Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  opłata za odbiór i przetwarzanie odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Reforma systemu gospodarki odpadami w gminach stanowi duże wyzwanie dla administracji publicznej. Działania organów gmin w zakresie tworzenia tego systemu i egzekucji wydawanych decyzji administracyjnych na gruncie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) powinny znaleźć oparcie w systemach wspomagania decyzji. Narzędziem pomocnym przy prognozie ilości wytwarzanych odpadów komunalnych przez gospodarstwa domowe mogą być sztuczne sieci neuronowe.
PL
Organy nadzorcze, sprawujące pieczę nad legalnością uchwał podejmowanych przez samorządy gminne, mają pełne ręce roboty. A wszystko za sprawą "rewolucji odpadowej". Niestety, jakość stanowionego prawa miejscowego w tym obszarze pozostawia wiele do życzenia. Nie dziwi zatem fakt, że część przyjmowanych przez rady gmin uchwał jest unieważniana.
PL
Jak Polska długa i szeroka, w ostatnim czasie zaroiło się od uchwał rad gmin i miast dotyczących wyboru metody naliczania opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców. Niestety, w wielu gminach społeczeństwo dość opornie przyjmuje "podatek śmieciowy", obawiając się, że wysokość rachunków z tego tytułu znacznie przekroczy dotychczasowe opłaty ponoszone za wywóz odpadów.
PL
Wdrożenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, bazującego na znowelizowanych przepisach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przypomina bieg z przeszkodami. Pokonanie wyznaczonego dystansu - i to w ściśle określonym czasie - zdaje się graniczyć z cudem. Zarówno bowiem barier bez liku, jak i droga wyboista...
PL
W artykule pt. "Twarde lądowanie" ("Przegląd Komunalny" 11/2012) stawka opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych została przyrównana do lustra złej królowej z bajki "Królewna Śnieżka". Wysokość opłaty na poziomie samofinansowania systemu dla lokalnego budżetu, podobnie jak czarodziejskie lustro, mówi bowiem prawdę o stanie lokalnego systemu gospodarki odpadami.
PL
W artykule pt. "Opłata wodno-śmieciowa", który ukazał się w "Zeszytach Komunalnych" w poprzednim wydaniu "Przeglądu Komunalnego" (12/2011), przedstawiono zarys metodyki ustalania opłaty za odbiór i przetwarzanie odpadów komunalnych wg ilości wody zużywanej w gospodarstwach domowych w danej nieruchomości, koncentrując uwagę na aspekcie ilościowym. W tym wydaniu poddano analizie cztery kolejne możliwości ustalania opłat, przewidziane w znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku.
PL
Zegar bije nieubłaganie. Do podjęcia decyzji przez rady miast i gmin o wyborze metody naliczania opłat za zagospodarowanie strumienia odpadów komunalnych i ustalenia wysokości stawki pozostaje coraz mniej czasu. Jedni kalkulują, liczą, mierzą, konsultują, inni rzucają się na głęboką wodę, niekiedy pośpiesznie stanowiąc lokalne prawo, bez zastanowienia się, jakie mogą być tego ekonomiczne skutki.
PL
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zwana "rewolucją śmieciową", stawia przed ekonomiką gospodarki odpadami komunalnymi ciekawe wyzwanie w postaci opracowania metody kalkulowania opłat za pozyskiwanie i przetwarzanie odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwie domowym. Spośród trzech proponowanych w ustawie rozwiązań warto omówić kalkulację opłaty, opierającą się na tzw. kryterium wodnym, czyli na zużyciu wody w gospodarstwie domowym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.