Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odpady biodegradowalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Gatunek ludzki od początku swojej egzystencji na Ziemi nieustannie zwiększa presję, z jaką oddziałuje na środowisko naturalne. Obecnie największe znaczenie mają wydobycie oraz spalanie paliw kopalnych, grabieżcza gospodarka obszarami naturalnymi, w tym lasami, a także wzrost standardów życia oraz populacji ludzi na świcie.
PL
Poruszona w artykule "Długa droga do poziomów, a paliwa brak’’ ("Przegląd Komunalny” 3/2024) tematyka dotycząca niedoskonałości rozwiązań przewidzianych w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych wymaga dalszej obszernej kontynuacji, w tym w zakresie kwestii związanych z odpadami ulegającymi biodegradacji.
PL
Uzyskanie zgody na wprowadzanie do obrotu nawozu z odpadów biodegradowalnych (kuchennych) to proces skomplikowany i długotrwały – przestrzegają eksperci spółki EKO DOLINA. I doradzają, jak przejść przez cały ten proces jak najsprawniej.
PL
Przedstawiono kierunki zastosowania biowęgla w szeroko rozumianej ochronie środowiska i rolnictwie wraz z uwarunkowaniami prawnymi do jego wykorzystania. W ostatnich latach obserwuje się narastające problemy związane z koniecznością zagospodarowania biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych (w tym również osadów ściekowych), poprawy właściwości gleb oraz zmniejszenia ilości stosowanych nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Ważne jest również ograniczenie emisji gazów oraz sekwestracja węgla w glebie. Odpowiedzią na te problemy może być biowęgiel (karbonizat). Produkt ten odznacza się dużą zawartością węgla organicznego i związków mineralnych. Otrzymywany jest w procesie pirolizy takich biomateriałów, jak biomasa rolnicza, odpady ulegające biodegradacji, rośliny energetyczne i odpady leśne. Ma bardzo dobre właściwości sorpcyjne, jest również doskonałym nośnikiem mikroorganizmów. Biowęgiel znalazł wiele zastosowań zarówno w rolnictwie, jak i w ochronie środowiska. Jednym z podstawowych zastosowań jest wykorzystanie go jako materiału strukturotwórczego dodawanego do mieszkanki kompostowej. Biowęgiel jest przedmiotem badań naukowych i jego status nie jest jeszcze w Polsce uregulowany prawnie. Nie jest też oficjalnie dopuszczonym środkiem do wprowadzania do gleby na terenie Unii Europejskiej. Proces jego legalizacji jako „produktu przeznaczonego do odżywiania roślin” jest nadal przedmiotem konsultacji i nieustających badań naukowych.
EN
A review with 25 refs.
5
Content available Composting in Bags
EN
A progressive method of processing biodegradable waste is its composting in bags which is considered a very advantageous technology from the financial and operational point of view (Diaz, 2007). This composting method is relatively new, it was developed in Germany in the early 1970’s, and consequently it spread into other countries as well. Currently, attempts to apply composting in bags in the Czech Republic are being recorded too. (eurobagging.com, 2011).
PL
Innowacyjną metodą przetwarzania odpadów biodegradowalnych jest ich kompostowanie w workach, co jest uważane za bardzo korzystną technologię z finansowego i operacyjnego punktu widzenia (Diaz, 2007). Ta metoda kompostowania jest stosunkowo nowa, została opracowana w Niemczech na początku lat siedemdziesiątych, w związku z czym rozprzestrzeniła się również na inne kraje. Obecnie rejestrowane są również próby zastosowania kompostowania w workach w Czechach. (eurobagging.com, 2011).
PL
Zawarty w rozporządzeniu wymóg selektywnego zbierania komunalnych odpadów ulegających biodegradacji, w tym zwłaszcza bioodpadów, skutkuje koniecznością postawienia pytania o sposób klasyfikowania tej niejednorodnej przecież grupy odpadów.
