Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  opomiarowanie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Do 24 lutego 2022 r. paliwa na stacjach i prąd w gniazdku były rzeczami oczywistymi, dostępnymi zawsze i w całkiem rozsądnej cenie. Zaistniała sytuacja geopolityczna utwierdziła nas w przekonaniu, że efektywne zarządzanie energią może zapewnić nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale również budować przewagę konkurencyjną w niepewnych energetycznie czasach, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko naturalne.
EN
Water consumption is constantly increasing, mainly due to population growth, and resources are unfortunately shrinking. It becomes necessary to save water. There are many forms of saving water by protecting its resources, e.g. limiting leaks (generating water losses) both in the installation and on the water supply network, limiting unreasonable needs (e.g. multiple use of packaging or other objects), use of rainwater. The article presents the possibilities offered by the metering of the entire water supply network and water consumption at consumers. For the assumed zone supplying a housing estate inhabited by about 2,200 people, the coefficient of unavoidable losses was determined.
PL
Zużycie wody stale się zwiększa, głównie z powodu wzrostu liczby ludności, a zasoby niestety się kurczą. Konieczne staje się oszczędzanie wody. Wiele jest form oszczędzania wody chroniąc jej zasoby, np. ograniczenie wycieków (generujących straty wody), zarówno w instalacji, jak i na sieci wodociągowej, ograniczenie nieracjonalnych potrzeb (np. wielokrotne wykorzystanie opakowań lub innych przedmiotów), wykorzystanie wód opadowych. W artykule przedstawiono możliwości, jakie daje opomiarowanie całej sieci wodociągowej oraz zużycia wody u odbiorców. Dla przyjętej strefy zasilającej osiedle mieszkaniowe, zamieszkiwane przez około 2 200 osób określono współczynnik strat nieuniknionych.
PL
Od ponad 30 lat nieustannie zmniejsza się zużycie wody, szczególnie na cele bytowo-gospodarcze. Badania, analizy i doświadczenia wykazują, że bardzo ważnym aspektem rozsądnego gospodarowania wodą jest odpowiednie opomiarowanie jej zużycia.
PL
AQUQ S.A. w ramach branży kanalizacyjnej świadczy usługę zbiorowego odprowadzania ścieków na terenach gmin: Bielsko-Biała, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Szczyrk i Wilkowice oraz hurtowy odbiór ścieków z gminy Jasienica. Odbieramy i oczyszczamy rocznie ok. 12 mln m3 ścieków. Spółka posiada sieć kanalizacyjną o łącznej długości 1271,4 km. Zabudowane są na niej 43 przepompownie ścieków i 14 punktów opomiarowania przepływu.
PL
Często jedną z podstawowych obaw organizacji przed wdrożeniem systemu zarządzania energią wg normy ISO 50001:2018 jest brak odpowiednich zasobów do monitorowania energii. Firmy mają słuszne założenia, że dostęp do mierzalnych danych energetycznych sprzyja podejmowaniu decyzji, nie jest jednak prawdą, że budowa systemowego podejścia do zarządzania mediami nie może rozpocząć się od jednego licznika zainstalowanego w obiekcie.
PL
Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji. Stają się też wsparciem przy budowaniu systemów inteligentnych budynków i miast. Są również narzędziem służącym wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko.
11
Content available remote Strategie oszczędzania sprężonego powietrza
PL
Wiele osób poszukuje strategii oszczędzania sprężonego powietrza. Z mojego dwudziestopięcioletniego doświadczenia wynika, że zarządy firm często dobrze planują budżety projektów oszczędnościowych, niestety gorzej jest z adresowaniem zadań wynikających z audytów.
PL
System strefowego opomiarowania sieci powinien być podstawą racjonalnego gospodarowania wodą w każdym przedsiębiorstwie czy też zakładzie wodociągowym. Dzięki niemu możliwe jest dokładne określenie potrzeb odbiorców w danych rejonach miasta.
