Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  okulistyka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Dwojaka natura promieniowania elektromagnetycznego pozwala na jego szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Terapeutyczne właściwości światła są wykorzystywane m.in. w neurologii, reumatologii, dermatologii, chirurgii plastycznej, medycynie sportowej, a co dla nas najważniejsze – również w okulistyce. Sen, czuwanie, regulacja temperatury czy wytwarzanie niektórych hormonów jest sterowane działaniem promieniowania, docierającego przez aparat wzrokowy do kory mózgowej. Fototerapia wspiera mechanizm gojenia się ran, procesy odpornościowe, przemianę materii, a także odnowę i rewitalizację całego organizmu, hamuje zaburzenia snu, objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, menopauzy czy depresji sezonowej. W zależności od długości fale świetlne wykazują odmienne właściwości terapeutyczne. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest zastosowanie terapii mających na celu poprawę stanu powierzchni oka i brzegów powiek.
2
Content available remote W roli głównej błona owodniowa – królowa medycyny regeneracyjnej
PL
Szerokie spektrum zastosowania błony owodniowej i jej niezwykłe właściwości czynią ją cennym źródłem wykorzystywanym w dziedzinie medycyny, szczególnie okulistyki. Postaram się przybliżyć owo zagadnienie, przedstawiając przykłady i jednocześnie popierając je fotografiami oczu pacjentów, u których zastosowano metodę leczenia połączoną z użyciem tej tkanki. Na początku warto wyjaśnić przede wszystkim, czym właściwie jest ta błona, skąd się ją pozyskuje, a także jakie właściwości czynią ją tak wyjątkową.
3
Content available remote Suche oko – co nowego wirtualna okulistyka pragnie nam rzec?
PL
Ten rok przynosi nam nowe wyzwania, które stają się zarazem motywacją do ciągłego rozwoju. Zaplanowany na czerwiec Światowy Kongres Okulistyczny (World Ophthalmology Congress, WOC) odbył się pierwszy raz wirtualnie. Był to mój 10. WOC i czekałam na niego z niecierpliwością, czekały też bilety lotnicze do RPA, gdzie jak co dwa lata, w innym zakątku świata, mieliśmy spotkać się w gronie ekspertów i praktyków, by dzielić się wiedzą. Pandemia sprawiła, iż spotkaliśmy się w świecie wirtualnym i było to nietypowe, ale bardzo owocne spotkanie. Będę się dzielić zatem wiedzą dalej i opowiadać tutaj o wybranych zagadnieniach. Oczywiście zaczniemy od suchego oka i od jednej z ciekawszych sesji o tej tematyce.
4
Content available remote Przygotowanie do badania pacjenta z zespołem Downa
PL
Angielski lekarz John Langdon Down dopiero pod koniec XIX wieku opublikował dokładny opis osoby z zespołem Downa. Jego praca naukowa z 1866 roku przyniosła mu uznanie i miano „ojca” tego określenia. Inni naukowcy już wcześniej rozpoznawali cechy syndromu, jednak to właśnie Down opisał ten stan jako odrębną jednostkę chorobową [1].
6
Content available remote Oko krótkowzroczne – zasady postępowania, algorytmy okulistyczno-optometryczne
PL
Krótkowzroczność to wada refrakcji, związana z nadmiernym wydłużeniem gałki ocznej lub/i zbyt dużą mocą łamiącą układu optycznego w stosunku do długości osiowej. Szacuje się, że do 2050 roku niemal połowa światowej populacji zostanie dotknięta krótkowzrocznością, co jest alarmującym zjawiskiem. Świadczy to o problemie globalnym, jakim staje się miopia; występowanie tego zjawiska na tak szeroką skalę można określić mianem epidemii, a nawet, opierając się ściśle na kryteriach, pandemii. Każda wartość ujemnej korekcji predysponuje do progresji, a co za tym idzie – zwiększa ryzyko powikłań oraz chorób, grożących nieodwracalnym upośledzeniem wzroku. Im wyższa wada refrakcji, tym większe ryzyko rozwoju jaskry i zaćmy (przy wartościach powyżej -6,00D ryzyko wzrasta 14-krotnie dla jaskry oraz trzykrotnie dla zaćmy), a także odwarstwienia siatkówki (prawie ośmiokrotnie powyżej -8,00D). Za wystąpienie miopii odpowiedzialne są m.in. czynniki genetyczne, na których ekspresję wpływa styl życia, np. brak przerw wzrokowych podczas pracy w bliskich odległościach czy wysoki poziom edukacji. Istotną rolę odgrywa urbanizacja oraz industrializacja, które wiążą się z wieloma czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się krótkowzroczności.