EN
In 2015, 10,863 thousand tonnes of municipal solid waste were produced in Poland. It is estimated that approx. 50% of this volume consists of biodegradable waste. Due to its properties, such waste degrades swiftly and poses a threat and a burden to the environment. System solutions regarding the collection and management of biodegradable waste constitute an example of sustainable development and green economy owing to the development of green products, services, public procurement, investments, and jobs. The objective of the present paper is to analyse biodegradable waste management in light of green economy and the idea of sustainable development. Research method encompasses the analysis of literature and statistical data in relation to biodegradable waste management both in Poland and Lublin Province.
PL
Gospodarowanie bioodpadami powinno opierać się na przejrzystym, kompleksowym podejściu, z uwzględnieniem cyklu życia. Pakiet Komisji Europejskiej dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym wprowadza restrykcyjne wymogi dotyczące recyclingu odpadów, w tym wskazuje odzysk materiałowy jako preferowany dla odpadów biodegradowalnych. W związku z wprowadzeniem selektywnej zbiórki frakcji bio-odpadów komunalnych, problemami związanymi z bezpośrednim zagospodarowaniem przyrodniczym osadów ściekowych - technologie przetwarzania odpadów ulegających biodegradacji w nawozy organiczno-mineralne stwarzają możliwość odzysku cennej substancji organicznej. Produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator zostały zaklasyfikowane jako środki poprawiające właściwości gleby i nawozy organiczno-mineralne do zastosowania na gruntach ornych oraz do rekultywacji gruntów. W ich skład wchodzą związki wapnia (Ca) oraz związki organiczne. 1 tona OrCal® zawiera około 47 kg azotu (N), około 25 kg fosforu (P2O5), 13,8 kg potasu (K2)O) oraz co najmniej 250 kg wapnia (CaO). Działanie nawozu OrCal® na rośliny można podzielić na dwa rodzaje: 1. Bezpośredni wpływ, czyli dostarczanie składników pokarmowych (mineralnych i organicznych), stymulację korzeni (szczególnie włośników) do wzrostu i rozwoju. 2. Pośredni wpływ, czyli regulację pH gleby, wzbogacanie gleby o substancję organiczną, stymulowanie rozwoju pożytecznych mikroorganizmów glebowych, poprawę parametrów fizycznych i chemicznych gleby i inne. Wszystkie te efekty, w sumie przyczyniają się do stworzenia roślinom uprawnym lepszych warunków do wzrostu, do rozwoju oraz plonowania.
EN
The management of bio-waste should be based on a transparent, comprehensive approach, including the life cycle. The European Commission’ circular economy package introduces restrictive waste recycling requirements, including material recovery as the preferred for biodegradable waste. In connection with the introduction of selective collection of municipal bio-waste fractions, problems related to direct management of sewage sludge – technologies for processing biodegradable waste into organic and mineral fertilizers create the possibility of recovery of valuable organic matter. The OrCal® fertilizer has been classified as an organic-mineral fertilizer for use on arable land and for land reclamation. It consists of calcium compounds (Ca) and organic compounds. 1 ton of OrCal® contains about 47 kg of nitrogen (N), about 25 kg of phosphorus (P2O5), 13,8 kg of potassium (K2O) and at least 250 kg of calcium (CaO). The effect of OrCal® fertilizer on plants can be divided into two types: 1. Direct influence, that is supply of nutrients (mineral and organic), root stimulation (especially root hair) for growth and development; 2. Intermediate influence, i.e. soil pH regulation, soil enrichment with an organic substance, stimulation of beneficial soil microorganisms, improvement of physical and chemical parameters of soil and others. All these effects, in total, contribute to the creation of better conditions for plants growth, development and crops.
