Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  optometrysta
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Przyszłość optometrii wobec nowej Ustawy o niektórych zawodach medycznych
PL
Rok 2023 można uznać za historyczny, albowiem po ponad 25 latach walki zawód optometrysty stał się formalnie zawodem medycznym regulowanym. Rok 2024 natomiast będzie przełomowy dla naszej profesji w związku z wejściem w życie ustawy regulującej działania dwóch ważnych dla naszego środowiska zawodów: optometrysty i ortoptystki. Zapisy znajdujące się w samej Ustawie o niektórych zawodach medycznych z dnia 17 sierpnia 2023 roku nie zawierają szczegółowych informacji na temat czynności zawodowych optometrysty, a jedynie określają wykształcenie / kwalifikacje wymagane do wykonywania danego zawodu medycznego (typ dyplomu). Czynności zawodowe przypisane zarówno dla optometrysty, jak i ortoptystki opisane będą w rozporządzeniach, których zawartości do tej pory nikt nie zna. Pomimo tego, że treści ustawy są bardzo ogólne i dotyczą głównie zobowiązań co do rejestru, przestrzegania kodeksu etyki oraz obowiązku ciągłego kształcenia się, to jednak sam fakt umieszczenia tych dwóch profesji na liście zawodów medycznych niesie poważne zmiany w dalszym funkcjonowaniu wielu placówek zatrudniających optometrystów, jak i uczelni zajmujących się ich kształceniem.
PL
Stożek rogówki to dwustronna i asymetryczna choroba degeneracyjna, która polega na postępującym ścieńczeniu oraz uwypukleniu rogówki, prowadząc tym samym do powstawania nieregularnego astygmatyzmu oraz znacznych zaburzeń ostrości wzroku. Stożek rogówki zwykle rozwija się w drugiej bądź trzeciej dekadzie życia i jego progresji nie da się przewidzieć. Schorzenie dotyczy wszystkich grup etnicznych i obu płci. Powszechność występowania oraz wskaźniki zapadalności na stożek rogówki mogą różnić się w zależności od położenia geograficznego oraz wieku występowania. Szczególną uwagę chciałabym poświęcić czynnikom etiologicznym, patogenezie oraz epidemiologii powstawania tej dystrofii.
3
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: o emmetropizacji. Układ wzrokowy ciągle dostosowuje się do potrzeb wzrokowych – oznacza to emmetropizację. Z reguły jest ona pożądana, czasem jednak zawodzi. Ma to miejsce wtedy, gdy układ wzrokowy błędnie określi priorytety. Złe priorytety, tak jak w życiu – prowadzą do błędnych wyborów. Wada minusowa i eso to sprzeczność, która prędzej czy później doprowadzi do ślepego zaułku.
PL
Zakres działalności optometrystów jako specjalistów ochrony wzroku jest szeroki i wielowymiarowy. Praca w tym zawodzie pozwala na rozwój w wielu różnych kierunkach, od najbardziej powszechnych badań refrakcji, przez dobór soczewek kontaktowych, aż po specjalizowanie się w zakresie postępowania w zaburzeniach widzenia obuocznego czy też prowadzenia terapii widzenia. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż pomocy ze strony optometrysty potrzebuje pacjent w każdym przedziale wiekowym. Na dzień dzisiejszy nie funkcjonuje żaden podział specjalizacyjny, który umożliwiałby udzielanie pomocy w określonych grupach wiekowych, jak chociażby optometrysta pediatryczny czy optometrysta geriatryczny, a przecież pacjenci z obu tych grup wiekowych zwykle zmagają się z zupełnie odrębnymi od siebie problemami wzrokowymi i wymagają kompleksowego podejścia specjalisty, który będzie dysponował odpowiednią do tego wiedzą i umiejętnościami. Co więcej, aktualnie istnieje bardzo niewielka grupa specjalistów współpracujących z osobami słabowidzącymi. Jednym z głównych powodów dla powyżej wspomnianych kwestii jest fakt, że zawód optometrysty wciąż nie został prawnie uregulowany, co tworzy swoiste błędne koło, i często skutkuje „nierzetelnością zawodową”.