7
Content available remote Ochrona wzroku u osób z zespołem Downa
PL
W naszych gabinetach pojawiają się pacjenci z różnymi problemami wzrokowymi, niekiedy jednak wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie pomóc i niektóre problemy przerastają nasze możliwości. Dzieje się tak często przy pierwszym spotkaniu z pacjentem z zespołem Downa. Niechęć bądź obawa przed badaniem tych pacjentów wynika z niewielu informacji na temat ZD i obawy przed nieznanym. Poniższym tekstem będę chciała przybliżyć zagadnienie i zwrócić szczególną uwagę na to, jak bardzo potrzebna jest właściwa opieka optometryczna i okulistyczna u tych osób od najmłodszych lat.
PL
W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonał się znaczący postęp w diagnostyce obrazowej narządu wzroku. Dzięki innowacyjnym technologicznie aparatom oraz rozwojowi zaawansowanych programów informatycznych, obrazy zwizualizowanych tkanek mają dziś bardzo dobrą jakość. Możliwe jest wizualizowanie struktur wewnętrznych oka z bardzo dużą precyzją, co umożliwia precyzyjną diagnostykę we wczesnym stadium choroby, a także monitorowanie wielu procesów chorobowych [1]. Nowoczesne technologie umożliwiają osiągnięcie rozdzielczości na poziomie fotoreceptora, co pomaga w lepszym zrozumieniu podstaw choroby i pozwala na tworzenie nowych metod leczniczych. Oko jest unikalnym narządem, który dzięki swej budowie pozwala na nieinwazyjne wykonanie badań nie tylko przedniej części oka, ale i tylnego jej bieguna, czyli siatkówki i nerwu wzrokowego [2].
PL
Całopolowy elektroretinogram (ERG) stanowi zapis zsumowanej odpowiedzi elektrycznej z zewnętrznej warstwy siatkówki otrzymanej przy stymulacji bodźcem świetlnym typu flash. Elektroretinografia została odkryta w oczach zwierzęcych w połowie 1800 roku, natomiast u ludzi datuje się na 1920 rok. Kliniczne zastosowanie ERG rozpoczyna się w 1940 roku, natomiast w 1989 roku opracowano pierwsze kliniczne standardy przez ISCEV (International Society for Clinical Electrophysiology of Vision). Standardy te są sprawdzane i dostosowywane do wymagań rozwoju diagnostyki. Elektroretinografia stanowi niezwykle ważne i cenne badanie diagnostyczne u wielu pacjentów okulistycznych.
