Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odpad poliolefinowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono prace prowadzone w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych nad wykorzystaniem odpadów powstających w Zakładach Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie do wytworzenia katalizatora termicznego krakingu odpadów z tworzyw sztucznych do produktów ciekłych w temperaturze otoczenia. Opisano sposób prowadzenia prac nad wytworzeniem i badaniem właściwości katalitycznych otrzymanego materiału ceramicznego. Właściwości fizykochemiczne i katalityczne tworzywa ceramicznego porównywano z katalizatorem kordierytowym wytworzonym w Instytucie dla firmy Altris i z powodzeniem użytkowanym w urządzeniach przemysłowych katalitycznego rozkładu odpadów polietylenowych i polipropylenowych.
EN
Article presents research conducted in Institute of Ceramics and Building Materials concerning waste utilization produced in Warsaw Solid Communal Waste Utilisation Plant to make thermal cracking waste catalyst from plastics to liquid products in ambient temperature. The procedure methods of making and testing catalytic properties of obtained ceramic material has been described. The physical-chemical and catalytic properties of ceramic material have been compared with cordierite catalytic made in Institute for Altric company and with success used in industrial machines for catalytic decomposition polythene and polypropylene waste.
PL
Odpady poliolefinowe ze względu na swój względnie jednorodny skład chemiczny są bardzo atrakcyjnym surowcem do rozmaitych transformacji w celu redukcji ilości tych odpadów. Badania nad recyklingiem odpadów poliolefinowych prowadzone są już od ponad trzydziestu lat. Artykuł ten stanowi kontynuację poprzedniego i poświęcony jest termicznym sposobom zagospodarowania odpadów poliolefinowych.
PL
Poliolefiny to polimery termoplastyczne, produkowane z ropy naftowej. Główne tworzywa poliolefinowe to polietylen (PE) i polipropylen (PP). Wśród tworzyw sztucznych zajmują one czołowe miejsce w świecie pod względem wielkości produkcji. Nie mają zapachu ani smaku, nie są toksyczne, nie rozpuszczają się w wodzie, są odporne chemicznie, łatwe w obróbce oraz są lekkie i tanie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.