5
Content available remote Rehabilitacja widzenia - pierwsza edycja studiów podyplomowych za nami
PL
Rozwój optometrii w Polsce niewątpliwie przyspieszył w ostatnich latach. Czynnikami mającymi wpływ na to zjawisko mogą być m.in.: podnoszenie jakości kształcenia na uczelniach wyższych w tym zakresie, popularyzacja specjalności oraz nieustanny głód wiedzy i chęć rozwoju specjalistów od widzenia. Zaspokojenia owego głodu optometryści mogą doświadczyć, uczestnicząc w różnorakich kursach, szkoleniach i konferencjach. W świetle ostatnich prac legislacyjnych odnośnie naszego zawodu zdaje się być zasadne, aby szczególną uwagę poświęcić właśnie realizacji kształcenia na kierunkach optometrii różnych uczelni w Polsce, ale również zastanowić się nad tworzeniem regularnych możliwości dokształcania się dla już pracujących zawodowo optometrystów, na poziomie studiów podyplomowych. Potrzeba ta na naszym uniwersytecie została zauważona już jakiś czas temu, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie w marcu 2021 roku pierwszych w Polsce studiów podyplomowych dla optometrystów - rehabilitacja widzenia.
6
Content available remote Etyka w zawodzie optometrysty – skrócony kodeks
PL
Definicja zawodu zaufania publicznego to „profesja o wysokim znaczeniu społecznym, wymagająca odpowiednich kwalifikacji zawodowych i zdrowotnych oraz wysokich standardów moralnych i etycznych”. I chociaż zawód optometrysty prawnie nie jest zaliczany do tej grupy zawodów (w przeciwieństwie do zawodu fizjoterapeuty czy diagnosty laboratoryjnego), to jednak specjalistyczne kwalifikacje wymagane od absolwenta optometrii i specyfika pracy z pacjentem wymagają od niego również właściwej postawy moralnej i etycznej. Wychodząc z takiego założenia Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki już w 2016 roku wprowadziło kodeks etyki optometrii, przygotowany na wzór kodeksów etyki innych zawodów medycznych.
PL
W dzisiejszych czasach istnieje wiele dostępnych metod korekcji wad wzroku. Dynamiczny rozwój nastąpił w dziedzinie soczewek okularowych, kontaktowych, specjalistycznych oraz chirurgii refrakcyjnej. Postęp się nie zatrzymał, a wręcz przyspiesza i każdy specjalista ochrony wzroku dokłada starań, aby być na bieżąco z najnowszymi dostępnymi rozwiązaniami.
8
Content available remote Decentracja pryzmatyczna
PL
Gdy spojrzymy przez soczewkę poza jej środkiem optycznym, pojawi się działanie pryzmatyczne. Im dalej od środka optycznego, tym działanie to będzie większe. Można policzyć wartość działania pryzmatycznego oraz wyznaczyć jego zwrot, korzystając ze wzoru Prentice’a.
9
Content available remote Zastosowanie filtrów optycznych u osób słabowidzących
PL
W obliczu wzrastającej długości życia i starzejącego się społeczeństwa liczba osób słabowidzących rośnie. Pomoc tym osobom staje się coraz istotniejszym zagadnieniem w rozwijającej się dziedzinie optometrii. Optometrysta zajmujący się doborem pomocy optycznych musi zapewnić swoim pacjentom coraz to szersze możliwości wykorzystania nowoczesnych metod i sposobów stosowanych w optyce, aby zadbać o bezpieczeństwo i ochronę ich wzroku. Do bardzo ważnych pomocy optycznych zaliczają się filtry, których głównym celem jest funkcja ochronna. Poznanie mechanizmu działania filtrów związane jest z zagadnieniem spektrum fali elektromagnetycznej i jej wpływu na zewnętrzne i wewnętrzne struktury oka.
10
Content available remote Różne aspekty regulacji zawodu optometrysty
PL
Zawód regulowany to taki, który wykonywać można wyłącznie przy spełnieniu określonych wymogów, opisanych przepisami prawnymi. Mogą one dotyczyć egzaminu, ukończenia odpowiedniego poziomu kształcenia, itp. Liczba zawodów regulowanych w Polsce przekracza 380. Pod tym względem stawia to nas w czołówce krajów europejskich. Jednak od kilku lat w Polsce wprowadzane są systemy deregulacyjne dla niektórych zawodów. Według prawa unijnego regulacja zawodu dotyczy bezpośrednio lub pośrednio przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, które nakładają obowiązek posiadania kwalifikacji zawodowych. Każde państwo unijne samodzielnie decyduje o regulacji zawodów. Stąd zawody regulowane w Polsce nie muszą być regulowane w innych krajach UE i odwrotnie. Zawód optometrysty, zgodnie z międzynarodową definicją przyjętą w 1993 roku przez Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne, jest zawodem autonomicznym, nauczanym i regulowanym, należącym do systemu ochrony zdrowia, a osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenia w pomoce wzrokowe. Do jej zadań należy również diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego. Jest to definicja ogólna dla optometrii na świecie, a szczegółowy zakres czynności jest określany w poszczególnych krajach, w zależności od sytuacji prawnej.