PL
W latach 20. XX wieku odkryto, że umieszczając elektrody na skórze w okolicy oczu, można rejestrować aktywność elektryczną, która zmienia się synchronicznie wraz z ruchami gałki ocznej. Początkowo sądzono, że potencjały te odzwierciedlają potencjał czynnościowy w mięśniach, które są odpowiedzialne za poruszanie gałką oczną. Jednak obecnie przyjmuje się, że te potencjały elektryczne są generowane przez stałą różnicę potencjałów, jaka istnieje między rogówką a tylną częścią oka. Na tej podstawie opracowano obiektywny test elektrofizjologiczny służący ocenie funkcji zewnętrznych warstw siatkówki i nabłonka barwnikowego (RPE) – badanie EOG, czyli elektrookulografia. Ze względu na właściwości badanych warstw siatkówki potencjał spoczynkowy oka zmienia się w zależności od oświetlenia, dlatego mierzony jest w warunkach adaptacji do ciemności i jasności [1-4]. Tak jak wszystkie badania elektrofizjologiczne, EOG wykonywane jest według standardów Międzynarodowego Towarzystwa Elektrofizjologii ISCEV (International Society for Clincal Electrophysiology of Vision). Obecnie stosowany protokół wydano w 2017 roku, który jest uaktualnieniem wersji z 2011 roku. Dokument ISCEV opisuje metody rejestrowania zapisu i szczegółowe wytyczne dotyczące wymagań technicznych tak, aby otrzymywany wynik w formie współczynnika Ardena pozyskiwany był w różnych ośrodkach w taki sam sposób.
PL
Zawód elektroradiologa został wprowadzony w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku. Początkowo domeną elektroradiologów była diagnostyka rentgenowska oraz elektromedycyna (EKG oraz EEG) [1]. Rok 2006 daje początek kształceniu w zakresie elektroradiologii na poziomie uniwersyteckim. W Poznaniu na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego powstaje na Wydziale Nauk o Zdrowiu na kierunku Zdrowie Publiczne specjalność elektroradiologia, która w niedługim czasie zostaje przekształcona w kierunek o tej samej nazwie. Dało to początek rozwojowi kierunku elektroradiologia w całej Polsce. Kształcenie na poziomie uniwersyteckim pozwala lepiej zrozumieć aspekty fizyczne oraz techniczne nowych dziedzin medycyny, takich jak np. okulistyka, w których elektroradiolog odgrywa istotną rolę.
EN
The assessment of corneal biomechanics is essential for studying ophthalmological operations, such as refractive surgeries, and for more accurate estimation of intraocular pressure. The chief aim of the current study is to characterize corneal and fatty tissues in order to construct a model to predict eye globe behavior during dynamic tonometry tests. Methods: In the present study, images from corneal deformation, acquired from Corvis ST tonometer, were processed. Then, corneal pure displacement and eye globe retraction were calculated. Utilizing inverse finite element method, corneal material properties were calculated in order to predict pure deformation obtained from Corvis ST. Using a similar approach, material parameters of fatty tissue were estimated in order to predict the eye globe retraction. The model used for fatty tissue was considered as corneal boundary condition in a forward finite element model to create a joint model, which could simulate corneal behavior in dynamic tonometry tests. Results: It was shown that an isotropic material model is accurate enough to predict corneal deformation in dynamic tonometry tests. Moreover, effects of IOP on the estimated material properties were investigated. Finally, utilizing the joint model, it was demonstrated that there is strong correlation between corneal stiffness and the biomechanical parameter introduced by Corvis ST. Conclusions: An eye globe model was constructed and characterized by two distinct inverse models for corneal and fatty tissue. This model can be utilized for predicting eye globe behavior during dynamic tonometry tests besides other ophthalmological operations.
13
Content available remote Rola elektroradiologa w diagnostyce chorób oczu
PL
Choroby tylnego odcinka oka stanowią czołówkę w światowym rankingu przyczyn ślepoty. Są to choroby degeneracyjne plamki i nerwu wzrokowego związane z wiekiem oraz powikłania chorób cywilizacyjnych takich jak np. cukrzyca [1]. W okulistyce badania obrazowe oraz czynnościowe stanowią istotny element postępowania medycznego. Dlatego pojawiła się potrzeba współpracy okulistów z personelem medycznym, a w szczególności z elektroradiologami. Mogą oni wykonywać zarówno badania obrazowe, jak i czynnościowe.
