Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  opłata parkingowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jeszcze do niedawna pierwsza godzina parkowania w płatnej strefie nie mogła kosztować więcej niż 3 zł. Po niemal dwóch dekadach utrzymywania opłaty na stałym poziomie ustawodawca pozwolił jednak samorządom na jej zwiększenie. Czy miasta skorzystały z tej okazji i podniosły ceny w strefach płatnego parkowania?
PL
Opłata dodatkowa za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania może być pobierana tylko za pozostawienie pojazdu na wyznaczonym miejscu parkingowym. Przy nałożeniu opłaty nie jest prowadzone postępowanie administracyjne. Strona, która nie zgadza się z nałożeniem opłaty dodatkowej, nie może odwołać się do sądu powszechnego ani do sądu administracyjnego. Środki ochrony prawnej przysługują jej dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego. Stan ten jest potencjalnie niezgodny z Konstytucją RP. Zdaniem autora pożądana jest zmiana zasad nakładania opłaty dodatkowej za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania w ten sposób, aby opłata była nakładana w drodze decyzji administracyjnej.
EN
An additional parking fee in a metered parking zone may only be charged for leaving the vehicle on a designated parking spot. When imposing an additional parking fee, no administrative procedure is applied. The party who questions the imposing of an additional fee can neither appeal to a common court of law nor an administrative court. Not until the enforcement procedure takes place, the party has no legal remedies. This state is potentially inconsistent with the Constitution of the Republic of Poland. A change therefore is needed to leave the imposition of additional parking fees with an administrative decision.
3
PL
Artykuł prezentuje wyniki badania ankietowego kierowców z 6 miast, które miało na celu określenie wpływu zwiększania wysokości opłaty parkingowej, na prawdopodobieństwo rezygnacji z wyboru samochodu w dojeździe do śródmieścia. Badanie poruszało także kwestię obecnych zwyczajów w związku z dojazdem do centrum miasta oraz wyobrażenia na temat tego, kto jest beneficjentem stref płatnego parkowania.
EN
The article presents the results of a survey of drivers from 6 cities, which was supposed to determine the effect that increasing of the parking fee will impact on probability of choosing other means of transportation than the car, while travelling downtown. The survey also included the issue of current practices in connection with access to the city center, and common opinion on who is the beneficiary of the paid parking zones.
PL
Istota problemów parkingowych w centralnych obszarach miast jest wynikiem nakładania się potrzeb parkingowych mieszkańców oraz różnorodnych potrzeb parkingowych użytkowników tych obszarów z jednej strony oraz mocno ograniczonych możliwości zaspokojenia tych potrzeb z drugiej, a także ograniczonej przepustowości układu drogowo-ulicznego obsługującego te obszary.
PL
Do 30 listopada 2003 r. w szeregu gmin naszego kraju od kierowców pobierano opłaty z tytułu parkowania pojazdów samochodowych. W przeważającej mierze stanowiły one dochody gmin, gdyż najczęściej strefy parkowania sytuowano na drogach publicznych gminnych. Od 1 grudnia 2003 r. opłat tych nie można już pobierać w oparciu o dotychczasowe przepisy. Wskutek zmian stanu prawnego i działania innych zasad i przepisów prawnych wprowadzenie na obszarze gminy opłat, w ich obecnym kształcie prawnym, wymagać będzie nie tylko znajomości nowych przepisów ustawy o drogach publicznych. Przy wykładni prawa konieczną może się okazać znajomość dotychczasowej praktyki funkcjonowania przepisów o opłatach drogowych, a także znajomość związanego z nimi orzecznictwa sądowego i wykładni prawa reprezentowanej w czynnościach organów kontroli państwowej.
PL
Swego czasu (w numerze 3/2003) pisałem o opłatach za przejazd drogami, co szybko staje się normą w Europie (i nie tylko). Pozwolą Państwo, że teraz dotknę małego wycinka problemu opłat, który też coraz szybciej zdobywa nowe tereny, mianowicie tzw. „korkowego”, czyli opłat za wjazd do centrum miasta i zwiększanie liczby pojazdów krążących po jego ulicach – niekoniecznie od razu ponad miarę. Temat stał się modny po pierwszych przymiarkach w ubiegłym roku w Londynie, ale nie to miasto wiedzie prym w pobieraniu opłat za wjazd do centrum.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.