PL
W gabinecie optometrysty regularnie spotykamy się z mitami panującymi wśród pacjentów, dotyczącymi widzenia i ochrony wzroku. Dziś zajmiemy się tymi, które spotkać możemy u pacjentów prezbiopijnych i zastanowimy się nad tym, z czego mogą wynikać i jak możemy zapobiegać ich rozprzestrzenianiu. Pacjenci prezbiopijni stają się coraz liczniejszą grupą, jeśli chodzi o osoby odwiedzające nas w gabinecie, ze względu na starzenie się społeczeństwa. Zgodnie z danymi GUS, osoby w wieku 45 i więcej stanowią już 43,8% populacji Polski. Dla porównania, w roku 2000 było to 34,8%, a w 1990 – 29,8%. Ich problemy natomiast stają się bardziej uciążliwe ze względu na to, że coraz więcej stanowisk pracy wyposażonych jest w komputery i inne urządzenia elektroniczne. Mity te zostały podzielone na trzy części związane z możliwościami ich korygowania za pomocą okularów jednoogniskowych, okularów progresywnych i multifokalnych soczewek kontaktowych.
12
Content available remote Pacjent z zespołem Aspergera w gabinecie optometrysty
PL
Celem pracy jest zobrazowanie sytuacji, gdy na badanie do gabinetu optometrysty przychodzi osoba z dość specyficznym zaburzeniem, jakim jest zespół Aspergera (ZA). Na początku pracy krótko scharakteryzowano interesującą nas jednostkę chorobową. Opisano cechy i zachowania, którymi charakteryzują się osoby dotknięte owym zaburzeniem, ponieważ wiele z nich, a zwłaszcza osoby dorosłe, często nie posiadają orzeczeń o zdiagnozowaniu. Następnie przybliżono problemy wzrokowe, z którymi możemy mieć do czynienia podczas badania osoby z zespołem Aspergera. Na końcu przedstawiono, jakich wyników można się spodziewać, o czym należy pamiętać przygotowując gabinet na badanie oraz w jaki sposób takie badanie przeprowadzić.
13
Content available remote Laserowa korekcja wad wzroku – co z tym pacjentem?
PL
Laserowa korekcja wad wzroku jest wysokospecjalistyczną usługą medyczną, która wymaga zachowania standardów kwalifikacyjnych i precyzji wykonania samego zabiegu, ale również wypracowanego modelu współpracy pomiędzy specjalistami zajmującymi się „okiem pacjenta”. W naszym przypadku jest to nie tylko chirurg i optometrysta, ale również pielęgniarki operacyjne oraz opiekun pacjenta.
14
Content available Model zawodu optometrysty w Polsce
PL
Optometria jest dziedziną nauki obecną w Polsce od niedawna. Jej rozwój był możliwy w dużej mierze dzięki wiedzy amerykańskich naukowców. To właśnie Stany Zjednoczone Ameryki i Wielka Brytania są kolebką optometrii na świecie. Długa tradycja, wiedza i doświadczenie sprawiły, że w tych dwóch krajach optometria jest na najwyższym poziomie. Jednym z najistotniejszych czynników, które wpłynęły na szybki rozwój tej dziedziny, było uregulowanie prawne zawodu optometrysty oraz wprowadzenie specjalizacji. Celem badań było wypracowanie kompletnego modelu zawodu optometrysty w Polsce w obecnych realiach. Do badań nad tym modelem zaangażowani zostali przedstawiciele całego środowiska optometrycznego – zarówno studenci optometrii, absolwenci tego kierunku, jak i wybitni eksperci posiadający wiedzę z różnych obszarów optometrii. Dzięki ich opiniom wypracowano kompletny model zawodu optometrysty. Zawiera on opisy najważniejszych specjalizacji, które idealnie wpasowują się w projekt Instytutu Badań Edukacyjnych, dotyczący kwalifikacji zawodowych i ich efektów kształcenia. Równoległe wprowadzenie regulacji prawnych i nowego modelu zawodu optometrysty ma szanse sprawić, że w Polsce stanie się on zawodem zaufania publicznego, optometryści będą mogli wykorzystywać w praktyce większy zakres swojej wiedzy, a dzięki temu wzrośnie ogólny poziom optometrii jako nauki.
