Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  optyka okularowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Z uwagi na wzrost średniej długości życia nieustannie przybywa osób noszących okulary. Dzięki rozwojowi technologicznemu i postępom w dziedzinie optyki okularowej, pracownicy salonów optycznych mają do zaoferowania swoim klientom wiele produktów, które mogą sprostać ich wymaganiom. Wiele korzystnych właściwości, zarówno optycznych, jak i estetycznych, soczewki okularowe nabywają dzięki zastosowaniu odpowiednich uszlachetnień. Powłoki uszlachetniające nakładane na soczewki stanowią dziś poniekąd standard w optyce okularowej. Użytkownicy okularów nie zawsze zdają sobie sprawę z ich dostępności, nierzadko polegają na opinii specjalisty i za jego namową decydują się na zakup odpowiedniego produktu.
2
Content available remote Sztuczna Inteligencja w salonie optycznym
PL
OpenAI zdobyto duże zainteresowanie i zwróciło na siebie uwagę od samego początku swojego istnienia w 2015 roku. Jednak zamieszanie wokół OpenAI, szczególnie w kontekście modeli językowych takich jak GPT (Generative Pre-trained Transformer), stało się bardziej zauważalne w ostatnich latach, a szczególnie po prezentacji GPT-3 w czerwcu 2020 roku.
PL
Powłoki uszlachetniające soczewki okularowe poprawiają ich właściwości fizyczne oraz mechaniczne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów uszlachetnień, które stanowią standard w dzisiejszej optyce okularowej. Spełniają one konkretne funkcje i dzięki temu mogą zaspokoić rozmaite oczekiwania użytkowników okularów, uzależnione w głównej mierze od ich stylu życia. Wraz z upływem lat oraz rozwojem technologii pojawiają się nowe powłoki, a także zmienia się wiedza personelu i klientów salonów optycznych na temat ich dostępności. Dzięki temu zwiększa się możliwość dostosowania produktu do konkretnych potrzeb przyszłego użytkownika okularów.
PL
Badania archeologiczne w namacalny sposób opowiadają historię naszych przodków. Pokazują nie tylko ich kulturę, ale także życie poprzez zachowane fragmenty odzieży, narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Jednym z takich przedmiotów znalezionych podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie kościoła pod wezwaniem św. Jakuba w Toruniu były osiemnastowieczne okulary.
5
Content available remote Wpływ parametrów indywidualnych okularowych soczewek progresywnych na widzenie
PL
Klienci decydujący się na rozwiązania w formie soczewek progresywnych bardzo często znajdują się u szczytu własnego rozwoju zawodowego, m.in. z tego względu oczekują rozwiązań, które będą związane z minimalną liczbą kompromisów do zaakceptowania. Jest to jeden z powodów, dla którego soczewki progresywne w świecie optyki okularowej są jednymi z najprężniej rozwijających się konstrukcji – muszą stawić czoła rosnącym oczekiwaniom klientów.
PL
W kwietniu 2022 roku minie 25 lat, kiedy to Rada Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podjęła uchwałę w sprawie utworzenia na kierunku studiów fizyka specjalności optyka okularowa. Uchwała ta uzyskała poparcie Senatu UAM i pierwszych 16 studentów zostało przyjętych na studia stacjonarne I stopnia (licencjackie) w roku akademickim 1998/1999.
7
Content available remote Korepetycje z metod wyznaczania mocy soczewek okularowych, cz. 3
PL
W poprzednich artykułach skupiliśmy się na podstawach oceny mocy soczewek okularowych oraz zasadzie działania dioptriomierza lunetowego. Jednak wraz z postępem technologicznym pojawiły się nowocześniejsze rozwiązania konstrukcji soczewek okularowych, przy których podstawowe metody użytkowania dioptromierza są niewystarczające. Soczewki wieloogniskowe czy pryzmatyczne stanowią wyzwanie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z dioptriomierzem lunetowym. W niniejszym artykule przyjrzymy się bardziej zaawansowanym pomiarom tych nowoczesnych konstrukcji oraz dodatkowemu narzędziu ułatwiającemu pomiar dużych wartości pryzmatycznych.
EN
In the previous articles, we had focused on the basics of assessing the power of eyeglass lenses and the principle of operation of a manual focimeter. However, along with the technological progress, more modern solutions for the construction of eyeglass lenses have appeared, for which the basic methods of using the diopter are insufficient. Multifocal or prismatic lenses are a challenge for people starting their adventure with a manual lensmeter. In this article, we will look at more advanced measurements of these modern designs and an additional tool to facilitate the measurement of large prism values.
8
Content available remote Korepetycje z metod wyznaczania mocy soczewek okularowych, cz. 2
PL
Wszystkich specjalistów ochrony wzroku łączy jedna podstawowa umiejętność, jaką jest określenie mocy soczewek okularowych. W drugiej części mini serii korepetycji z wyznaczania mocy skupimy się na działaniu frontofokometru lunetowego. Poznamy jego początki, które paradoksalnie nie były związane z optyką okularową. Dodatkowo poznamy mechaniczne zasady działania dioptromierza. Na koniec omówione zostaną różne grafiki płytek testowych oraz metody pomiarowe. Artykuł dodatkowo jest opatrzony rycinami i zdjęciami pochodzącymi bezpośrednio z danego rodzaju frontofokometrów.
EN
All eye care specialists share one basic skill, which is determining the power of eyeglass lenses. In the second part of the mini-series of tutoring in power determination, we will focus on the operation of the manual focimeter. We will learn about its beginnings, which, paradoxically, were not related to eyeglass optics. In addition, we will learn about the mechanical principles of operation of the focimeter. Finally, images of the test plate and measurement methods will be discussed. The article provides figures and photos directly from a given type of focimeter.