PL
Dotychczas recykling kojarzył się głównie z odzyskiwaniem surowców wtórnych. Zwłaszcza po wprowadzeniu w Polsce selektywnej zbiórki odpadów większość osób jest świadoma konieczności rozdzielenia szkła, plastiku, papieru i metalu od odpadów bytowych. Czy jednak możliwe jest osiągnięcie stanu „zero waste” nie tylko przez jednostki, lecz również w skali – przez osiedla czy miasta? Jedną z metod osiągnięcia tego stanu jest wyeliminowanie części odpadów organicznych, które zazwyczaj lądują we wspólnym kontenerze razem z odpadami nienadającymi się do odzysku. Odzyskiwanie maksymalnej ilości surowców w każdej ze skali dotychczas nie było kojarzone z odpadami organicznymi. Najczęściej stanowiły one najbardziej uciążliwy fragment produkowanych przez nas odpadów – brudzą, gniją i trzeba je jak najczęściej usuwać. Jednak ostatnimi czasy podejście do odpadów organicznych, głównie roślinnych, bardzo się zmienia. Przecież odpady te to też surowiec – w sytuacji, gdy w miejskich ogrodach jest deficyt gleby. Łatwe do przetworzenia, mogą szybko stać się składnikiem użyźniającym ziemię – najszybciej i najprościej biodegradowalnym.
PL
Odbiór odpadów biodegradowalnych w wielu polskich gminach będzie wstrzymany na okres zimowy. Tłumaczy się to tym, że zimą nie odbiera się liści i innych odpadów zielonych z posesji mieszkańców, ponieważ ich nie ma. Bioodpady to jednak także resztki kuchenne wytwarzane w domach, które - zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - powinny trafiać do brązowych pojemników na odpady biodegradowalne.
PL
Do testów biodegradowalności odpadów zastosowano metodę pomiaru aktywności oddechowej, standardowo stosowaną w testach pomiaru stopnia stabilizacji odpadów wyrażonej jako AT₄, przy uwzględnieniu stechiometrii rozkładu materii organicznej w warunkach tlenowych. Przeprowadzone testy sztucznie przygotowanych odpadów własnych oraz wydzielonej mechanicznie z odpadów komunalnych frakcji podsitowej (odpady surowe) wykazały, że w obu rodzajach odpadów zawartość biodegradowalnej materii organicznej była mała i nie przekraczała odpowiednio 24% i 15%. Zastosowana metoda wskazuje na zawartość materii organicznej biodegradowalnej w krótkim okresie, a więc charakteryzuje substancje łatwo degradowalne. Metoda może jednak wskazać również na potencjał odpadów do biologicznego przetwarzania w procesach biostabilizacji tlenowej i biosuszenia w pierwszych 2 tygodniach procesów.
EN
An artificial waste and undersize fraction mech. derived from municipal solid waste were mixed with a sewage sludge and studied for biodegrdn. of organic matter at 20°C for 7 days by using a std. detn. of O₂ consumption and its rate. The mixts. showed higher biodegradability than the sewage sludge alone.
EN
An economic analysis of the dry anaerobic digestion (AD) in Poland operated with various input streams has been presented, ranging from the organic fraction of residual waste to biowaste from various sources. The shares of individual costs and revenues change significantly in these operation options. Sensitivity analyses, performed under assumption of four different market conditions showed that the profitability of AD plants is unpredictable. Assuming the current legal situation, the final profit or loss of the digestion technology strongly depends on the prices of energy. The final economic output for the anaerobic digestion was compared to the output of an aerobic stabilization process.
PL
Przerób biodegradowalnych odpadów pochodzących z kuchni domowych i restauracji jest ważnym problemem nie tylko na Słowacji. Obecnie brak jest systemowych rozwiązań umożliwiających zbiórkę i przerób takich odpadów. Przedsiębiorstwa zajmujące się przerobem nie działają tu jednolicie i przepisy prawne wyprzedzają codzienną praktykę w tym zakresie. Podano krótki przegląd stanu obecnego w tym zakresie w Republice Słowackiej, będącej członkiem Unii Europejskiej, i przedyskutowano możliwości skutecznego przerobu tego typu odpadów.
EN
The Slovak system for collection of biodegradable communal wastes and their processing by biogas prodn., composting and incinerating was presented. Logistic and technol. aspects of the system were taken into consideration.
