Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  opłata depozytowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
11 maja bieżącego roku minie dokładnie 20 lat od daty wydania Ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Właśnie ten akt prawny powołał do życia organizacje odzysku oraz rozpoczął żmudny proces wdrażania w Polsce europejskich wymagań w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Czy po blisko dwudziestu latach funkcjonowania tych przepisów mamy powody do świętowania?
PL
W zakresie odpadów opakowaniowych w 2006 r. pojawiały się istotne wątpliwości interpretacyjne w odniesieniu do znowelizowanych w 2005 r. przepisów zawartych w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU nr 63, poz. 639).
PL
W artykule przedstawiono możliwe kierunki zmian w sieci recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji w kontekście przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i dostosowywania polskiego prawa do wymogów unijnych. Stanowi on kontynuację artykułu, w którym zarysowano obecna sytuację sieci recyklingu w Polsce. Na podstawie doświadczeń pozostałych krajów członkowskich Unii, które już wcześniej zostały zobligowane do zorganizowania sieci recyklingu, oraz obecnej sytuacji prawnej w kraju i stopnia zorganizowania sieci opisano różne możliwości organizacji recyklingu wraz z ich krótką charakterystyką oraz wskazaniem wad i zalet. W artykule zamieszczono również propozycję modelowego rozwiązania sieci recyklingu w Polsce, która zapewniałaby recykling wszystkich samochodów wycofanych z eksploatacji zgodny z normami ochrony środowiska i wymogami dyrektywy unijnej.
EN
The article presents the alternative scenarios of end-of-Iife vehicle recycling system that would enable the development of ELY treatment according to the European requirements. Basing on recycling systems existing in other countries that have already set up the recycling systems and considerations on implementation options under the Directive, several scenarios were identified. The main distinguishing feature between the mentioned options are financing issues. For each scenario strengths and weaknesses were presented. Finally, the best solution ensuring that all ELY are treated according to permitted environmental standards and requirements of the Directive, and regarding Polish legal and economic factors, was described.
PL
Ustawa o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. Nr 33, poz. 291) została uchwalona przez Sejm 21 stycznia 2005 r., a weszła w życie 1 kwietnia 2005 r. (art. 2 ustawy nowelizującej).
PL
Nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, a także regulacje prawne w aspekcie obowiązków przedsiębiorców były głównym tematem spotkania szkoleniowego "Opakowania a środowisko", organizowanego przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań.
PL
Ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, ustawa o obowiązku gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej to bez wątpienia ustawy, których celem nadrzędnym jest ochrona środowiska naturalnego. Ochrona zabezpieczająca środowisko naturalne przed zanieczyszczeniem go przez odpady powstające z opakowań.
PL
Na zlecenie Ministerstwa Środowiska opracowano dokument pt. "Analiza funkcjonowania systemu opłat produktowych i depozytowych w warunkach polskich wraz z propozycjami jego modyfikacji, w tym w zakresie weryfikacji poziomów odzysku i recyklingu oraz stawek opłat produktowych". Zawiera on zalety a przede wszystkim wady i co ważniejsze propozycje zmian obecnie obowiązującego systemu odzysku i recyklingu podmiotów uczestniczących w tymże systemie.
PL
31 marca 2005 r. jest kolejną ważną datą (po 31 marca 2003 r.) dla przedsiębiorców wprowadzających towary w opakowaniach na rynek Polski, a których wyniki finansowe w tym roku (w przypadku jednostek handlowych powierzchnia) obligują do wypełnienia w 2004 r. wymogów nałożonych Ustawą o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej wraz z późniejszymi zmianami.
PL
Artykuł zawiera analizę gospodarki odpadami pochodzenia gospodarczego i komunalnego oraz odpadów niebezpiecznych w woj. małopolskim. W postępowaniu gospodarstw domowych oraz prowadzonej działalności gospodarczej w niedostatecznym stopniu zapobiega się powstawaniu odpadów, a następnie ich właściwemu zagospodarowaniu. Wprowadzone instrumenty finansowe i uregulowania prawne mają stworzyć podstawy tworzenia racjonalnego systemu gospodarki odpadami i dostosowania go do standardów unijnych. Przedstawiony Plan Gospodarki Odpadami wytycza kierunki racjonalnej gospodarki odpadami. Wdrożenie sprawnego systemu gospodarki odpadami wymaga znacznych nakładów finansowych i zintegrowanych działań, w których ważnymi elementami oprócz selektywnej zbiórki, odpowiedzialności przedsiębiorców i recyklerów odpadów będzie rozbudowany system monitoringu i informacji oraz edukacji ekologicznej społeczeństwa.
EN
The article presents an analysis of process and municipal waste management and dangerous waste disposal in the malopolskie voivodship. Production of wastes is inadequately prevented and subsequently they are improperly managed. Introduced financial instruments and legal regulations should provide a basis for devising a rational system of waste management adjusted to the European Union standards. Presented Plan of Waste Management showsdirections for rational waste disposal. Implementation of an efficient system of waste management requires considerable financial outlays and integrated actions involving such important elements as waste sorting, making entrepreneurs and waste recyclers aware of their responsibility and providing a properly developed monitoring and information system and finally, ecological education of the society.