9
Content available remote Działania na pryzmatach
PL
Pryzmat jest najprostszym przyrządem optycznym powodującym załamanie światła (przy czym w przypadku płytki płasko-równoległościennej mówi się o równoległym przesunięciu wiązki światła, a nie załamaniu) [3]. Jest to bryła wykonana z materiału optycznego, składająca się z co najmniej dwóch płaskich ścian nachylonych do siebie pod pewnym kątem ε, zwanym także kątem łamiącym pryzmatu. Krawędź pryzmatu, w której przecinają się dwie powierzchnie optyczne, zwana jest wierzchołkiem. Powierzchnia przeciwległa do wierzchołka to podstawa pryzmatu, czyli baza (rys. 1).
10
Content available remote Płaska soczewka – rewolucja?
11
Content available remote Kierowca u optometrysty i optyka okularowego, cz. II
PL
W drugiej części artykułu poświęconego szeroko rozumianym problemom wzrokowym (a także standardom badania) kierowców i kandydatów na kierowców zostaną przedstawione najważniejsze akty prawne oraz różnego rodzaju opracowania i raporty związane z tymi zagadnieniami. Należy podkreślić, że w ostatnich latach problemom wzrokowym kierowców poświęca się coraz więcej uwagi. Pojawiają się opracowania, zarówno gremiów międzynarodowych, jak i krajowych, odnośnie wymagań wzrokowych kierowców oraz nowych standardów określania parametrów wzrokowych. Rośnie także przekonanie specjalistów, że należy zweryfikować procedury badania wzroku kierowców i kandydatów na kierowców oraz znacznie lepiej doprecyzować ilościowe kryteria (oraz metody) takiej oceny.
12
Content available remote Kierowca u optometrysty i optyka okularowego, cz. I
PL
Tytuł tego artykułu, a wcześniej tytuł wykładu na X Kongresie Optyków KRIO w Wiśle, wymaga doprecyzowania. Otóż będziemy chcieli spojrzeć na kierowcę jako na „wyjątkowego” pacjenta optometrysty i jako na „wyjątkowego” klienta optyka okularowego. Ta „wyjątkowość”, rozumiana jako wyróżnienie spośród innych grup pacjentów i klientów, wynikać ma przede wszystkim z „wyjątkowych” potrzeb wzrokowych oraz związanych z tymi potrzebami sposobów postępowania w zakresie diagnozowania i protezowania narządu wzroku, a także w zakresie szeroko rozumianej edukacji wzrokowej. Ocena parametrów wzrokowych osób kierujących pojazdami (zarówno zawodowo, jak i niezawodowo) oraz związany z tą oceną dobór odpowiednich pomocy wzrokowych staje się coraz większym wyzwaniem. Jest bowiem oczywiste, że prawidłowe reakcje kierowcy na drodze zależą w największym stopniu od sprawności układu wzrokowego.
13
Content available remote Materiały soczewek okularowych – wczoraj i dziś
PL
Materiały, z których wykonane są soczewki okularowe, różnią się wieloma parametrami. Zależy od nich jakość soczewki, a co za tym idzie – jakość widzenia świata przez użytkowników. Materiałów wykorzystywanych dziś w optyce jest niezwykle dużo, od wciąż używanych soczewek mineralnych po organiczne o niewyobrażalnych wcześniej zaletach. W poniższym artykule staramy się przybliżyć większość z obecnie stosowanych materiałów, wspominając także te, które przeszły już do historii, ale miały istotny wpływ na rozwój optyki okularowej.
14
Content available remote Soczewki progresywne: technologia free form, cz. II
PL
Kontynuując cykl artykułów poświęcony soczewkom progresywnym, tym razem zamierzam opisać temat technologii free form. Każda osoba zajmująca się na co dzień optyką okularową z pewnością zwróciła uwagę na ogromną popularność soczewek okularowych wykonywanych w nowej technologii free form. Technologia ta dla wielu z nas stała się wręcz synonimem soczewek lepszej jakości i często utożsamiana jest z indywidualizacją. Jednak mało kto zadaje sobie pytanie, co naprawdę kryje się pod pojęciem free form.
PL
Zanim nastał system boloński Hiszpania ma długie tradycje rozwoju optyki i optometrii, sięgające XVII wieku. W roku 1623 ukazało się drukiem wydane w Sewilli dzieło Benito Daza de Valdés, notariusza zakonu jezuitów, zatytułowane (zgodnie z dzisiejszą pisownią): „Uso de los anteojos para todo genero de vistas: en que se enseña a conocer los grados que a cada uno le faltan de su vista, y los que tienen cualesquier anteojos” („Użycie okularów dla każdego rodzaju wzroku: w którym opisujemy moc optyczną, której brakiem dotknięty jest wzrok jakiejkolwiek osoby i którą to moc mogą posiadać zwykłe okulary”). W dziele tym Daza de Valdés nie tylko opisuje zasady korekcji okularowej podstawowych ametropii sferycznych, lecz także wspomina o korygowaniu prezbiopii, o przeprowadzaniu operacji zaćmy i o ochronie wzroku przed promieniowaniem słonecznym przy pomocy okularów.
16
Content available remote Optyk okularowy i optometrysta poza ustawą!
PL
Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia ponownie budzi w środowisku optyków okularowych i optometrystów emocje. Otóż po wielu latach konstruktywnych działań, środowiskowych konsultacji, po wielu odbytych spotkaniach i wysłanych opiniach, z projektu ustawy wykreślono zawody optyka okularowego i optometrysty.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.