Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  okulary korekcyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Z uwagi na wzrost średniej długości życia nieustannie przybywa osób noszących okulary. Dzięki rozwojowi technologicznemu i postępom w dziedzinie optyki okularowej, pracownicy salonów optycznych mają do zaoferowania swoim klientom wiele produktów, które mogą sprostać ich wymaganiom. Wiele korzystnych właściwości, zarówno optycznych, jak i estetycznych, soczewki okularowe nabywają dzięki zastosowaniu odpowiednich uszlachetnień. Powłoki uszlachetniające nakładane na soczewki stanowią dziś poniekąd standard w optyce okularowej. Użytkownicy okularów nie zawsze zdają sobie sprawę z ich dostępności, nierzadko polegają na opinii specjalisty i za jego namową decydują się na zakup odpowiedniego produktu.
PL
Powłoki uszlachetniające soczewki okularowe poprawiają ich właściwości fizyczne oraz mechaniczne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów uszlachetnień, które stanowią standard w dzisiejszej optyce okularowej. Spełniają one konkretne funkcje i dzięki temu mogą zaspokoić rozmaite oczekiwania użytkowników okularów, uzależnione w głównej mierze od ich stylu życia. Wraz z upływem lat oraz rozwojem technologii pojawiają się nowe powłoki, a także zmienia się wiedza personelu i klientów salonów optycznych na temat ich dostępności. Dzięki temu zwiększa się możliwość dostosowania produktu do konkretnych potrzeb przyszłego użytkownika okularów.
3
Content available remote Okulary dla kierowców
PL
Według danych Eurostatu liczba osób uprawnionych do kierowania samochodami osobowymi w Polsce wynosi już ponad 21,4 min. Z badania przeprowadzonego przez Vision Express wynika, że 44% kierowców ma stwierdzoną wadę wzroku, przy czym 84% deklaruje, że ma z tego powodu zaleconą korekcję. Niestety, niemal co czwarty z nich nie stosuje przy prowadzeniu pojazdów ani soczewek kontaktowych, ani okularów korekcyjnych. Często zgłaszanymi podczas prowadzenia pojazdu dolegliwościami oczu są: zmęczenie oczu (23%), łzawienie (14%) oraz niewyraźne widzenie (11%). Jednak najwięcej kierowców uskarża się na pogorszenie swojego widzenia po zmroku (27%), gdzie wśród osób z wadą wzroku odsetek ten wzrasta aż do 40% [1].
4
Content available remote Nowe wymagania prawne dla wyrobów medycznych i optyków
PL
W ostatnim czasie jesteśmy świadkami dużych zmian w prawie wyrobów medycznych. Wynikają one z nowego unijnego Rozporządzenia dotyczącego wyrobów medycznych [1] (dalej: MDR) oraz ogłoszonej właśnie Ustawy o wyrobach medycznych [2] (dalej: Ustawa). Dynamiczne zmiany prawne jak zawsze powodują wśród przedsiębiorców wiele wątpliwości i nasuwają liczne pytania. Zmiany dotkną również optyków, ponieważ wyroby, którymi prowadzą oni obrót, takie jak okulary czy soczewki, są wyrobami medycznymi. W niniejszym artykule postaram się poruszyć najważniejsze kwestie z punktu widzenia optyków, związane z wprowadzeniem nowych regulacji.
PL
Współczesny użytkownik okularów korekcyjnych – prowadzący często aktywny tryb życia – oczekuje, aby jego okulary były rozwiązaniem, które zapewnia nie tylko dobre odwzorowanie obrazu i komfort użytkowania, ale także stanowi skuteczną ochronę oczu przed olśnieniem i krótkofalowym widmem światła. Część powyższych kryteriów spełniają soczewki fotochromowe, które niestety nie cieszą się dużą popularnością – jedynie 1 na 10 klientów salonów optycznych decyduje się na ich zakup [1]. Dlaczego tak się dzieje? Co jest przyczyną ciągłej niechęci do tego rodzaju soczewek? Jaki poziom wiedzy użytkownicy okularów korekcyjnych posiadają na temat soczewek fotochromowych? Odpowiedzi na zadane pytania udzieli poniższa praca.
PL
„Okulary, jako wyrób medyczny, nie podlegają zwrotowi na mocy ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne” [1] – to najczęstsza odpowiedź, jaka pada na pytanie optyków o akt prawny regulujący zwrot wyrobów medycznych na jednym z branżowych forów internetowych. Założenie to jest błędne, gdyż okulary korekcyjne co prawda są wyrobem medycznym wykonywanym na zamówienie [2], jednak do ich sprzedaży wspomniana ustawa o prawie farmaceutycznym nie znajduje zastosowania.