15
Content available remote Zdalny odczyt - technologiczna rewolucja w dziedzinie opomiarowania
PL
Do niedawna fantazją wydawało się całkowite wyeliminowanie czynnika ludzkiego z niektórych procesów związanych z zarządzaniem nieruchomościami, takich jak odczyt liczników różnego rodzaju mediów, rozliczanie rachunków za wodę, gaz, energię elektryczną czy wykrywanie nieszczelności w działającej sieci wodno-kanalizacyjnej. Dzięki rozwojowi technologii komórkowej, internetu oraz systemów GPRS możliwe stało się znaczne zautomatyzowanie, uproszczenie i przyspieszenie tych żmudnych dotąd czynności.
16
Content available remote Konferencja TOp-GAZ 2007 - Technika opomiarowania gazu dziś i jutro
PL
W dniach 26-28 września br. odbyła się w Rogowie pod Łodzią kolejna, czwarta konferencja "Technika opomiarowania gazu dziś i jutro" TOp-GAZ 2007. Konferencję zorganizował łódzki oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego wspólnie z producentem gazomierzy turbinowych i rotorowych COMMON SA oraz Zakładem Gazowniczym Łódź.
PL
Perturbacje w 2007 roku z wydzieleniem operatorów, zwłaszcza sieci dystrybucyjnej, tzw. OSD powoduje, iż koncentracja na innego rodzaju operatorstwie - operatorze pomiarów (OP) jest słabsza, niż na to zasługuje. Mimo, że powstanie tego typu operatora nie jest wymogiem prawa, to jednak pozytywne informacje o ich funkcjonowaniu w innych krajach skłaniają do zastanowienia, czy koniecznych zmian w funkcjonowaniu polskich przedsiębiorstw dystrybucji, a także przesyłu energii elektrycznej, nie wykorzystać do jego utworzenia? Dotychczasowe debaty i artykuły oraz internetowe dyskusje dzielą specjalistów na zwolenników i zdecydowanych przeciwników tej koncepcji. Trudno się dziwić, gdyż tworzony rynek energii napotyka i tak na wiele barier i uciążliwości. Bynajmniej nie jest temu winny klient - odbiorca, który ma prawo poszukiwać racjonalnych przesłanek zmian organizacyjnych poprawiających jego obsługę. Nie można unikać również debat na ten temat, zwłaszcza że dobre wzorce ze świata z jednej strony są godne podglądania, z drugiej wymagają dopasowania i ewentualnego przygotowania do wprowadzenia do polskiej praktyki. W artykule poddano analizie przesłanki tworzenia operatorów pomiarów z punktu widzenia zarówno przedsiębiorców, jak i klientów, zastanawiając się, czy szala koncepcji przechyla się w kierunku szans czy dominuje przekonanie o kolejnym zagrożeniu w działalności dotychczasowych dostawców energii?
18
Content available remote Opomiarowanie odbiorców a liberalizacja rynku energii elektrycznej
PL
Warunkiem prawidłowego rozliczenia się odbiorcy za pobraną energię elektryczną oraz świadczoną usługę przesyłania lub dystrybucji jest dokładny pomiar ilości rzeczywiście odebranej przez niego energii elektrycznej czynnej. Dla odbiorców przyłączonych do sieci przesyłowej i dystrybucyjnej na średnim i wysokim napięciu, których zapotrzebowanie na energię jest wysokie (grupy taryfowe A i B), stosowanie układów pomiarowych z godzinową rejestracją zużycia jest kwestią bezsporną, gdyż zarówno sprzedawcy, usługodawcy (OSD), jak i odbiorcy zależy na prawidłowym rozliczeniu za energię, opierającym się na rzeczywistym jej zużyciu. System rozliczeń funkcjonujący obecnie w obszarze regulowanego rynku energii elektrycznej oparty jest na nieco innych zasadach. Dla jasności wywodu warto dokonać uściślenia, że dalsze rozważania dotyczą odbiorców w gospodarstwach domowych oraz prowadzących niewielką działalność gospodarczą (grupy taryfowe C i G). W tej grupie niemal wszyscy odbiorcy1] wyposażeni są w liczniki umożliwiające pomiar średniej wartości zużycia energii zarejestrowanej w jednostce czasu. Odczyty dokonywane są zwykle raz lub dwa razy w roku. Część odbiorców wyposażona jest w liczniki umożliwiające rozliczanie na podstawie taryf dwustrefowych dobowych (grupy taryfowe C12 i G12). Ten uproszczony i niedokładny system rozliczeń powinien być stosowany jedynie w przypadku, gdy cena energii jest stała w każdej godzinie doby i roku. I na potrzeby odbiorców taryfowych cena energii jest rzeczywiście uśredniana, mimo funkcjonowania w Polsce rynków godzinowych (giełda energii, rynek bilansujący, platformy elektroniczne). Na rynkach tych, co prawda ułomnych i obejmujących niewielki wolumen energii, kształtują się ceny zmienne w poszczególnych godzinach. Największe fluktuacje występują na rynku bilansującym w zakresie cen dla odbiorców hurtowych energii, czyli przede wszystkim spółek dystrybucyjnych. Godzinowa zmienność cenowa na rynku hurtowym nie jest jednak przenoszona do obszaru kontraktów bilateralnych – podstawowego segmentu rynku konkurencyjnego w Polsce. Jedyny wyjątek stanowią restrykcyjne kary za niezbilansowanie przenoszone przez spółki dystrybucyjne na odbiorców korzystających z prawa zmiany sprzedawcy.
