Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odpad weterynaryjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W dobie szybkiego rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa wytwarzają coraz więcej różnego rodzaju odpadów. Aby ograniczyć zagrożenia przez nie generowane, niezbędne stało się określenie ram prawnych ich zagospodarowania. Wśród odpadów, których wadliwe unieszkodliwienie może bardzo negatywnie oddziaływać na ludzi i środowisko, są odpady medyczne i weterynaryjne. Dlatego też rozwiązania prawne, odnoszące się do tych kategorii odpadów, mają charakter szczególny.
PL
Kontynuując temat prawnych warunków gospodarowania odpadami medycznymi i weterynaryjnymi, należy odnieść się przede wszystkim do zmian dokonanych ostatnio w art. 42 ust. 1a ustawy o odpadach.
PL
Zmiany wprowadzone w marcu br. w ustawie o odpadach odnośnie gospodarowania odpadami medycznymi i weterynaryjnymi są bardzo poważne. Ponadto - na skutek niekonsekwencji ustawodawcy, przejawionej w poprzednich latach - mają dodatkowe skutki.
PL
Od dłuższego czasu trwa dyskusja, jaki jest najwłaściwszy sposób postępowania z zakaźnymi odpadami medycznymi i weterynaryjnymi. W tym miejscu należy zauważyć, że nowa dyrektywa ramowa o odpadach, której ostateczne przyjęcie spodziewane jest we wrześniu 2008 r., wskazuje na zasadę przezorności jako jedną z głównych zasad postępowania z odpadami.
PL
Utylizacja zwierząt padłych i odpadów pochodzenia zwierzęcego jest jednym z najlepszych przykładów recyklingu. Podstawowym zadaniem utylizacji jest szybkie i bezpieczne unieszkodliwienie zwierząt padłych i odpadów pochodzenia zwierzęcego w aspekcie ochrony zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.
PL
Wymagania w zakresie postępowania z odpadami medycznymi i weterynaryjnymi uszczegóławiają dwa rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2002 r., tj. w sprawie rodzajów odpadów medycznych i weterynaryjnych, których poddawanie odzyskowi jest zakazane (DzU z 2003 r. nr 8, poz. 103) oraz w sprawie dopuszczalnych sposobów i warunków unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych (DzU z 2003 r. nr 8, poz. 104), które weszły w życie 8 lutego 2003 r.
PL
Każda instalacja termicznego unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych stanowi inwestycję szczególnie szkodliwą dla środowiska i jako taka wymaga sporządzenia raportu oceny oddziaływania na środowisko. Wskazane jest także, aby sporządzić tzw. bussines plan, który pozwoli określić rzeczywiste zapotrzebowanie na spalarnię odpadów, jej wielkość oraz oszacować przyszłe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Wydaje się, że nieuchronnie czeka nas etap konsolidacji wysiłków i w konsekwencji budowa instalacji większych, regionalnych, które będą w pełni obciążone, w miejsce kilku bądź kilkunastu małych instalacji o niewielkich wydajnościach i tylko częściowym wykorzystaniu mocy przerobowych.
PL
W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się w polskim prawodawstwie nowe przepisy regulujące problem odpadów, w tym odpadów weterynaryjnych. Podstawowym aktem prawnym, który wszedł w życie jest Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r o odpadach [Dz. U. Nr 96 póz. 592], określająca ogólne zasady postępowania z odpadami, a w szczególności zasady zapobiegania powstawaniu odpadów, ich usuwania, wykorzystywania i unieszkodliwiania.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.