Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  orzecznictwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Po wejściu w życiu ustawy o systemie kaucyjnym zmienia się orzecznictwo sądowe w sprawie stosowania kar za brak osiągania poziomów recyklingu. Nie można już ich automatycznie przerzucać na firmy odbierające odpady.
PL
Zestaw przepisów dotyczących tytułowego zagadnienia jest złożony, wieloaspektowy. Szczegółowych rozwiązań szukać należy w licznych aktach prawnych.
PL
Materia zamówień in house wielokrotnie powiązana jest z problematyką dotyczącą usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, w tym z rozliczeniami finansowymi w formule rekompensat.
PL
W artykule "Duży problem małych gmin: postępowanie z bioodpadami”, opublikowanym w poprzednim numerze "Przeglądu Komunalnego”, dr inż. Barbara Kozłowska słusznie zwróciła uwagę na problemy gmin wiejskich ze szczególną frakcją odpadów komunalnych, jaką są bioodpady. Niejasne i niespójne przepisy nie ułatwiają, a wręcz utrudniają znalezienie najlepszego rozwiązania sprawy.
PL
Gminy i związki międzygminne zobowiązane są m. in. do zapewnienia odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych oraz umożliwienia deponowania odpadów w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Z założenia poza zadaniami gminy pozostaje odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych. Stan odmienny występuje w przypadku przyjęcia uchwały, o której mowa w art. 6c ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 888, dalej: „u.c.p.g.”).
PL
Od chwili powołania Regulatora, tj. Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwo wego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, na rynku wodnym istnieje wiele wątpliwości kto, w jakim trybie i w jakim zakresie winien rozstrzygać wszelkie spory dotyczące tego rynku. W najgorszej sytuacji są indywidualni odbiorcy, którym trudno jest znaleźć pomoc. Wyroki sądów nakreślają pewne kierunki działań Regulatora, ale nie pozwalają na jednoznaczne rozstrzygnięcie problemów odbiorców.
PL
Zasadniczym celem niniejszej publikacji jest prezentacja najważniejszych tez i wniosków wypracowanych na przestrzeni lat 2019-2020 w orzecznictwie sądów administracyjnych, dotyczących zasadności kierowania przez starostów osób ze zdiagnozowanym (lub podejrzewanym) uzależnieniem od alkoholu na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Analizując wyżej wskazane orzecznictwo skoncentrowano się na takich wątkach, jak znaczenie i moc wiążąca informacji o uzależnieniu kierującego od alkoholu udostępnianych starostom przez prokuraturę, prawidłowość oceny ww. danych, a także wartość dowodowa innych dokumentów i informacji dla zastosowania procedury określonej w art. 99 u.k.p. Właściwe rozważania poprzedzono krótką charakterystyką obowiązujących przepisów, regulujących materialnoprawne podstawy postępowania w sprawach uprawnień do prowadzenia pojazdów przez kierujących w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
EN
The main purpose of this publication is to present the most important theses and conclusions developed over the years 2020-2019 in the jurisprudence of administrative courts regarding the legitimacy of referring persons diagnosed (or suspected) with alcohol addiction to medical examinations by starosts (chief executive of a district) in order to determine the existence or absence of health contraindications for vehicles. When analyzing the above-mentioned case law, the focus was on such issues as the meaning and binding force of information on alcohol addiction made available to starosts by the prosecutor's office, data, as well as the probative value of other documents and information for the application of the procedure specified in art. 99 of the Act on Vehicle Drivers. The relevant considerations were preceded by a short description of the applicable regulations governing the substantive legal grounds for proceeding in matters of driving license by drivers under the influence of alcohol, alcohol or a substance similar to alcohol.
PL
Rozwój energetyki rozproszonej, a w szczególności OZE, powoduje konieczność przebudowy systemu elektroenergetycznego poprzez budowę nowych linii lub modernizację już istniejących. Wiąże się to z koniecznością uzyskiwania przez przedsiębiorstwa energetyczne zgody właścicieli nieruchomości na zajęcie nieruchomości i budowę urządzeń. Na co w tej sytuacji może liczyć właściciel nieruchomości i co, gdy strony nie dojdą do porozumienia? Nie ulega wątpliwości, że budowa i utrzymanie m.in. przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, a także innych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, stanowi cel publiczny. Potwierdzają to zarówno treść definicji celu publicznego, zawarta w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami (u.g.n.), jak i bogate orzecznictwo sądów administracyjnych. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 grudnia 2020 r. (sygn. akt I OSK 1548/20) wskazał, że przy tak sformułowanym zapisie ustawowym dla oceny spełnienia przesłanki „celu publicznego” nie ma znaczenia, kto ten cel ustawowy realizuje i kto jest jego inwestorem – Skarb Państwa, samorząd terytorialny czy inna osoba prawna. Również nie ma znaczenia, czy na danym obszarze ma ona charakter tranzytowy, czy też docelowy. Rozmieszczenie inwestycji celu publicznego następuje poprzez jej uwzględnienie w treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.). Jeżeli na danym obszarze brak jest m.p.z.p., wtedy inwestor planujący wybudować linię energetyczną może wnioskować o wydanie decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego. Po jej wydaniu w celu rozpoczęcia prac konieczne jest uzyskanie zgody właściciela nieruchomości.