PL
Praca w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe i niebezpieczne wymaga odpowiedniego zabezpieczenia narządu wzroku przed działaniem tych czynników. W wyniku postępującego procesu starzenia się społeczeństwa coraz więcej osób musi stosować okulary korekcyjne podczas pracy. Niewłaściwie dobrane okulary ochronne i/lub korekcyjne w znacznym stopniu ograniczają możliwość wykonywania pracy, a w skrajnych przypadkach mogą być przyczyną wypadków przy pracy. Użytkownicy tych okularów chcą, aby były one wyposażone w jak najcieńsze i lekkie soczewki. Niestety, aby okulary korekcyjne były bezpieczne w codziennym użytkowaniu oraz podczas pracy w warunkach narażenia na czynniki mechaniczne, muszą być one wyposażone w soczewki o odpowiedniej grubości, spełniające wymagania odporności mechanicznej na uderzenie. W artykule przedstawiono wymagania dotyczące konstrukcji okularów korekcyjnych o działaniu ochronnym oraz zalecenia dotyczące doboru tych okularów do zagrożeń czynnikami niebezpiecznymi występującymi na stanowiskach pracy.
8
Content available remote Dlaczego nie kupować gotowych okularów – porady dla klientów (i sprzedawców)
PL
Pomysł na napisanie artykułu o takiej tematyce narodził się podczas chodzenia po gdańskich salonach optycznych. Orientowałem się w ofercie, ponieważ myślałem o zakupie nowych okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Próbowałem uzyskać podstawowe informacje na temat produktów od asystentów sprzedaży i z ciekawości wypytywałem o gotowe okulary dostępne w aptekach i marketach. Personel nie potrafił wytłumaczyć różnic między gotowymi okularami a tymi oferowanymi przez salony, w których pracują. Nie spodziewałem się, że w tak oczywistej kwestii wielu pracowników okaże się bezradnych. Z tego powodu powstał artykuł instruktażowy, który skierowany jest głównie do asystentów sprzedaży i studentów optyki. W tekście zawarte są wszystkie istotne informacje na temat gotowych okularów zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych i wszelkie określenia, którymi powinniśmy posługiwać się podczas rozmowy z klientem.
PL
Przeprowadzone badania miały na celu określenie jak jednoczesne stosowanie nauszników przeciwhałasowych i okularów korekcyjnych wpływa na zmianę tłumienia nauszników. Badania zostały przeprowadzone z wykorzystaniem metody MIRE i obejmowały wyznaczenie zmian tłumienia dźwięku pięciu modeli nauszników przeciwhałasowych stosowanych jednocześnie z trzema rodzajami okularów korekcyjnych. Przeprowadzone badania wykazały, że jednoczesne używanie okularów korekcyjnych z nausznikami obniża tłumienie nauszników w zakresie niskich i wysokich częstotliwości nawet o 16-18 dB. Tak duże zmiany występowały podczas jednoczesnego stosowania nauszników i okularów charakteryzujących się szerokimi zausznikami. Badania także wykazały zbliżony wpływ okularów na tłumienie w przypadku trzech modeli nauszników zbudowanych z tego samego rodzaju czasz tłumiących, a różniących się jedynie konstrukcją sprężyn dociskowych. Dla pozostałych dwóch modeli nauszników, wpływ okularów był bardziej zróżnicowany. Świadczy to o tym, że to głównie konstrukcja poduszki uszczelniającej ma wpływ na większą lub mniejszą zmianę tłumienia dźwięku nauszników stosowanych jednocześnie z okularami korekcyjnymi.
EN
The aim of the study was to determine how the simultaneous use of earmuffs and corrective eye glasses affects the attenuation of earmuffs. The study was performed using MIRE methods and included determination of changes in sound attenuation of five types of earmuffs used simultaneously with three types of glasses. The study showed that the simultaneous use of corrective eye glasses and earmuffs decrease the attenuation of earmuffs up to 16-18 dB in low and high frequency ranges. Such large changes have occurred during use of glasses characterized by wide temples. The study also showed a similar effect of simultaneous use of earmuffs and glasses on attenuation of earmuffs consists of the same kind of cup but differ in design of headband. For the remaining two models of earmuffs, the effect of using glasses was more diverse. This shows that the main factor influencing the decrease in sound attenuation of earmuffs is the type of sealing cushion.
PL
Postanowienia w zakresie bhp przy obsłudze monitorów ekranowych są wynikiem wypełnienia przez Polskę zobowiązań, jakie przyjęła na siebie poprzez implementację dyrektyw europejskich. Szczególną ochroną zostały objęte kobiety w ciąży, bowiem zgodnie z art. 176 kodeksu pracy nie wolno zatrudniać ich przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, w przypadku wykonywania pracy przy obsłudze monitora przez kobietę w ciąży w wymiarze ponad 4 h godzin na dobę praca ta będzie już zaliczana do kategorii prac szczególnie uciążliwych i szkodliwych, a co za tym idzie zabronionych. Pracodawca ma do spełnienia szereg obowiązków z zakresu ochrony pracowników, pracujących na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, szczególnie wobec kobiet w ciąży. Jednak nie wszystkie monitory ekranowe stanowią źródło tych zobowiązań.
EN
Provisions regarding health and safety at work when working at a monitor follow Poland's meeting obligations resulting from implementing European directives. Pregnant women are especially protected, because according to article 176 of the Labour Code, they cannot be employed in especially strenuous or harmful conditions. According to a regulation of the Council of Ministers. if a pregnant women works at a monitor for over 4 h a day, her work is strenuous or harmful and is, therefore, prohibited An employer has a number of obligations related to protecting employees working at a monitor, especially pregnant women. However, not all monitors result in those obligations.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.