PL
Narastająca skala działalności gospodarczej (uprzemysłowienie, urbanizacja, rosnący poziom życia) doprowadziły do wzrostu ilości i różnorodności odpadów. Z tego powodu w celu ograniczenia ich ilości oraz powodowanych przez nie strat ekologicznych konieczne staje się stosowanie procesu recyklingu, czyli powtórnego wykorzystania lub odzyskiwania wartościowych surowców zawartych w odpadach. Niestety, bardzo często, z uwagi na niską opłacalność ekonomiczną procesu recyklingu, rezygnuje się z jego wykonywania. Z tego względu na polskim ustawodawstwie wprowadzono dwa nowe instrumenty ekonomiczne ochrony środowiska: opłatę produktową oraz opłatę depozytową. W niniejszym artykule przedstawiono cele i zasady stosowania tych instrumentów, jak również podjęto próbę określenia wpływu opłat depozytowych na rozwój procesu recyklingu odpadów.
EN
Increasing scale of economic activity (industralisation, urbanization, accumulative standard of living) resulted in growth of waste amount and its diversity. Therefore, for reduction of waste amount and ecological damages (which areprovoked by waste), it is necessary to use a recycling process, that is reusing or retrieving valuable raw materials oncluded in waste. Unfortunately, considering low profitability of recycling process, its execution is very often abandoned. Due to that fact two new economical instruments in environmental protection were introduced in Polish legislation: product charge and deposit charge. The article presents goals and rules of using these instruments. It is also an attempt of determination how deposit charge influences on development of recycling process.
PL
Inspekcja Ochrony Środowiska ogłosiła w maju raport realizacji zadań za 2002 r. Skontrolowano ponad 17 tys. firm, z czego aż 1/3 stanowiły podmioty zajmujące się gospodarką odpadami. Tutaj też wykryto najwięcej uchybień. IOŚ brał pod uwagę m.in. ocenę prawidłowości postępowania z odpadami, w tym z odpadami niebezpiecznymi, oraz przeciwdziałanie nielegalnemu, transgranicznemu przemieszczaniu odpadów, ocenę realizacji obowiązków, wynikających z Ustawy z 11.05.2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych oraz z Ustawy z 11.05.2001 r. o postępowaniu i obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
PL
Wprowadzona w Polsce Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU Nr 63, poz. 639) nałożyła na przedsiębiorców, wprowadzających do obrotu wyroby w opakowaniach, obowiązek recyklingu tych opakowań. Jednym ze sposobów realizacji obowiązku recyklingu, podobnie jak w systemach unijnych, jest współpraca z wybraną organizacją odzysku i wpłacenie na konto tej organizacji, zgodnie z uprzednio podpisaną umową, opłat recyklingowych.
PL
Wszyscy wiemy, że Polska, dążąc do wstąpienia do Unii Europejskiej, musi dostosować swoje przepisy prawne do wymogów Unii, czyli wprowadzić tzw. Dyrektywy. Dotyczy to również ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych była Dyrektywa 94/62, która częściowo jest ujęta w obecnej ustawie o obowiązkach przedsiebiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i depozytowej.
PL
Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej nakłada na producentów i importerów opakowań i niektórych produktów użytkowych obowiązek zapewnienia recyklingu i odzysku odpadów powstałych z tych produktów i opakowań.
PL
Obowiązujące od 1 stycznia bieżącego roku nowe przepisy dotyczące postępowania z odpadami obejmują szereg ustaw, wchodzących w skład nowego systemu przepisów ochrony środowiska. Szczególną uwagę należy zwrócić na ustawę o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, nazywaną dalej ustawą o opakowaniach, która nakłada szereg obowiązków na poszczególnych uczestników łańcucha logistycznego opakowań.
PL
Każdy kierowca wie jakim problemem jest wyładowany akumulator, który jest elementem w samochodzie zużywającym się szybciej niż inne części instalacji elektrycznej. Jego prawidłowe funkcjonowanie wymaga regularnej kontroli i uzupełniania elektrolitu, ponieważ zły stan akumulatora wpływa nie tylko na trudności w uruchomieniu silnika, ale daje się we znaki całemu układowi elektronicznemu w pojeździe.
18
Content available remote Ustawa rozpisana na siedem rozporządzeń
PL
Wchodzący w życie system nowych aktów prawnych dotyczących postępowania z odpadami obejmuje nową ustawę o odpadach (u.o.o.), ustawę o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (u.opak.), ustawę o obowiązkach przedsiębiorców oraz opłacie produktowej i depozytowej (u.opak.), a także istotnie znowelizowaną ustawę o utrzymaniu porządku i czystości. Akty te wchodzą w skład całego nowego systemu przepisów ochrony środowiska i stąd są bardzo powiązane ustawą ogólną (P.o.ś), o charakterze "ustawy-matki", w której zawarte są podstawowe zasady i reguły wspólne dla wszystkich elementów środowiska.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.