Projektowana ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zastąpi Ustawę z 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (DzU nr 63, poz. 638, z późn. zm.).
Szeroko ropowszechnionym rodzajem opakowań wielomateriałowych są opakowania do płynnych produktów spożywczych. Głównym ich składnikiem jest karton, warstwa polietylenu, a w większości przypadków również folia aluminiowa. Ponadto zawierają one pewne ilości polipropylenu, z którego wykonane sa wlewy, zamknięcia i zakrętki. Do ochrony zewnętrznych powierzchni przed wilgocią służą niewielkie ilości wosku.
Do pakowania soków, nektarów, napojów owocowych oraz mleka i jego przetworów powszechnie stosowane są pudełka z laminatów, czyli tzw. opakowania wielomateriałowe. To właśnie cecha wielomateriałowości jest głównym powodem trudności wykonania recyklingu tego typu opakowań. Opakowania wielomateriałowe składają się m.in. z przemiennie występujących warstw tektury i polietylenu, trudnych do rozdzielenia w procesie recyklingu. Pudełka te, w zalezności od przeznaczenia, wykonane są z dwóch rodzajów laminatów.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.