Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odzysk opakowań
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
3
Content available remote Packaging waste in Poland - current status and perspective
EN
The article presents the results of research, whose aim was to answer the question of how changing consumer trends affect the implementation of the requirements of the Waste Act and the Act on packaging and packaging waste. The new EU directive enacted in July 2014 tightens the requirements towards waste management in the EU, and this is especially evident in the increased levels of recovery and recycling of packaging waste. Surveys performed among students showed a high correlation between ignorance in the recovery and recycling of packaging waste and increasing level of efficiency in waste management. Surveys conducted among students and analysis of literature data show the relationship between environmental awareness of respondents and the level of effectiveness in the management of packaging waste.
PL
W artykule zaprezentowano wyniki badań, których celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie w jaki sposób zmieniające się trendy konsumpcyjne wpływają na realizację wymagań ustawy o odpadach i ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowa dyrektywa UE uchwalona w lipcu 2014 roku zaostrza wymagania wobec prowadzonej gospodarki odpadami w krajach UE, a szczególnie jest to widoczne w zwiększonych poziomach odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Badania ankietowe przeprowadzone wśród studentów oraz analiza danych literaturowych wykazują zależność pomiędzy świadomością ekologiczną ankietowanych a poziomem efektywności w gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi.
PL
Na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska 26 listopada 2008 r. został opublikowany kolejny projekt ustawy z 19 listopada 2008 r. pod tytułem "Projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi". Ustawa ta (w skrócie opakowaniowa) ma w dużej mierze kontynuować rozwiązania prawne zawarte w dwóch podstawowych aktach regulujących gospodarowanie opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
PL
Bieżąca analiza systemu recyklingu w Polsce wskazuje, że występuje w nim wiele "obszarów dziewiczych" do zagospodarowania. Brak świadomości i wiedzy na temat recyklingu powoduje, że jego potencjał jest niewykorzystany. Istotnym mankamentem systemu recyklingu jest również brak autorytetów i stosunkowo niewielkie wsparcie ze strony nauki w zakresie ekologistyki.
PL
W UE zagadnienia związane z odpadami opakowaniowymi reguluje dyrektywa 94/62 o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Najważniejszym, wynikającym z niej obowiązkiem jest zapewnienie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu odpadów. W trakcie negocjacji Polska zobowiązała się do przyjęcia unijnego porządku prawnego, co oznacza, że od 1 maja 2004 r. w kraju obowiązują przepisy analogiczne do innych krajów UE.
PL
Nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, a także regulacje prawne w aspekcie obowiązków przedsiębiorców były głównym tematem spotkania szkoleniowego "Opakowania a środowisko", organizowanego przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań.
PL
Ustawowo określone poziomy odzysku i recyklingu opakowań szklanych zobowiązują producentów, operatorów oraz recyklerów do wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska. Najpopularniejszą metodą odzysku odpadów opakowaniowych ze szkła jest selektywna zbiórka, którą organizują zarządy gminne i miejskie.
PL
Obecnie prawie 40% gmin prowadzi selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych z papieru, szkła i plastiku. Niestety, jakość i efektywność tego procesu jest na ogół niska. Działania te często nie są spójne z ogólnym modelem usuwania odpadów komunalnych, a czasami wręcz wzajemnie się wykluczają.
PL
Ostatnie zmiany w przepisach dotyczących zagospodarowania odpadów istotnie wpłynęły na tworzenie i funkcjonowanie systemów logistycznych, wykorzystywanych w gospodarce odpadami opakowaniowymi. Zmieniły też podejście do odzysku i recyklingu tych odpadów, podnosząc znaczenie ich energetycznego wykorzystania.
PL
Po czterech latach, w wyniku realizacji upoważnienia ustawowego wynikającego z ustawy o odpadach, pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami opakowaniowymi. Określa on zasady zbierania i magazynowania oraz sposoby odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych z papieru, szkła, tworzyw sztucznych i metali (aluminium, stali), wielomateriałowych oraz z drewna.
