Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  optometria
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Przyszłość optometrii wobec nowej Ustawy o niektórych zawodach medycznych
PL
Rok 2023 można uznać za historyczny, albowiem po ponad 25 latach walki zawód optometrysty stał się formalnie zawodem medycznym regulowanym. Rok 2024 natomiast będzie przełomowy dla naszej profesji w związku z wejściem w życie ustawy regulującej działania dwóch ważnych dla naszego środowiska zawodów: optometrysty i ortoptystki. Zapisy znajdujące się w samej Ustawie o niektórych zawodach medycznych z dnia 17 sierpnia 2023 roku nie zawierają szczegółowych informacji na temat czynności zawodowych optometrysty, a jedynie określają wykształcenie / kwalifikacje wymagane do wykonywania danego zawodu medycznego (typ dyplomu). Czynności zawodowe przypisane zarówno dla optometrysty, jak i ortoptystki opisane będą w rozporządzeniach, których zawartości do tej pory nikt nie zna. Pomimo tego, że treści ustawy są bardzo ogólne i dotyczą głównie zobowiązań co do rejestru, przestrzegania kodeksu etyki oraz obowiązku ciągłego kształcenia się, to jednak sam fakt umieszczenia tych dwóch profesji na liście zawodów medycznych niesie poważne zmiany w dalszym funkcjonowaniu wielu placówek zatrudniających optometrystów, jak i uczelni zajmujących się ich kształceniem.
2
Content available remote Astygmatyzm i projektowanie soczewek okularowych
PL
Astygmatyzm – to pojęcie jest dobrze znane wszystkim optykom, zatem o czym tu można jeszcze pisać? Jednak mimo to spróbujemy się temu pojęciu przyjrzeć bliżej, a może coś nowego uda się dostrzec. Zacznijmy od elementarza.
PL
Intensywny rozwój technologii informatycznych, które umożliwiają cyfryzację i archiwizację danych medycznych, pozwala na ciągłe powiększanie baz danych o kolejne, ogromne zasoby informacji dotyczących zdrowia [1]. Według szacunków obecnie, około 30% światowych danych jest generowanych przez sektor opieki zdrowotnej [2]. Gromadzenie danych wiąże się również z optometrią. Podczas badań optometrycznych i związanych z nimi rozmaitych pomiarów dotyczących narządu wzroku, każdorazowo dokumentowane są liczne informacje i parametry. Obok zagadnienia samego magazynowania danych, równie istotną kwestią są metody ich przetworzenia, które pozwolą w pełni wykorzystać ich potencjał.
PL
Stożek rogówki to dwustronna i asymetryczna choroba degeneracyjna, która polega na postępującym ścieńczeniu oraz uwypukleniu rogówki, prowadząc tym samym do powstawania nieregularnego astygmatyzmu oraz znacznych zaburzeń ostrości wzroku. Stożek rogówki zwykle rozwija się w drugiej bądź trzeciej dekadzie życia i jego progresji nie da się przewidzieć. Schorzenie dotyczy wszystkich grup etnicznych i obu płci. Powszechność występowania oraz wskaźniki zapadalności na stożek rogówki mogą różnić się w zależności od położenia geograficznego oraz wieku występowania. Szczególną uwagę chciałabym poświęcić czynnikom etiologicznym, patogenezie oraz epidemiologii powstawania tej dystrofii.
5
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: autorefraktometr. Opinie na temat jakości pomiaru auto refraktometrem są różne. Większość uwielbia ten przyrząd i nie wyobraża sobie pracy bez niego. Inni, ci, którzy mają więcej młodych klientów, narzekają na niego. Nierozwiązanym problemem autorefraktometru jest rozluźnienie akomodacji. Producenci stosują coraz to nowsze algorytmy mające poprawić ten mankament, jednak do sukcesu jest ciągle daleko. Wszyscy spodziewają się kłopotów tylko z dziećmi i młodzieżą. Nasuwa się pytanie, gdzie jest granica wieku, po przekroczeniu której bez problemu można zaufać wskazaniom autorefraktometru. Czy prezbiop jest już pod tym względem bezpieczny. Odpowiedź wydaje się raczej oczywista - TAK. Przecież on nie może już mieć napiętej akomodacji. Nie po to zrobiono setki pomiarów i ustalono normy maksymalnej oczekiwanej akomodacji, żeby wahać się z odpowiedzią. Jednak życie to nie teoria. Fot., tab.