PL
Polski rząd nie jest ostatecznie zdecydowany, na jakich doświadczeniach oprzeć rozwój termicznego przetwarzania odpadów – skandynawskich, niemieckich, francuskich czy bardziej egzotycznych, pozaeuropejskich. Tymczasem może się okazać, że ostatnia szansa w zakresie pozyskania z UE środków finansowych na rozbudowę infrastruktury w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nie zostanie w pełni wykorzystana.
PL
Dyskusja na temat projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska, kolejny raz dowodzi znaczących rozbieżności stanowisk poszczególnych interesariuszy systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
17
Content available remote Wermikompostowanie biodegradowalnych odpadów i osadów ściekowych
PL
Poszukuje się możliwie najbardziej wydajnych, najtańszych, a jednocześnie akceptowanych społecznie metod odzysku, recyklingu i unieszkodliwiania odpadów organicznych, w tym również osadów ściekowych. Jedną z proponowanych metod jest proces wermikompostowania, dobrze znany i opisany w literaturze, ale rzadko stosowany w skali technicznej ze względu m.in. na wrażliwość procesu (wermikultury) na warunki atmosferyczne (wilgotność, nasłonecznienie, temperatura). Prowadzone w skali pilotażowej badania wskazują, że przy odpowiednim reżimie technologicznym oraz odpowiedniej konstrukcji łóż kompostowych możliwe jest wermikompostowanie osadów ściekowych w sposób zapewniający ekonomicznie i technologicznie satysfakcjonującą wydajność oraz otrzymanie produktu będącego nawozem organicznym.
EN
A review, with 31 refs., of results in earthworms-aided composting of waste biomass to org. fertilizers. The authors’ own studies were also included.
PL
Zmieszane odpady komunalne, komunalne osady ściekowe czy paliwa wytwarzane z odpadów typu SRF (ang. Solid Recovered Fuels), poddane procesowi termicznego przekształcania, mogą być źródłem energii, której część może być traktowana jako pochodząca ze źródła odnawialnego.
PL
Zmieszne odpady komunalne, komunalne osady ściekowe czy paliwa wytwarzane z odpadów typu SRF (ang. Solid Recovered Fuels) poddane procesowi termicznego przekształcania mogą być źródłem energii, której część może być traktowana jako pochodząca ze źródła odnawialnego.
PL
W latach 2004–2012 nastąpił w Polsce wzrost szacowanej masy odpadów wyselekcjonowanych z poziomu 2,5% do 10,5% zebranych odpadów komunalnych, przy czym 68,4% odpadów pochodziło z gospodarstw domowych, 19,2% z sektora publiczno-handlowego i 12,4% z usług komunalnych. W tym okresie zebrano selektywnie łącznie około 5,77 mln Mg odpadów komunalnych, przy czym najchętniej gromadzono szkło, papier i tekturę, odpady biodegradowalne oraz tworzywa sztuczne. Najwięcej wyselekcjonowanych odpadów zebrano w regionach: południowym (25%), centralnym (23%) i północno-zachodnim (18%), a najmniej w regionach: południowo-zachodnim (10%), wschodnim (11%) i północnym (13%). Odpadów szklanych, biodegradowalnych, wielkogabarytowych i tworzyw sztucznych najwięcej zgromadzono w regionie południowym Polski, natomiast papieru i tektury, tekstyliów, odpadów pozostałych pochodzenia niebezpiecznego oraz metali w regionie centralnym.
EN
The estimated mass of selected waste has grown from 2.5% to 10.5% of municipal waste collected in the years 2004-2012 in Poland, where 68.4% was waste from households, 19.2% of public-commercial sector and 12.4% of municipal services. In this period selectively collected a total of about 5.77 million tonnes of municipal waste, from which the most often waste were glass, paper and cardboard, biodegradable waste and plastics. The most selected waste collected in the regions: Southern (25%), Central (23%) and Northern-Western (18%), and the least in the regions: Southern-Western (10%), Eastern (11%) and Northern (13%). Glass waste, biodegradable waste, bulky waste and plastics the most were collected in the Southern Region of Poland, while paper and cardboard, textiles, hazardous waste and metals in the Central Region.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.