PL
Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców zobowiązuje przedsiębiorców wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach do osiągnięcia w 2007 r. 50-procentowego poziomu odzysku. Jednocześnie w Traktacie Akcesyjnym o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej pojawiło się zobowiązanie do osiągnięcia przejściowych poziomów odzysku w latach 2004-2006. Pozostaje jednak pytanie, na ile realne są szanse osiągnięcia przez Polskę wymaganych poziomów odzysku?
PL
Ostatnio w fachowym czasopiśmie branży opakowaniowej ukazał się artykuł na temat recyklingu PET-u, w którym opisano najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie. Wśród wymienianych metod zastosowania materiału z odzysku przedstawiono formowanie folii wielowarstwowych. Nie zwrócono uwagi na fakt, że stosowne przepisy regulują możliwość stosowania tworzyw z recyklingu do materiałów opakowaniowych i opakowań mających kontakt z żywnością.
PL
Ideą przewodnią budowanego systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych jest oparcie go na mechaniźmie rynkowym i kształtowanie - poprzez bodźce o charakterze ekonomiczno-finansowym - pożądanych postaw podmiotów zobowiązanych. Mają one charakter motywacyjno-sankcyjny, a instrumenty prawne zostały ograniczone do podmiotu i przedmiotu obowiązków.
PL
Źródeł "Zielonego punktu" należy poszukiwać w Niemczech, gdzie z końcem lat 80. wprowadzono "ustawę opakowaniową". Powstała wówczas organizacja odzysku opakowań Duales System Deutschland, której przyznano znaczne dotacje państwowe na uruchomienie działalności. Organizacja ta przedstawiła propozycję, aby na opakowaniach, których recykling jest nie tylko łatwiejszy technologicznie, ale i bardziej opłacalny, nanosić logo - "Zielony punkt". Logo to DSD zarejestrowała na swoją rzecz w Niemieckim Urzędzie Patentowym jako znak towarowy na początku lat 90.
PL
Zagadnienia związane z zagospodarowaniem opakowań poużytkowych obejmują szereg problemów technicznych, organizacyjnych i prawnych. Istotną rolę odgrywają przepisy prawne, wyznaczające ramy, do których należy dopasować rozwiązania organizacyjne i techniczne. Bardzo często przepisy narzucają rozwiązania uznawane za najbardziej korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska, ale często odmienne od sposobów, które mogłyby być stosowane.
PL
Już po raz drugi Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań podejmuje inicjatywę oceny organizacji odzysku działających na polskim rynku. Inicjatywa ta bez wątpienia jest słuszna, bo liczba działających organizacji jest ogromna i chyba nikomu dokładnie nie znana. Przedsiębiorcy niejednokrotnie trudno jest dokonać spośród nich wyboru.
PL
Krajowy rynek odpadów opakowaniowych jest rynkiem dynamicznym, o stosunkowo dużym potencjale rozwojowym. Łączną masę opakowań wprowadzonych na rynek z wyrobami w 2002 r. można szacować na poziomie 3,44 mln ton, z tej liczby ok. 3 mln ton odpadów opakowaniowych winno być objęte ustawą o obowiązkach przedsiębiorców.
PL
Polska ma zaledwie 3 lata na zbudowanie systemu odzysku i recyklingu zużytych opakowań, który zapewni pełne wprowadzenie w życie dyrektyw unijnych oraz przepisów prawa polskiego w tym obszarze.
PL
Opakowania wykonane z metalu stanowią zaledwie 4% masy strumienia odpadów opakowaniowych wytwarzanych rocznie przez statystycznego mieszkańca Polski. Pośród opakowań metalowych mamy do czynienia ze stalą i aluminium. Dla obu materiałów można zastosować podobne procesy odzysku. Jednak to aluminium jest liderem, dla którego najważniejszym sposobem odzysku jest "gotówka za puszki". Materiał ten odzyskiwany jest w oparciu o swoją wartość. W punkcie skupu można uzyskać ok. 3 zł za kilogram (60 puszek aluminiowych po napojach).
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.