6
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: o emmetropizacji. Układ wzrokowy ciągle dostosowuje się do potrzeb wzrokowych – oznacza to emmetropizację. Z reguły jest ona pożądana, czasem jednak zawodzi. Ma to miejsce wtedy, gdy układ wzrokowy błędnie określi priorytety. Złe priorytety, tak jak w życiu – prowadzą do błędnych wyborów. Wada minusowa i eso to sprzeczność, która prędzej czy później doprowadzi do ślepego zaułku.
PL
W poprzednim odcinku cyklu omówiłem ogólne zagadnienia związane ze śledzeniem ruchów oczu oraz urządzenia do śledzenia tych ruchów (eyetrackery), których działanie opiera się na wykorzystaniu efektów elektromagnetycznych towarzyszących ruchom oczu [1]. Ten odcinek, kończący cały cykl, poświęcony jest śledzeniu ruchów oczu metodami optycznymi. Do metod tych należą: fotookulografia (photo-oculography, POG), wideookulografia (video-oculography, VOG), reflektometria rogówkowa i soczewkowo-rogówkowa (corneal reflectometry, CR), okulografia fotosensoryczna (photosensor oculography, PSOG).
PL
Bruce Bridgman, który jako pierwszy podał satysfakcjonujące wyjaśnienie efektu tłumienia sakkadowego [1], zauważył, że ruchami najczęściej wykonywanymi przez człowieka są ruchy oczu [2]. Zrozumiałe jest więc, że ruchy oczu stały się przedmiotem zainteresowania badaczy już w końcu XIX wieku [3]. Nasz wzrok kierujemy na obiekty lub rejony z jakichś względów interesujące. Zatem śledzenie ruchów oczu to przede wszystkim, chociaż nie tylko, podążanie za „ścieżką zainteresowania” obserwatora, dające odpowiedź na pytania, co daną osobę zainteresowało lub jak przebiega obserwacja zlokalizowanego wzrokiem obiektu lub rejonu. Trajektoria spojrzenia jest w tych wypadkach kontrolowaną przez obserwatora sekwencją sakkad i fiksacji. Jej kształt jest cechą osobniczą obserwatora, a ponadto zależy od charakteru jego motywacji.
9
Content available remote Sumowanie cylindrów
PL
Składanie dwóch soczewek cylindrycznych najczęściej dotyczy sytuacji, w których dwie soczewki cylindryczne ustawione są w jednej osi, np. podczas łączenia soczewek cylindrycznych z kasety okulistycznej. W praktyce optometrycznej wykorzystywany jest również cylinder skrzyżowany, tzw. Cylinder Jacksona, gdzie pod kątem 90° względem siebie połączone są ze sobą soczewki z cylindrem dodatnim i cylindrem ujemnym (o takiej samej wartości bezwzględnej) (ryc. 1).
10
Content available remote Rehabilitacja widzenia - pierwsza edycja studiów podyplomowych za nami
PL
Rozwój optometrii w Polsce niewątpliwie przyspieszył w ostatnich latach. Czynnikami mającymi wpływ na to zjawisko mogą być m.in.: podnoszenie jakości kształcenia na uczelniach wyższych w tym zakresie, popularyzacja specjalności oraz nieustanny głód wiedzy i chęć rozwoju specjalistów od widzenia. Zaspokojenia owego głodu optometryści mogą doświadczyć, uczestnicząc w różnorakich kursach, szkoleniach i konferencjach. W świetle ostatnich prac legislacyjnych odnośnie naszego zawodu zdaje się być zasadne, aby szczególną uwagę poświęcić właśnie realizacji kształcenia na kierunkach optometrii różnych uczelni w Polsce, ale również zastanowić się nad tworzeniem regularnych możliwości dokształcania się dla już pracujących zawodowo optometrystów, na poziomie studiów podyplomowych. Potrzeba ta na naszym uniwersytecie została zauważona już jakiś czas temu, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie w marcu 2021 roku pierwszych w Polsce studiów podyplomowych dla optometrystów - rehabilitacja widzenia.
11
Content available remote Zaawansowane narzędzia optometrii i psychofizyki widzenia, cz. 1
PL
W Polsce kształcenie studentów na kierunku lub w specjalności optometria jest realizowane m.in. na wydziałach fizyki uczelni wyższych nieprowadzących studiów medycznych (np. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski). W świetle obowiązujących przepisów dyscypliną wiodącą studiów optometrycznych prowadzonych na tych uczelniach muszą być nauki fizyczne. Dyscyplina wiodąca to taka, w ramach której uzyskiwana jest ponad połowa (a nie zwykła większość) efektów uczenia się.