PL
Program „Ciepła woda użytkowa w budownictwie mieszkaniowym w Polsce” finansowany przez Duńską Agencję Energetyczną, prowadzony jest przez duńskie biuro doradcze RAMBOLL we współpracy z Duńskim Instytutem Technologicznym i Bałtycką Agencją Poszanowania Energii. Beneficjentem programu jest miasto Gdańsk. Nadrzędnym celem programu jest promocja działań prowadzących do poprawy efektywności systemów przygotowania c.w.u., głównie z uwagi na sprawność energetyczną, oddziaływanie na środowisko naturalne, jakość wody i aspekty ekonomiczne.
PL
W artykule omówiono przyczyny występowania różnic pomiędzy wskazaniami wodomierza głównego i sumą wskazań wodomierzy mieszkaniowych pełniących funkcje podzielników kosztów. Zwrócono uwagę na występującą przy rozliczaniu kosztów ciepła, oczywistą różnicę pomiędzy wskazaniem układu pomiarowo-rozliczeniowego („ciepłomierza głównego”), którego wartość powinna być większa od wartości sumy wskazań ciepłomierzy mieszkaniowych pełniących funkcje podzielników kosztów. Przedstawiono minimalne, ale wystarczające opomiarowanie niezbędne do indywidualnego rozliczania kosztów ciepła i wody. W artykule zaprezentowano wybrane określenia stosowane w obliczeniach w systemie indywidualnego rozliczania kosztów zużycia ciepła i wody w jednostce rozliczeniowej (z centralnym przygotowaniem ciepłej wody) oraz sposób ustalania ich wartości liczbowych używanych w obliczeniach. Tak zdefiniowane określenia pozwalają, zdaniem autora, na opracowanie systemu, który w oparciu o konkretne opomiarowanie oraz regulamin i algorytm rozliczania, umożliwia w sposób przejrzysty i zrozumiały dla wszystkich mieszkańców jednostek użytkowych, rozliczyć koszty, także w sytuacji, w której w okresie rozliczeniowym, występują różnice pomiędzy wskazaniami głównych i sumą wskazań mieszkaniowych urządzeń pomiarowych.
EN
The reasons of occurring the differences between the main water meter indication and the sum of indications for apartment water meters, performing as costs divisors, were discussed in the article. The obvious difference between indication of measuring - calculating unit (“main heat meter”), which value should be bigger than the sum of indications for apartment heat meters, performing as costs divisors, was pointed out. The minimal, but enough measuring unit for individual costs calculations for water and heat was presented. The selected definitions applied in calculations of individual costs calculations for consumption of heat and water in calculation unit (with central system for preparation of hot water) and the way of establishment their numerical values used in calculations were presented in the paper. The definitions presented in that way, in the opinion of author of the article, enable to create the system, which basing on exact measuring unit, regulation system and calculation algorithm, enables in clear and comprehensible way for all tenants to calculate the costs also in case of, in which during the calculation period, the differences between the main indications and the sum of indications of apartment measuring devices occur.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.