EN
Diabetic retinopathy is a severe sight threatening disease which causes blindness among working age people. This research work presents a retinal vessel segmentation technique, which can be used in computer based retinal image analysis. This proposed method could be used as a prescreening system for the early detection of diabetic retinopathy. The algorithm implemented in this work can be effectively used for detection and analysis of vascular structures in retinal images. The retinal blood vessel morphology helps to classify the severity and identify the successive stages of a number of diseases. The changes in retinal vessel diameter are one of the symptoms for diseases based on vascular pathology. The size of typical retinal vessel is a few pixels wide and it becomes critical and challenging to obtain precise measurements using computer based automatic analysis of retinal images. This method classifies each image pixel as vessel or non-vessel and thereby produces the segmentation of vasculature in retinal images. Retinal blood vessels are identified and segmented by making use of a multilayer perceptron neural network, for which the inputs are derived from three primary colour components of the image, i.e., red, green and blue. Back propagation algorithm which provides a proficient technique to change the weights in a feed-forward network is employed. The performance of this method was evaluated and tested using the retinal images from the DRIVE database and has obtained illustrative results. The measured accuracy of the proposed system was 95.03% for the segmentation algorithm tested on this database.
EN
Purpose: Pressure curves obtained from Ocular Response Analyzer (ORA) differ for the same patient in form and height. In some cases measurements on the subject show significant differences between recorded pressure curves. The purpose of the paper is to examine if the differences result from the corneal properties or from the device operation. Methods: Examination of air pressure curves was carried out on four plano-convex glass lenses with radii of curvature close to the central corneal radius. Lenses were mounted in front of the air jet of the ORA analyzer. Series of 30 measurements on each lenses were recorded with 20s and 60s time interval between measurements. Results were exported to computer and analyzed numerically Results: Results show much higher reproducibility of pressure curves in every series of measurements in comparison to pressure curves recorded on the patients eye. This demonstrates that ORA produces air pulses with high reproducibility. Conclusions: Differences in air pressure pulses for the real eye can indicate the dynamics of ocular properties during measurements. Obtained pressure curves are not symmetrical and not well fitted by Gaussian curve. Type of asymmetry of air pressure curves may be explained by viscoelasticity of air.
PL
Ludzki narząd wzroku składa się z wielu elementów tworzących naturalny system, odwzorowujący obraz obserwowanych przedmiotów na siatkówce. Proces formowania obrazu rozpoczyna się w momencie, gdy czoło fali elektromagnetycznej dociera do powierzchni oka. W przybliżeniu płaska powierzchnia falowa po załamaniu przez rogówkę ulega transformacji do fali sferycznej. W wyniku przejścia przez ośrodki optyczne oka ulega ona różnego rodzaju deformacjom. Zniekształcenia te są wynikiem lokalnych zaburzeń prędkości frontu falowego, którego różnicę względem teoretycznej sfery odniesienia nazywa się aberracjami (ryc. 1).
17
Content available remote Optometria w Wielkiej Brytanii – optometria szpitalna
PL
Wyobraźmy sobie kraj, w którym cztery profesje: lekarze okuliści, optometryści, ortoptyści i optycy ściśle współpracują i świetnie się uzupełniają. Czy taki kraj istnieje? Tak. Na pewno jest nim Wielka Brytania. Wielka Brytania może pochwalić się wieloma sprawdzonymi i dobrze funkcjonującymi rozwiązaniami z zakresu ochrony wzroku, a także mocno rozwiniętą i uregulowaną prawnie optometrią.
18
Content available remote Synteza nepafenaku z wykorzystaniem zmodyfikowanej reakcji Gassmana
PL
Opracowano nowy sposób otrzymywania kluczowego półproduktu do syntezy substancji oftalmicznej nepafenak. Zgodnie z procedurą 2-amino-3-benzoilo-α-(metylotio)fenyloacetamid (5A) uzyskano w wyniku przegrupowania [2,3]-sigmatropowego Gassmana, w reakcji 2-aminobenzofenonu (1A) z 2-(metylotio)acetamidem (2), wobec dotychczas nieopisanych w literaturze czynników chlorujących, takich jak N-chloroftalimid (3) i 1,3-dichloro-5,5-dimetylohydantoina (4). Nowa metoda charakteryzuje się efektywnością, dogodnymi warunkami prowadzenia reakcji oraz wysoką czystością otrzymywanego półproduktu.
