Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odpad opakowaniowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
W swojej książce „Designing Sustainable Packaging” Scott Boylston pisze, że „Produkt lub opakowanie reprezentuje 8% materiałów użytych, by je stworzyć” i ironicznie pyta: „Kto chciałby dostać posiłek zawierający mniej niż 10% jedzenia użytego do przygotowania tego posiłku?”. To obrazowe porównanie prowokuje do bardziej dosadnych pytań: czy wystarczy ekomodulacja, biorąca pod uwagę jedynie te 8%, czyli samo opakowanie? A jeśli nie, czego więcej nam trzeba?
PL
Uczestnicy wydarzenia, które odbyło się online, pt. „Platforma dyskusyjna ROP”, zorganizowanego przez redakcje czasopism „Przegląd Komunalny” oraz „Energia i Recykling”, byli zgodni: konsultacje przepisów dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań trzeba przedłużyć, bo ustawa wymaga jeszcze wielu zmian. Resort klimatu i środowiska tego nie wyklucza, ale już zapowiada opublikowanie wkrótce kolejnego głośnego projektu – tym razem w sprawie systemu kaucyjnego.
PL
20 września zakończył się etap konsultacji publicznych projektu ustawy mającego w swym założeniu wdrożyć do polskiego porządku prawnego mechanizm rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Ogromne oczekiwania, jakie rynek wiązał z tą inicjatywą legislacyjną, skończyły się jednak głębokim rozczarowaniem, i to nie tylko organizacji reprezentujących producentów wyrobów w opakowaniach. Zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska mechanizm opiera się bowiem na poborze daniny publicznej, czyli – nazywając rzeczy po imieniu – podatku opakowaniowego, który następnie miałby być redystrybuowany na różne cele, m.in. na gospodarkę odpadami komunalnymi (choć nie wiadomo, w jakiej wartości). I tak już zagmatwany system realizacji obowiązków przedsiębiorców został jeszcze bardziej skomplikowany i jeszcze bardziej odcina przedsiębiorców od strumienia odpadów opakowaniowych. Czyli zamiast popchnąć rynek do bliższej współpracy, stawia się bariery uniemożliwiające nawiązywanie jakichkolwiek relacji operacyjnych. Z punktu widzenia budowania podstaw do funkcjonowania gospodarki o obiegu zamkniętym jest to pomysł co najmniej nietrafiony, żeby nie powiedzieć: szkodliwy.
PL
Zwiększenie finansowania procesu odzysku i recyklingu odpadów przez wprowadzających produkty w opakowaniach stanowi zapowiedź normalizacji krajowych procesów sortowania i recyklingu, zgodnie z europejskim prawodawstwem. Projekt nowego systemu ROP daje również nadzieję na jakościową zmianę środowiskową. Dziś mierzymy się jako społeczeństwa z tonami odpadów, które w znacznej mierze, zamiast do recyklingu, trafiają na składowiska śmieci i zanieczyszczają ekosystemy.
PL
Wdrożenie sprawnie funkcjonującego systemu kaucyjnego jest skomplikowanym procesem, dlatego na drodze do jego wprowadzenia pojawia się szereg pytań dotyczących kształtu, zasad funkcjonowania i wpływu na obecnie istniejące zależności. Niezmiennie wątpliwości budzi także koszt jego wprowadzenia.
PL
Europejski pakiet GOZ, a w szczególności Ramowa Dyrektywa Odpadowa nakładają na państwa członkowskie obowiązek zreformowania systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta, by producenci, importerzy i organizacje odzysku działali w sposób przejrzysty i sprawiedliwy dla wszystkich uczestników rynku, mieli jasno określony zasięg geograficzny i znaczący udział w finasowaniu zbiórki odpadów opakowaniowych.
PL
Z punktu widzenia ochrony środowiska najlepszym opakowaniem jest takie, którego nie ma. Nieistniejące opakowanie gwarantuje bowiem brak powstania w przyszłości odpadu opakowaniowego, wymagającego zbiórki i dalszego zagospodarowania. To jednostronne spojrzenie nie ma oczywiście zastosowania w życiu codziennym.
PL
System gospodarki odpadami komunalnymi, system rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz system kaucyjny łączy jeden, wspólny element. Jest nim generowany przez konsumenta końcowego odpad opakowaniowy. Dlatego prace nad zmianami w ramach tych trzech systemów muszą odbywać się równolegle i brać pod uwagę aspekty wszystkich trzech obszarów i funkcjonujących w nich podmiotów.
PL
Do przeprowadzenia audytu, który został wprowadzony ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, część przedsiębiorców przygotowywała się już od roku. A jednak pojawiają się już informacje o brakach i błędach w prowadzonej przez weryfikowane firmy dokumentacji. Zgodnie z zapisami w Ustawie z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (DzU z 2016 r. poz. 1863, ze zm.), do 30 kwietnia 2017 r. wszyscy przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki, byli zobowiązani do przeprowadzenia rocznego audytu zewnętrznego. Warto dodać, iż – zgodnie z interpretacją Ministerstwa Środowiska – zapis (art. 46 ust. 1 pkt 1): „posiadają zezwolenie na przetwarzanie, o którym mowa w art. 41 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, pozwalające na odzysk odpadów o masie przekraczającej 400 ton” dotyczy wszystkich grup odpadów, a nie tylko odpadów opakowaniowych.
