Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  okucia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The design of a wing-to-fuselage attachment fitting for composite airframes is a considerable problem since it involves the application of point load to a laminate displaying a relatively low bearing strength. Nowadays the majority of composite airframes are made with the use of CF preimpregnates which make the solution to this problem even more involving. Recently, a new manufacturing technique has been developed that allows for the fabrication of a non-adhesive metal-composite joint especially designed to be used as wing-to-fuselage attachment fittings in the case of composite airframes made with VBO prepregs. In the body of the paper, first, a concise description of the manufacturing process of such a joint was provided, next, numerical stress analysis of the joint supplemented with experimental results was given. The experimental work concerned strain distribution and damage assessment investigated with the help of DIC and CT, respectively.
PL
Połączenie skrzydło-kadłub w przypadku struktur kompozytowych stanowi poważny problem konstrukcyjny. Wynika to z konieczności wprowadzenia obciążeń skupionych w struktury kompozytowe charakteryzujące się niewielką odpornością na naciski. Współczesne lotnicze konstrukcje kompozytowe często wykonywane są z preimpregnatów węglowych, co jeszcze bardziej utrudnia rozwiązanie zadania. Ostatnio została opracowana nowa metoda wytwarzania bezadhezyjnych połączeń metal-kompozyt specjalnie zaprojektowanych w odniesieniu do takich celów i laminatów wykonanych z z preimpregnatów utwardzanych poza autoklawem z wykorzystaniem jedynie worka próżniowego. W artykule przedstawiono w skrócie technikę wytwarzania takiego połączenia oraz wyniki numerycznej analizy sposobu przenoszenia obciążeń przez takie połączenia wraz z doświadczalną weryfikacją obliczeń numerycznych, dokonaną za pomocą DIC. Wyniki uzupełniono obrazami pojawiających się w strukturze kompozytowej zniszczeń, narastających wraz ze wzrostem obciążenia. Wykazano, że w przypadku takiego połączenia w przenoszeniu obciążenia z elementów metalowych na kompozyt bierze udział kompozyt znajdujący się zarówno przed, jak i za elementami metalowymi, odmiennie jak ma to miejsce w przypadku zastosowania tradycyjnego połączenia sworzniowego, dla którego obciążenie przenoszone by było jedynie przez kompozyt znajdujący się przed sworzniem. Ponadto zidentyfikowano główne postacie zniszczenia oraz ich sekwencję. Były to: zerwanie włókien wzmocnienia, pęknięcia w spoiwie i zapoczątkowane nimi delaminacje oraz ścięcie laminatu powodowane ściskaniem. Jako pierwsze wystąpiło ścięcie laminatu na skutek ściskania, a następnie delaminacje oraz zerwanie włókien.
PL
Drzwi przesuwne to nie tylko połać drzwiowa. To cały system prowadnic, rolek i wsporników, dzięki którym drzwi tego typu mogą ujawnić swoje zalety. Zazwyczaj stanowią one kompletną całość z montowanymi drzwiami, ale istnieje tu możliwość bardziej precyzyjnego dostosowania elementów systemowych do potrzeb i upodobań przyszłego użytkownika.
PL
Wzrastająca przestępczość i towarzyszący temu zjawisku strach są powodem coraz większego społecznego zaniepokojenia i nacisków społeczeństwa na władze o podjęcie działań zapobiegawczych. Polityka UE jako priorytet stawia bezpieczeństwo ludzi natomiast zabezpieczenie, rozumiane jako przedsięwzięcia mające na celu ograniczenie sposobności działania przestępczego i utrudniające jego dokonanie, pozostawia w gestii towarzystw asekuracyjnych i służb prewencji policji. W działalności krajowych towarzystw asekuracyjnych brak jest zaangażowania w rozwiązywaniu tego tematu, natomiast działania służb prewencji skierowane są raczej na działania organizacyjne.
PL
Konstrukcje i ściany całoszklane to, wbrew nazwie, nie tylko szkło. Ich integralnym i równie ważnym elementem są okucia. Bez nich taka konstrukcja nie miałaby racji bytu. To one umożliwiają zamocowanie szkła oraz łączenie go w dowolnych konfiguracjach, już nie tylko stałych, ale także przesuwnych. Coraz chętniej sięgamy po takie rozwiązania. Dzięki nim możemy w wygodny i prosty sposób uzyskać kompromis między potrzebą przestrzeni, a chwilową koniecznością jej ograniczenia w określonych sytuacjach. W takich przypadkach doskonale sprawdzają się systemy przesuwne firmy CASMA S.p.A. Wieloletnie doświadczenie na tym polu, zaowocowało opracowaniem wielu bardzo ciekawych rozwiązań. Możemy je podzielić w zależności od sprawowanych funkcji, czyli efektów, jakie pozwalają uzyskać.
5
Content available remote Okucia i mechanizmy do przeciwpożarowych elementów otworowych
PL
W artykule przedstawiono kryteria kwalifikacyjne i wymagania dotyczące okuć budowlanych do przeciwpożarowych elementów otworowych i zamieszczono wykaz norm europejskich.
PL
Nowoczesna architektura, której wyrazem stało się szkło w elewacjach, konstrukcjach przeszklonych wejść do budynków, ścian działowych i drzwi do pomieszczeń, nie może obyć się bez odpowiednich okuć. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu asortymentowi wyrobów powoli wyrastającemu na ważną dziedzinę produkcji, opartej na znakomitej technice i wysokim poziomie wzornictwa. Rozwój firm oferujących wiodące w branży rozwiązania, z których wiele jest międzynarodowymi koncernami, świadczy o tym, że produkcja i dystrybucja okuć dla budownictwa stały się dziedziną wysoce specjalistyczną i awangardową.
PL
Bezramowe konstrukcje szklane cieszą się w architekturze coraz większą popularnością. Zainteresowanie nimi wciąż rośnie, a wraz z nim zmieniają się linie wzornicze i poszerza się oferta dostawców. Ich cechą charakterystyczną jest to, że szkło nie jest oprawione w żadne ramy, a jedynymi elementami łączącymi szkło ze sobą lub z innymi konstrukcjami są metalowe okucia. Szkło w konstrukcjach bezramowych jest jednocześnie elementem konstrukcyjnym. Przykładem takich konstrukcji są drzwi szklane, składające się z tafli szklanej ze szkła hartowanego oraz z metalowych okuć.
PL
radycyjne drzwi w ramach ustępują miejsca drzwiom ze szkła hartowanego instalowanym w technologii bezramowej. Wielu architektów, projektantów i inwestorów zrozumiało jakie zalety niosą ze sobą realizacje, gdzie szkło jest głównym materiałem. Pozwala ono przede wszystkim na przepływ światła oraz powiększenie przestrzeni. Przypisywana do tej pory drzwiom funkcja zamykania i dzielenia pomieszczeń staje się tym samym czysto umowna. Brak wizualnej bariery nie oznacza jednak braku pewnej izolacji akustycznej i funkcjonalnej, a nawet termicznej.
9
Content available remote Okucia w stolarce okiennej
PL
Okucia okienne pozostają w ścisłej współzależności z konstrukcją i funkcją okna. Są to elementy decydujące o jego jakości i funkcjach użytkowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.