PL
Stosowane powszechnie mniej czy bardziej uproszczone modele oka stworzyły podstawy teoretyczne pozwalające w sposób rutynowy stosować korekcję sferocylindryczną. Jednak nie zawsze pacjenci uważają korekcję dobraną na podstawie pomiaru ich refrakcji za optymalną. Wskazuje to na istnienie parametrów optycznych, które wymykają się takim prostym modelom oka, a także na istnienie pewnych kompensacyjnych mechanizmów fizycznych lub psychofizycznych.
PL
Z konfokalnymi skaningowymi technikami obrazowymi spotkaliśmy się już w poprzednich odcinkach cyklu. Zauważmy bowiem, że zarówno w tomografii OCT (także tej wspomaganej optyką adaptywną), jak i w konfokalnej skaningowej oftalmoskopii optyczny układ oświetlający i układ obrazujący mają wspólne ognisko. Jak można oczekiwać, skaningowe mikroskopy konfokalne dostarczają obrazów o znacznie wyższych rozdzielczościach niż tomografy OCT i oftalmoskopy. Mikroskopy te wypełniają lukę pomiędzy wysokorozdzielczą OCT (widoczne pojedyncze fotoreceptory, naczynia włosowate) i skaningową mikroskopią elektronową (widoczne wyizolowane biomolekuły np. rodopsyny [1]). Bieżący odcinek poświęcony jest jednofotonowej mikroskopii konfokalnej – mikroskopii wykorzystującej nieliniowe zjawiska optyczne, takie jak dwufotonowe wzbudzenie fluorescencji i generację drugiej harmonicznej, zachodzącą pod wpływem monochromatycznego promieniowania oświetlającego badaną próbkę, poświęcony będzie kolejny odcinek mojego cyklu.
PL
Jednym z narzędzi diagnostycznych będących w dyspozycji optometrysty jest ocena sprawności czytania przez pacjenta. Ocena ta przydatna jest nie tylko przy stawianiu wstępnej diagnozy czy monitorowaniu terapii wzrokowej, lecz także przy doborze pomocy wzrokowych dla pacjentów słabowidzących.
PL
Na zamieszczonym w poprzednim odcinku cyklu zdjęciu jednej z warstw istoty właściwej rogówki (stromy) uzyskanym in vivo z użyciem laserowego skaningowego mikroskopu konfokalnego (LSMK) mogliśmy dostrzec jedynie jądra komórek keratocytowych znajdujących się w dużej odległości od siebie, a zatem komórki te nie tworzyły zwartej struktury tkankowej [1]. Z drugiej strony wiemy, że to głównie stroma odpowiada za właściwości rogówki, takie jak wytrzymałość mechaniczna, sprężystość i stabilność kształtu. Wynika stąd, że keratocyty muszą znajdować się w ośrodku o tych właśnie właściwościach, lecz jego struktura pozostaje niewidoczna przy obserwacji za pomocą LSMK.
16
PL
Termin ‘optyka adaptywna’ został zaproponowany przez Autora w polskim przekładzie monografii „Statistical optics” Josepha Goodmana, wydanym przez PWN w 1993 roku [1]. Do takiego przetłumaczenia słów adaptive optics trzeba było przekonać redaktor wydawnictwa, mającą bogate doświadczenie w redagowaniu polskich tłumaczeń angielskich tekstów fizycznych i bardzo dbającą o czystość języka polskiego. Urocza pani redaktor Bogdanienko dała się w szczególności przekonać, że nie chodziło o optykę aktywną, bo określenie ‘aktywność optyczna’ to, zgodnie z ugruntowanym polskim słownictwem fizycznym, zdolność ośrodka, w którym rozchodzi się światło spolaryzowane liniowo, do zmiany kierunku płaszczyzny polaryzacji tego światła. Takie ośrodki dotychczas nie znalazły zastosowania w układach optyki adaptywnej. Na gruncie rozważań językowych udało się też Autorowi wykazać nietrafność takich propozycji odredakcyjnych, jak optyka adaptacyjna lub optyka adaptatywna. Ostatecznie mamy optykę adaptywną (OA), co jest niemal kalką określenia angielskiego, utworzoną analogicznie jak kreatywny od creative lub addytywny od additive.
17
Content available remote Stożek przedni soczewki obustronny. Opis przypadku pacjenta z zespołem Alporta
PL
Artykuł ma na celu przedstawienie opisu badania pacjenta ze stożkiem przednim soczewki OP i OL z perspektywy optometrysty. Dzięki dokładnemu wywiadowi i analizie pomiarów optometrysta jest w stanie rozpoznać stożek soczewki i skierować pacjenta na dalszą diagnozę do okulisty.