EN
Known synthesis of 2-amino-3-benzoyl-α-(methylthio)phenylacetamide (nepafenac intermediate) was improved by using N-chlorophthalimide or 1,3-dichloro-5,5-dimethylhydantoin as chlorination reagents. The product showed a purity of above 98%.
19
Content available remote Eksploracja przestrzeni parametrów syntezy brynzolamidu
PL
Przedstawiono sposoby pozyskiwania wiedzy o wartościach parametrów wpływających na prawidłowy przebieg kluczowego etapu syntezy brynzolamidu, ważnego leku oftalmicznego. W etapie tym w reakcji SN2 grupy p-toluenosulfonowej z etyloaminą powstaje pochodna aminowa z odwróconą konfiguracją na węglu chiralnym. Wykorzystano techniki teoretycznej eksploracji powierzchni odpowiedzi reakcji z dwukryterialną funkcją celu. Eksploracja nakierowana była na określenie parametrów odpowiednich dla uzyskania wysokiej wydajności i czystości produktu. W wyniku próbkowania określono odpowiednie wartości nadmiaru etyloaminy (ok. stukrotny) oraz oceniono optymalny w danych warunkach zakres temperatury reakcji (5–15°C). Zaproponowano również sposób wytwarzania brynzolamidu zmodyfikowany względem patentu podstawowego (1993, Alcon Laboratories Inc.) i charakteryzujący się stabilną wydajnością (ok. 80%) i czystością (ok. 93%) surowego produktu. Sposób ten nadaje się również do powiększenia skali.
EN
(R)-(+)-4-Ethylamino-2-(3-methoxypropyl)-3,4-dihydro-2Hthieno[3,2-e]thiazin-6-sulfonamide-1,1-dioxide (brinzolamide) (EtNH-I) was synthesized by reaction of 4-OH-I with EtNH₂ in DMF, MeCN or THF at changing temp. (10-25°C) and EtNH₂ (excess up to 100 mole equiv.) after protection of H₂NO₂S and OH groups in 4-OH-I with MeC(OMe)₃ and p-O₂NC₆H₄SO₂Cl, p-TsCl or MeSO₂Cl, resp., to obtain the optimum conditions of the reaction according to exptl. design. The highest EtNH-I yield (76%) and purity was achieved when the reaction was carried out in THF at 20-25°C and excess of EtNH₂ 100 mole equiv. after protection of OH group with p-TsCl. The higher yield of 4-EtNH-I was achieved when the EtNH₂ excess was removed by neutralization with HCl than by distg. off under vacuum.
20
Content available remote Hialuronian: właściwości i zastosowanie w okulistyce
PL
Organizm to złożony zbiór różnych układów, które rozwinęły się tak, by spełniać istotne funkcje. Doskonałym przykładem jest oko, samopodtrzymujący się i samowystarczalny narząd, który funkcjonuje w oparciu o wiele wytwarzanych przez siebie substancji. Na przykład film łzowy zawiera ponad 490 białek, a niektóre z nich to enzymy o właściwościach antybakteryjnych, pomagające w dezynfekcji powierzchni gałki ocznej.1 Hialuronian (HA) to inna substancja produkowana przez narząd wzroku, której głównym zadaniem jest utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia struktur oka. Niektórzy producenci soczewek kontaktowych i płynów do ich pielęgnacji dostrzegli korzyści, jakie daje zastosowanie hialuronianu i uwzględnili go w składzie swoich produktów, aby złagodzić dolegliwości związane z zespołem suchego oka i poprawić komfort noszenia soczewek.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.