Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  organizacja odzysku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Od 1 stycznia 2002 r. na przedsiębiorcach wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek ciążą obowiązki realizacji tzw. poziomu recyklingu. 20 lat temu wprowadzono te regulacje jako przygotowanie się do implementacji prawa unijnego, zmierzającego do maksymalizacji wykorzystania surowców wtórnych, a zatem i do ograniczania marnotrawienia wartości, która znajduje się w niektórych odpadach, w tym w makulaturze opakowaniowej. Obecnie podejście to jest tym bardziej aktualne, ponieważ spojrzenie na gospodarkę surowcową poprzez zamykanie obiegów (tak jak zamykanie obiegu wody technologicznej w papierni) jest powszechne. Powinniśmy dążyć do maksymalnego wykorzystania surowców odpadowych, ograniczając zużycie surowców pierwotnych, mając jednak na względzie aspekty ekonomiczne i technologiczne.
PL
Pod koniec 2017 roku są już odczuwalne efekty audytów recyklera. drzwi uczciwych recyklerów i firm zbierających odpady pukają organizacje odzysku, które nigdy wcześniej nie były zainteresowane droższymi dokumentami DPR/DPO.
PL
Można naliczyć ich ponad czterdzieści, choć niektóre źródła podają, że istnieje ich ok. sześćdziesiąt. Chodzi oczywiście o organizacje odzysku.
PL
Niniejszy tekst został sprowokowany relacją z debaty poświęconej organizacjom odzysku („Organizacje odzysku – potrzeba czy problem?” – „Recykling” 3/2012). Prawie trzy strony teksu! I, według mnie, żadnego pożytku. Ale po kolei, bo jak dowodzi wiernie cytowana dyskusja (w większości autoryzowana), nawet zarządzający organizacjami odzysku mają kłopot ze zrozumieniem swojej roli.
5
Content available Przykłady procesów recyklingu baterii w Polsce
PL
Przedstawiono analizę funkcjonującego w Polsce systemu recyklingu zużytych baterii, zwracając uwagę na aspekty prawne, organizacyjne i środowiskowe. Zamieszczono dane statystyczne rynku zużytych baterii w Polsce. Omówiono techniki wstępne oraz inżynierię recyklingu baterii, w tym procesy mechaniczne (separacyjne), hydrometalurgiczne i pirometalurgiczne.
EN
An analysis of functioning in Poland recycling system of waste batteries, paying attention to legal, organizational and environmental aspects is presented in the paper. Statistical data of used batteries market in Poland are given. Preliminary techniques and battery recycling engineering, including mechanical (separation), hydrometallurgical and pyrometallurgical processes are discussed.
PL
Tylko dyskusja – jawna i w publicznie dostępnych mediach – może przyczynić się do właściwego komunikowania się i postrzegania spraw przez różne strony. Zwłaszcza teraz, po wyborach parlamentarnych i w przededniu przygotowywania przez resort środowiska nowych projektów ustaw o odpadach, opakowaniach czy noweli ustawy o bateriach i akumulatorach.
PL
Pozarządowe Organizacje Ekologiczne 25 listopada ub. r. skierowały list otwarty do Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Treść zawiera uwagi związane z przygotowanymi przez Ministerstwo Środowiska trzema ustawami: o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) - już uchwalona, o bateriach i akumulatorach - projekt rządowy przekazany do Sejmu o gospodarce opakowaniami - projekt skierowany do rozpatrzenia przez KERM.
PL
Prawo właściwe w sprawie gospodarki odpadami stanowi, że obowiązek zapewnienia odzysku, a w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych, ciąży na przedsiębiorcach. Mogą realizować to zadanie samodzielnie albo za pośrednictwem organizacji odzysku. Zatem z mocy prawa stanowionego do obrotu gospodarczego w zakresie odzysku odpadów ustawowo został wprowadzony pośrednik.
PL
Już po raz drugi Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań podejmuje inicjatywę oceny organizacji odzysku działających na polskim rynku. Inicjatywa ta bez wątpienia jest słuszna, bo liczba działających organizacji jest ogromna i chyba nikomu dokładnie nie znana. Przedsiębiorcy niejednokrotnie trudno jest dokonać spośród nich wyboru.
PL
Krajowy rynek odpadów jest rynkiem dynamicznym, o stosunkowo dużym potencjale rozwojowym. Łączną masę odpadów opakowaniowych wprowadzonych na rynek w roku 2000 można szacować na 3,4 mln ton. W 2002 roku należy liczyć się jednak za spadkiem tej ilości do 3 - 3,1 mln ton, co jest m.in. spowodowane złą sytuacja gospodarczą. Prognozy na najbliższe lata są jednak optymistyczne i zakładają wzrost ilości opakowań do 4,5 mln ton w roku 2005. Szczegółowa analiza rynku i prognozy rozwojowe były przedmiotem szerszego opracowania we wrześniowym (9/2002) numerze "Recyklingu". Należy jednak uzwględniać brak rzetelnej ewidencji odpadów opakowaniowych wprowadzanych na rynek krajowy, w tym odpadów wprowadzanych z wyrobami z importu. Dlatego większość danych jest obarczona pewnymi błędami i stanowi wartość szacunkową.
PL
Z końcem 2002 r. minął pierwszy pełny rok obowiązywania nowych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami. 31 marca br. upłynął termin składania sprawozdań z realizacji zadań nałożonych ustawami „odpadowymi”. Wynikające z ustawy o obowiązkach przedsiębiorców... przepisy wywołały wiele emocji i kontrowersji. Większość przedsiębiorców do ostatniej chwili nie była zdecydowana, jaką formę realizacji zobowiązań wybrać. Za 2002 r. dylematy te zostały rozwiązane. Obecnie nadszedł czas podsumowań, wyciągania wniosków i podejmowania decyzji na rok bieżący.
PL
Wprowadzona w Polsce Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU Nr 63, poz. 639) nałożyła na przedsiębiorców, wprowadzających do obrotu wyroby w opakowaniach, obowiązek recyklingu tych opakowań. Jednym ze sposobów realizacji obowiązku recyklingu, podobnie jak w systemach unijnych, jest współpraca z wybraną organizacją odzysku i wpłacenie na konto tej organizacji, zgodnie z uprzednio podpisaną umową, opłat recyklingowych.
PL
Ponownie poruszamy temat związany z ustawą o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami. Aby ułatwić przedsiębiorcom podjęcie decyzji o współpracy, na sąsiedniej stronie przedstawiamy zebrane przez redakcję informacje na temat niektórych organizacji odzysku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.