EN
The main point of this article is to present an examination of a patient with lenticonus anterior, from the optometrist’s view. Thanks to a precise medical interview and analysis of each measurement, an optometrist is able to discern a lenticonus anterior and direct a patient for further diagnostics.
PL
Neurooptometria jest stosunkowo nową w Polsce specjalizacją w dziedzinie optometrii, która powstała w odpowiedzi na schorzenia neurologiczne starzejącego się społeczeństwa, takie jak choroby demielinizacyjne. W obszarze zainteresowań specjalistów są również osoby młode zmagające się ze schorzeniami wynikającymi z nabytych urazów mózgu (ang. Acquired Brain Injury, ABI), takimi jak wstrząśnienia mózgu w stopniu lekkim (ang. mild Traumatic Brain Injury, mTBI) lub udary mózgowo-naczyniowe (ang. Cerebrovascular Accidents, CVA). Jak wykazują badania, nawet do 90% pacjentów z mTBI doświadcza problemów wzrokowych (problemy motoryki gałek ocznych, problemy z akomodacją, dwojenie i zaniki pola widzenia). Z tego względu pacjenci ci doświadczają pogorszenia jakości życia spowodowanej problemami z czytaniem, koncentracją lub dwojeniem obrazu. Celem pracy dyplomowej było przedstawienie elementów badania neurookulistycznego w codziennej praktyce z użyciem standardowego wyposażenia gabinetu optometrycznego.
EN
Neurooptometry is a relatively new specialization in the field of optometry in Poland, which was created in response to neurological diseases of an aging society, such as demyelinating diseases. An additional area of interest for eye care specialists are young people struggling with diseases resulting from Acquired Brain Injury (ABI), such as mild Traumatic Brain Injury (mTBI) or Cerebrovascular Accidents (CVA). As research shows, up to 90% of mTBI patients experience visual problems (oculomotor problems, accommodation disorders, diplopia and loss of the visual field). For this reason, these patients experience deterioration in quality of life due to problems with reading, concentration or diplopia. The aim of the diploma thesis is to present the elements of neuro-ophthalmic examination in everyday practice with the use of standard optometric equipment.
19
Content available remote Pacjent autystyczny w gabinecie optometrycznym
PL
Autyzm (Autism Spectrum Disorders, ASDs) to neurologiczne zaburzenie rozwojowe, które obejmuje wiele sfer funkcjonowania człowieka. Występujące nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim trudności w nawiązywaniu relacji i interakcji społecznych oraz komunikacji werbalnej i niewerbalnej. W diagnozie autyzmu jednym z istotnych symptomów jest opóźnienie w rozwoju mowy u dziecka. Pomimo faktu, że przyczyny autyzmu u dzieci nie są do końca znane, można je podzielić na zaburzenia genetyczne oraz środowiskowe. Autyzm występuje częściej u bliźniąt jednojajowych niż dwujajowych oraz czterokrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Występowanie u dzieci zaburzeń genetycznych, takich jak zespół łamliwego chromosomu X, także zwiększa prawdopodobieństwo autyzmu [1]. Do czynników środowiskowych zalicza się m.in.: zanieczyszczenie środowiska, dietę i styl życia.
20
Content available remote Oczopląs – jak możemy pomóc?
PL
W czerwcu odbył się organizowany przez PTOO webinar na temat oczopląsu w kontekście współpracy między specjalistami. Po wysłuchaniu prezentacji uznałem, że uczestnicy mogą odczuwać niedosyt praktycznego powiązania przedstawionych wiadomości z codzienną praktyką optometrysty. Z wykładów nie wynikało, że mamy możliwość samodzielnej pomocy takim pacjentom. Dlatego zdecydowałem się opublikować ten tekst na łamach OPTYKI, który jest fragmentem przygotowywanej przeze mnie publikacji. Przedstawione w niej poglądy mogą być uznane jako kontrowersyjne przez część środowiska. Może dzięki temu publikacja będzie nawet bardziej interesująca. Poniższy tekst nie powinien jednak wzbudzać kontrowersji. Jest to fragment z części, która opisuje postępowanie w konkretnych badaniach. Teoria łączy się z omówieniem przypadków z mojej praktyki. Starałem się zachować styl jak najbardziej zwięzły, co może być odbierane jako pewnego rodzaju „chropowatość”. Będę wdzięczny za słowa komentarza, choć zdaję sobie sprawę, że każdy autor jest związany z napisanym tekstem i niechętnie wnosi do niego zmiany w późniejszym czasie. Życzę przyjemnej lektury!
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.