PL
Jedną z najstarszych, a zarazem najbardziej aktualną zasadę prawa wyraża łacińska paremia ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi). Zasada ta wywodzi się z porządku prawnego starożytnego Rzymu i w swej istocie stanowi kamień węgielny, na którym oparte są współczesne, w tym również polski, systemy prawne. Oczywiste jest, że nie jest możliwe wymagać, aby ktokolwiek znał wszystkie obowiązujące w danym porządku prawnym normy, jednakże jak słusznie wskazuje Tomasz Woś, „ten, kto nie zna prawa, znajduje się w gorszej sytuacji niż ten, kto je zna, ponieważ ponosi negatywne konsekwencje swojej niewiedzy”. Stąd też wziął się pomysł na cykl artykułów na temat prawnych aspektów reklamacji – nie byłby on jednak pełny, gdybym nie przedstawiła, choćby w uproszczeniu, możliwych prawnych ścieżek postępowania w razie wystąpienia sporu z klientem.
PL
Przedmiot opracowania odnosi się do nowelizacji prawa budowlanego z dnia 13 lutego 2020 r., które weszło w życie 19 września 2020 r. W artykule udzielono odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące zmian obejmujących strukturę projektu budowlanego. Zostały przedstawione nowe przepisy regulujące procedurę tworzenia i składania dokumentacji projektowej w celu uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Zasadniczym celem autorki było kompleksowe omówienie przepisów przejściowych oraz wykonawczych, w tym rozporządzenia do ustawy w przedmiotowym zakresie.
EN
The article answers key questions concerning planning permission in 2020’ amendment to the building law. The paper discusses the conditions and procedure of outline planning permission in Poland. The main aim of the author was to make through and comprehensive interpretation of current regulations and amandend ones.
PL
Artykuł analizuje problemy związane z kwalifikacją prawną umów zawieranych w budownictwie jako umów o roboty budowlane lub umów o dzieło. W sposób szczegółowy zbadano kryteria uznawania stosunków umownych za umowy o roboty budowlane. Prześledzono także poglądy orzecznictwa i doktryny na umowę o roboty budowlane jako odrębny od umowy o dzieło typ umowy w Kodeksie cywilnym.
EN
The article examines the problems related to legal classification of contracts used in construction as construction work contracts or contracts for a specific task. It provides a detailed analysis of the criteria of classification of certain legal relations as construction work contracts. Is also discusses views expressed in case law and legal writings on construction work contract as a separate from specific work contract type of agreement envisaged in the Polish Civil Code.
PL
Zgodnie z aktualnym i ugruntowanym już stanowiskiem sądów administracyjnych, projekt architektoniczno-budowlany stanowi informację publiczną, która podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Szczegółowe rozwiązania architektoniczno-budowlane zawarte w projekcie sporządzonym na zlecenie osób fizycznych stanowią jednak uprawnienia przysługujące jedynie inwestorowi i podlegają ochronie ze względu na prywatność osoby fizycznej.
EN
In accordance with the current and already well-established position of administrative courts, the architectural and construction design is public information that is available and subject to the terms and under the law on access to public information. Detailed architectural and construction solutions included in the design commissioned by individuals, however, are the powers vested only to and are subject to an investor and are due to the privacy protection of an individual.
PL
Wielokrotnie nowelizowane przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach coraz częściej stają się przedmiotem wypowiedzi sądów administracyjnych, które oceniają zgodność z prawem uchwał podejmowanych przez rady gmin lub zgromadzenia związków międzygminnych. Dotyczy to m.in. stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
PL
Służebność przesyłu została wprowadzone do polskiego porządku prawnego z dniem 3 sierpnia 2008 r. ustawą z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 731). Służebność przesyłu stanowi ograniczone prawo rzeczowe, obciążające określoną nieruchomość. Zgodnie z art. 3051 Kodeksu cywilnego (dalej „KC") nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 KC (tj. urządzenia przesyłowe), prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. W praktyce oznacza to możliwość wejścia przez przedsiębiorcę na cudzy grunt obciążony służebnością w celu posadowienia tam urządzeń przesyłowych, usunięcia ich awarii, przeprowadzenia konserwacji czy też modernizacji (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 lutego 2011 r., IV CSK 303/10, nie publ.)