PL
Dyskusje dotyczące naprawy systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych toczą się w naszym kraju od co najmniej 10 lat, a ich efektem są kolejne "drobne" nowelizacje prawa, które nie przekładają się na jakościowe zmiany systemu ani konkretne efekty dla rynku.
PL
Dzięki wykorzystaniu sprężystości materiału udało się zaprojektować i zbudować urządzenie, którego celem jest identyfikacja odpadów opakowaniowych. W Skandynawii i Europie Zachodniej automaty do skupu opakowań wspomagają selektywną zbiórkę u źródła. Budowa tego typu maszyn oparta jest na informacji o kodzie kreskowym, jak również o kształcie skanowanego obiektu. Zasada działania takich urządzeń jest prosta – w pierwszej kolejności użytkownik deponuje odpad wewnątrz specjalnie przystosowanego w tym celu wsypu, w którym to znajdują się dwa równolegle napędzane wałki, mające za zadanie obrót obiektu wokół własnej osi w celu zeskanowania kodu kreskowego oraz kształtu. Jeżeli kod kreskowy oraz kształt się zgadzają, to odpad jest przyjmowany, a użytkownik otrzymuje zwrot kaucji. Problem pojawia się w momencie, gdy struktura obiektu zostanie zmieniona. Za przykład może posłużyć butelka z tworzywa sztucznego. Wspomniane urządzenia nie są w stanie rozpoznawać, a w następstwie przyjmować obiektów zgniecionych lub zmiażdżonych. W takim przypadku niemożliwe staje się zlokalizowanie na obiekcie kodu kreskowego, jak również zeskanowanie kształtu opakowania. Co więcej, zmiana przez producenta np. formy butelki, jak również symboliki na kodzie kreskowym, wymusza aktualizację baz danych w urządzeniach, co w większości przypadków stanowi czasochłonny, a co za tym idzie kosztowny proces. Niektóre z dostępnych na rynku automatów za pomocą dodatkowych czujników identyfikują również rodzaj tworzywa sztucznego lub metalu oraz uwzględniają masę rozpoznawanego opakowania. Pytanie tylko, czy istnieje alternatywa dla tego typu maszyn?
PL
W artykule przedstawiono dane ze sprawozdań marszałków województw o wielkościach wprowadzonych na rynek opakowań i produktów, osiągniętych poziomach odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowychoraz wpływach z opłat produktowych za 2010 r.
PL
Porządkowanie systemu przepisów związanych z postępowaniem z odpadami obejmuje projekty kilku nowych aktów prawnych bądź też nowelizacje obowiązujących, w tym nową ustawę o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. W tej chwili prace nad tymi zmianami znajdują się w fazie przygotowywania oficjalnego projektu nowego aktu przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL).
PL
Prognozy wskazują, iż - póki co - nie ma odwrotu i konsumpcja bezpośrednio związana z rozwojem gospodarczym, a tym samym masa opakowań wprowadzanych na rynek nieuchronnie będą wzrastać. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, także nieunikniony wzrost ilości odpadów opakowaniowych. Stąd też wyzwaniem najbliższej przyszłości będzie wdrażanie coraz efektywniejszych systemów odzysku i recyklingu odpadów.
PL
W styczniu 2012 r. minie dziesięć lat od wejścia w życie Ustawy z 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (DzU nr 63, poz. 638, z późn. zm.). Trzeba zauważyć, że w ciągu tego okresu ustawa była "tylko" pięć razy nowelizowana. Planowane jest zastąpienie jej ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, nad której projektem aktualnie trwają prace.
PL
Do projektów ustaw: o zmianie ustawy o odpadach oraz o gospodarce opakowaniami i odpadami odniosła się Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu. Aktualnie obowiązujące przepisy i projekty ich zmian w zakresie odpadów, opakowań i gospodarki opakowaniami nie spełniają celu dyrektywy odpadowej (2006/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 kwietnia 2006 r. w sprawie odpadów).
PL
Pierwszy termin przekazywania przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej zbiorczej informacji o przekazanych gminom lub związkom gmin środkach pochodzących z opłat produktowych za opakowania upłynął 15 lipca 2008 r. Gromadzone są na podstawie art. 29 ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, czyli tzw. ustawy produktowej.
PL
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. wspólnie organizują Polska i Ukraina. Zawody będą odbywały się przez 23 dni. Prawdopodobnie weźmie w nich udział 16 reprezentacji państw europejskich. Na imprezę przybędzie ok. 350 tys. obcokrajowców. W Polsce rozegranych zostanie 15 meczy. Przewiduje się, że do sprzedaży trafi 1,3 mln biletów.
PL
Minął rok od podpisania 2 lipca 2007 r. pierwszego polskiego porozumienia dobrowolnego przemysłu pod patronatem ministra środowiska. Postawiło sobie ono za cel wspieranie systemu zbierania i recyklingu odpadów po kartonach do płynnej żywności.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.