EN
Optometry is a branch of science that has appeared in Poland recently. Its development was largely possible thanks to the knowledge of American scientists. The USA and GB are the cradle of the world’s optometry. Long tradition, knowledge and experience are responsible for the highest level of optometry in these countries. One of the most important factors that influenced a fast development of this field of study were the legal regula- tions of the optometry profession and the introduction of specialisations. The aim of the present thesis was to create a comprehensive model of the optometrist profession in today’s Poland. Both students and graduates of optometry and distinguished experts in various fields of this science were engaged in the studies on this model. Thanks to their opinions, ex- pressed both in surveys and expert interviews, a complete model of the optometrist profession has been developed. It contains a description of the main specialisations that correspond perfectly to the project of the Educational Research Institute concerning professional qualifications and the effects of training. A parallel introduction of legal regulations and the new model of the optometrist profession have the opportunity to make this profession a public trust position. This would also enable optometrists to use more of their knowledge in practice, thanks to which the overall level of optometry as science would rise
15
Content available remote Relacja pacjent–optometrysta okiem psychologa i optometrysty
PL
Artykuł ten powstał na podstawie wykładu Autora podczas konferencji Optyka, towarzyszącej targom Optyka 2014. Wszystkie ustalenia merytoryczne dotyczące opisu kwalifikacji optyka okularowego i optometrysty zostały wypracowane przez zespół ekspertów: Marek Jakubowicz, Ryszard Naskręcki i Marek Zając, powołanych przez Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie na potrzeby wzorcowego opisu wybranych kwalifikacji.
18
Content available remote Kierowca u optometrysty i optyka okularowego, cz. II
PL
W drugiej części artykułu poświęconego szeroko rozumianym problemom wzrokowym (a także standardom badania) kierowców i kandydatów na kierowców zostaną przedstawione najważniejsze akty prawne oraz różnego rodzaju opracowania i raporty związane z tymi zagadnieniami. Należy podkreślić, że w ostatnich latach problemom wzrokowym kierowców poświęca się coraz więcej uwagi. Pojawiają się opracowania, zarówno gremiów międzynarodowych, jak i krajowych, odnośnie wymagań wzrokowych kierowców oraz nowych standardów określania parametrów wzrokowych. Rośnie także przekonanie specjalistów, że należy zweryfikować procedury badania wzroku kierowców i kandydatów na kierowców oraz znacznie lepiej doprecyzować ilościowe kryteria (oraz metody) takiej oceny.
19
Content available remote Kierowca u optometrysty i optyka okularowego, cz. I
PL
Tytuł tego artykułu, a wcześniej tytuł wykładu na X Kongresie Optyków KRIO w Wiśle, wymaga doprecyzowania. Otóż będziemy chcieli spojrzeć na kierowcę jako na „wyjątkowego” pacjenta optometrysty i jako na „wyjątkowego” klienta optyka okularowego. Ta „wyjątkowość”, rozumiana jako wyróżnienie spośród innych grup pacjentów i klientów, wynikać ma przede wszystkim z „wyjątkowych” potrzeb wzrokowych oraz związanych z tymi potrzebami sposobów postępowania w zakresie diagnozowania i protezowania narządu wzroku, a także w zakresie szeroko rozumianej edukacji wzrokowej. Ocena parametrów wzrokowych osób kierujących pojazdami (zarówno zawodowo, jak i niezawodowo) oraz związany z tą oceną dobór odpowiednich pomocy wzrokowych staje się coraz większym wyzwaniem. Jest bowiem oczywiste, że prawidłowe reakcje kierowcy na drodze zależą w największym stopniu od sprawności układu wzrokowego.
20
Content available remote Etyczno-prawne aspekty zawodu optometrysty, cz. II
PL
Istotnym wyróżnikiem zawodów zaufania społecznego jest istnienie (silnego) samorządu zawodowego oraz kodeksów etycznych (kodeksów postępowania), nad przestrzeganiem których czuwa właśnie zawodowy samorząd. Nawiązując do I części tego artykułu („Optyka” nr 1(20)2013) przypomnieć należy, że samorząd zawodowy to utworzona na podstawie odpowiednich przepisów prawa (ustawy) organizacyjna forma zrzeszania się osób, wykonujących określony zawód zaufania publicznego, bądź osób pełniących szczególnie odpowiedzialną służbę. Celem samorządów zawodowych jest m.in. reprezentowanie interesów ich członków wobec władz państwowych, doskonalenie zawodowe, czuwanie nad etyką wykonywania zawodu, ochrona socjalna tych osób oraz realizowanie szeregu zadań typowych dla związków publicznoprawnych. Można przyjąć, że podstawową cechą osób będących członkami samorządu zawodowego jest wykonywanie tego samego zawodu (osoby te łączy więź zawodowa) [1].
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.