Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  opłata za składowanie odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Opłata za składowanie odpadów została w Polsce wprowadzona w 1998 r. na mocy Ustawy z 27 czerwca 1997 r. o odpadach. Do 2010 r. istniało ponad 20 różnych stawek opłat za różnego rodzaju odpady. Założono, że stawki opłat będą wzrastały rok do roku o wskaźnik inflacji. Teoretycznie wysokość opłaty za składowanie powinna być równa wartości efektów zewnętrznych powodowanych przez dany rodzaj odpadu. W praktyce jednak jest narzędziem wspierającym założenia polityki w zakresie gospodarki odpadami w danym kraju.
PL
Parlament Europejski 18 kwietnia 2018 r. przyjął nowe cele w zakresie gospodarki odpadami. Jednocześnie gminy weszły w ostatni etap realizacji „starych celów” odpadowych. Czy osiągną wymagane poziomy recyklingu i unikną drakońskich kar?
PL
A dokładnie - ile placić i kto ma płacić? Bo jak nie wiadomo, o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze. W 2018 r. chodzi o duże pieniądze, w latach kolejnych zaś o gigantyczne pieniądze.
PL
Rząd planuje wzrost stawek opłat za składowanie odpadów. Kontrowersje w branży gospodarki odpadami wzbudza zamiar podwyższenia opłat za przyjęcie na składowisko stabilizatu i odpadów palnych. Negatywnie oceniany jest również brak analizy ekonomicznej wpływu planowanych zmian na rynek.
PL
Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi będzie znacznie słabiej niż dotychczasowy motywować mieszkańców do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów i prowadzenia selektywnej zbiórki. Obecnie mniejsza produkcja śmieci i wyższy poziom wydzielenia odpadów zbieranych selektywnie bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunku, wynikającą z wielkości posiadanego pojemnika i częstotliwości jego opróżniania.
PL
W praktyce świadczenia usługi w postaci przyjęcia odpadów do składowania pojawiają się czasem kontrowersje co do włączenia do ceny za taką usługę opłaty z tytułu składowania odpadów w sytuacji, w której przyjmowane są odpady zmieszane, zaś następnie część z nich, po dokonaniu przez kierującego składowiskiem odpowiednich działań selekcjonujących takie odpady, faktycznie składowana nie jest.
PL
"Źródłem wpływów do budżetu jednostek samorządu terytorialnego będą opłaty za składowanie odpadów wnoszone na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce składowania odpadów. Górna jednostkowa stawka tej opłaty wynosić będzie 400 zł za umieszczenie 1 Mg odpadów na składowisku."
PL
Odpady zawsze były, są i będą. Choć wokół szaleje kryzys, to przedstawiciele branży komunalnej mogli optymistycznie zakładać, że akurat ta gałąź gospodarki tkwi w swoistym oku cyklonu, a więc w kwestiach odpadowych będą panowały cisza i spokój. I faktycznie panuje bezruch... niestety, na rynku skupu surowców wtórnych.
PL
Zgodnie z art. 61 Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach cena za przyjęcie odpadów na składowisko powinna uwzględniać w szczególności koszty budowy, eksploatacji, zamknięcia, rekultywacji, monitorowania i nadzorowania tego obiektu. Oznacza to, iż źródłem pokrycia kosztów działalności gospodarczej prowadzonej przez zarządzających składowiskami odpadów jest opłata za ich przyjęcie.
PL
W "Głosie Wielkopolskim" z 10 stycznia br. znalazła się informacja o zmianach w systemie opłat za składowanie odpadów na miejskim wysypisku śmieci w Poznaniu oraz o zmianie listy odpadów przyjmowanych na to składowisko. Zmiany te mają podnieść konkurencyjność poznańskiego wysypiska wobec składowisk zlokalizowanych poza terenem miasta. Wreszcie poznańskie odpady nie będą błąkać się po Polsce tylko trafiać na wybudowane za ogromne pieniądze, najnowocześniejsze w kraju i Europie składowisko.
PL
Obniżenie zużycia surowców pierwotnych, zwiększenie zagospodarowania surowców wtórnych, oraz ograniczenie powstawania odpadów można uzyskać przez stosowanie instrumentów ekonomicznych, różnych opłat i kar oraz odpowiednie kształtowanie podatków pobieranych przy sprzedaży surowców, materiałów i produktów. Te ostatnie występują najczęściej w postaci podatku dochodowego, podatku od towaru i usług, akcyzy lub cła. Surowce, wyroby i opakowania obciążone tymi podatkami podnoszą koszty produkcji i konsumpcji, a tym samym wymuszają ograniczenie ich zużycia lub zastąpienie ich tańszymi substytutami, natomiast zastosowane zwolnienia lub ulgi podatkowe na surowce wtórne zachęcają do zagospodarowania odpadów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.