Stensel. Jest to dzieło wydawane regularnie przez wydawnictwo Metcalf and Eddy Inc. Graw Hill. Rozdział 17. tej książki poświęcony jest zagadnieniom energetycznym dotyczącym oczyszczalni ścieków uwzględniających różne procesy technologiczne. Autorzy książki przedstawili informacje dotyczące jednostkowego zużycia energii elektrycznej w odniesieniu do różnych urządzeń występujących w oczyszczalniach ścieków o różnych układach technologicznych. Dane te obejmują wskaźniki zużycia energii elektrycznej odniesione do ilości oczyszczanych ścieków i podane są w przedziale minimalnej i maksymalnej wartości, bez uwzględnienia wielkości oczyszczalni mierzonej ilością ścieków poddawanych oczyszczaniu.
PL
Oczyszczalnia ścieków dla miasta i gminy zlokalizowana jest na obrzeżach miasta w miejscowości Łęg. W pobliżu rzeki Czarnej Staszowskiej znajduje się zespół obiektów i urządzeń służących do mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków oraz przeróbki i unieszkodliwiania osadów ściekowych. Nowoczesny reaktor biologiczny z osadem czynnym pracuje w systemie UCT (Uniwersity of Cape Town) z tlenową stabilizacją osadu w układzie dwóch niezależnych ciągów technologicznych. Średnia przepustowość systemu wynosi 1800 3/d. Oczyszczalnia posiada stację zlewną, do której mogą być dowożone ścieki z gospodarstw niepodłączonych do kanalizacji. Ciąg osadowy wyposażony jest w urządzenia do higienizacji osadu nadmiernego wapnem oraz do kompostowania. Przedsiębiorstwo posiada także specjalistyczny sprzęt do obsługi kanalizacji i oczyszczalni.
PL
W osadnikach wtórnych następuje klarowanie ścieków i zagęszczanie osadu poprzez oddzielenie osadu czynnego od oczyszczonych ścieków. W odróżnieniu od osadników wstępnych, zawiesina w osadnikach wtórnych jest trudno sedymentowalna (ciężar właściwy osadu zbliżony jest do ciężaru wody). Jednocześnie, z uwagi na to, że osadniki wtórne są z reguły końcowym elementem każdej oczyszczalni ścieków, wymaga się od nich wysokiej skuteczności klarowania ścieków zapewniającej redukcję zawiesiny nawet do 99%.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.