Logistyka
|
2015
|
nr 3
2647--2653, CD 1
PL
W artykule omówiono treść językową znamienia czasownikowego ,,prowadzi”. W oparciu o literaturę i orzecznictwo zwrócono uwagę, że ,,prowadzenie” odnosi się jedynie do pojazdu będącego w ruchu. Określono zakres czynności objętych znamieniem ,,prowadzi. Przedstawione tezy poparto orzecznictwem Sądu Najwyższego. Zasygnalizowano również kwestie dotyczące kręgu osób mogących ponosić odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu. Zwrócono uwagę na dotyczące prowadzenia pojazdu - aspekty psychologiczne, w szczególności percepcję wzrokową, słuchową, procesy dotyczące uwagi a w konsekwencji podejmowania decyzji.
EN
The article discusses verbal content of the phrase „to drive”. Based on the literature and adjudications it highlights that „driving" refers only to the vehicle in motion. The article defines the scope of activities covered by the phrase „to drive”. The arguments presented have been supported by the adjudications of the Supreme Court. The article also highlights the issues related to the circle of persons that may be responsible for driving the vehicle. The psychological aspects have been pointed out concerning driving a vehicle, in particular visual and auditory perception, attention processes and as a consequence the decision-making ones.
Logistyka
|
2015
|
nr 3
2640-2646, CD 1
PL
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu umyślności w kontekście czynu zabronionego z art. 178a kodeksu karnego – prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Wskazano na trudności w ustalaniu umyślności ze względu na brak narzędzi badawczych pozwalających wejrzeć w psychikę sprawcy, przy jednoczesnej konieczności uświadamiania sobie znamienia nietrzeźwości jako kluczowego elementu realizacji aktu woli. Omówiono wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego w tym zakresie.
EN
Article is devoted to the issue of intent in the context of an offense of art. 178a of the Criminal Code - driving under the influence of alcohol or an intoxicant. It points out to the difficulty in determining the intent due to the lack of research tools that would allow insight into the psyche of the perpetrator, while at the need to be aware of the fact of being intoxicated as a key element of the implementation of an act of will. Discussed are some of the adjudications of the Supreme Court in this regard.
PL
Instytucje prawne wprowadzone w Ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stają się przedmiotem coraz większej ilości orzeczeń sądowych. Jest to następstwem wejścia w życie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i praktycznego ich stosow
PL
Autor dokonał analizy aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz sądów administracyjnych w zakresie problematyki rozgraniczenia nieruchomości z wodami płynącymi. Analizie poddane zostały orzeczenia Sądu Najwyższego, Wojewódzkich Sądów Administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szczególny nacisk położono na zagadnienia związane z toczącym się postępowaniem administracyjnym w celu ustalenia linii brzegu, a także poszczególnych czynności podejmowanych w jego toku wymagających wykorzystania wiedzy z zakresu geodezji, hydrologii i prawa. Autor poddaje wykładni rozstrzygnięcia sądowe, przytaczając argumenty bądź popierające zaproponowane rozwiązania, bądź też dokonuje krytycznej oceny, wysuwając postulaty de lege ferenda.
EN
An analysis was conducted of the current jurisprudence from administrative courts on the issues involved in the delimitation of real estate with surface water. Cases were analyzed from the ruling Regional Administrative Courts and the Supreme Administrative Court. Particular emphasis was placed on administration cases to determine a shoreline, as well as the various activities undertaken which required a knowledge of geodesy, hydrology and law. The judicial inter-pretations are presented with the supporting arguments of the proposed solutions and the critical evaluations done applying the principal of de lege ferenda.
PL
Według Zielonej, a następnie Białej, Księgi Komisji Europejskiej dotyczącej adaptacji do zmian klimatycznych w Europie, konieczne jest podjęcie w krajach członkowskich Unii Europejskiej działań na rzecz łagodzenia efektów negatywnego oddziaływania zmian klimatu m.in. na zasoby wodne. Projekt KLIMAT "Wpływ zmienności klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo (zmiany, skutki i sposoby ich ograniczenia, wnioski dla nauki, praktyki inżynierskiej i planowania gospodarczego)" jest odpowiedzią na powyższe wyzwania. W projekcie, jako podstawę rozważań przyjęto opracowane przez IPCC 3 scenariusze rozwojowe: A1B, A2 i B1. W tym artykule przedstawiono dotychczasowe wyniki uzyskane w ramach projektu KLIMAT, dotyczące m.in. przebiegu prac nad scena-riuszami rozwojowymi, przyjętej metodyki prac w zakresie analiz zmian w zasobach wodnych i analizy potrzeb wodnych. Ponadto przedstawiono Polskę w wybranych raportach dotyczących zmian klimatu.
EN
Due to the specificity of the Water Law Act, legislation in water management provokes many legal problems resulting from the quality of documents necessary for taking decisions. It causes serious problems related to the dependent use of waters on the basis of authorizations granted. Another article of this series focuses on some issues related to the construction of new residential districts.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.