Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odpad biodegradowalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zaczynając przed dekadą przygodę z pojemnikami biodegradowalnymi zdecydowanie wyprzedzili rynkowe trendy. Dziś ich naczynia trafiają do kilkudziesięciu krajów na całym świecie. O fascynującej historii talerzy z pszennych otrąb opowiada Małgorzata Then, Prezes Zarządu zambrowskiej firmy Biotrem.
PL
Planując rozwój recyklingu zarówno materiałowego, surowcowego, jak i biologicznego, należy zastanowić się nad jego opłacalnością i sensownością. Kluczem do recyklingu jest, oczywiście, selektywna zbiórka. Nic jednak bardziej nie demoralizuje jak zachęcanie, promowanie czy wręcz nakazywanie selektywnej zbiórki w sytuacji, gdy brak jest możliwości wykorzystania selektywnie zebranego odpadu.
PL
Obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów jest środkiem ułatwiającym realizację obowiązku prawidłowego, czyli w szczególności zgodnego z hierarchią postępowania z odpadami, zagospodarowania danego rodzaju odpadów, samo zaś zagospodarowanie ma się odbywać w procesach przetawarzania odpadów.
PL
Selektywna zbiórka odpadów biodegradowanych jest sporym wyzwaniem na drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym. Dotyczy ono głównie przetworzenia ich w nawóz lub polepszcz glebowy.
PL
Zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym, odpady stanowią surowce, tylko że niedoskonałe. Są pewnego rodzaju antropogeniczną rudą. Dokładnie tak muszą być postrzegane równiż odpady ulegające biodegradacji.
PL
Wątpliwości wokół selektywnej zbiórki odpadów biodegradowalnych wiążą się z interpretacją podstawowych pojęć.
PL
Selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych nierozłącznie wiąże się z problemami interpretacji definicji i klasyfikacji odpadów.
PL
Kompostowanie w warunkach domowych lub w tzw. miejskich kompostownikach świetnie wpisuje się w ideę „zero waste” – zagospodarowanie odpadów w obiegu zamkniętym. A przy odpowiednim zaangażowaniu gmin i zmianach w prawie proces ten mógłby nawet znacząco wpłynąć na system gospodarki odpadami w Polsce.
EN
The aim of this study was to evaluate the content of macronutrients in mature composts produced from separately collected biodegradable fraction of municipal waste and green waste technology MUT-Herhof.
PL
Bardzo wiele osób niezwiązanych z branżą odpadową błędnie interpretuje terminy „bioodpady” i „odpady ulegające biodegradacji”. Nie są to jednak synonimy – ich definicje znacząco się różnią.
PL
Polska gospodarka odpadami jest wyraźnie ukierunkowana, jak potwierdza to wiele już wybudowanych lub planowanych obiektów, na mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów. Stosowana technika w instalacjach wykazuje i to zarówno dla mechanicznego przygotowania odpadów, jak również dla biologicznego przetwarzania duży potencjał w kierunku usprawnienia i poprawy stosowanych rozwiązań. Brakuje wyników badań odpadów komunalnych, które to wyniki powinny tworzyć podstawy dla planowania i budowania nowych instalacji. Można również oficjalnie stwierdzić, że szczególnie w zakresie technik dojrzewania, stosowanych jest praktycznie coraz więcej technik, które nie odpowiadają standardom najlepszej dostępnej techniki, czyli BAT. W związku z czym wydaje się być słusznym, aby biura projektowe mogły i miały w obowiązku udzielenie fachowej i ekonomicznej porady na temat planowanych instalacji. Również warunki przetargowe powinny ulec zreformowaniu i otrzymać prawne uregulowania dla obiektywnej i skrupulatnej oceny udzielenia zlecenia. Już w czasie ofertowania powinni być podani dostawcy technologii. Inwestor nie powinien kupować nieznanej technologii. W obecnej chwili wytwarzana jest frakcja do składowania, która jest zanieczyszczoną frakcją palną. Tutaj jest duże pole do popisu dla ustawodawcy, aby ustalić wystarczające i praktyczne kryteria dla prowadzenia stabilizacji odpadów.
EN
Polish waste management is distinctly focused, as confirmed by the many already constructed or planned facilities for mechanical-biological treatment. The technique used in installations shows, both for the mechanical preparation of the waste, as well as for biological treatment of high potential to streamline and improve the solutions. There is a lack of research results of municipal waste which should form the basis for planning and building of new installations. It could be also officially stated that, especially in the techniques maturation is practically used more and more techniques that do not conform to the standards of best available techniques BAT. Therefore, it makes sense that design offices are able to and had the obligation to provide professional and economic advice on the planned installation. Also, the conditions of the tender should be reforming and get legal regulations for objective and scrupulous assessment for the award of the contract. Already during the bidding the technology suppliers should be named. An investor should not buy unknown solutions. At the moment, the fraction produced for the storage is contaminated with combustible fraction. Here is a large field for the legislature to establish sufficient and practical criteria for the conduct of waste stabilization.
PL
W obliczu konieczności sprostania przez Polskę unijnym przepisom dotyczącym ograniczania składowania odpadów biodegradowalnych istotne jest określenie możliwości biologicznego przetwarzania frakcji organicznej wydzielonej ze zmieszanych odpadów komunalnych. W tym celu w Koszalinie przeprowadzono badania strukturalne tego typu odpadów, z uwzględnieniem charakteru zabudowy oraz oceną przydatności tego typu "surowca" do wykorzystania w procesie kompostowania.
PL
Wchodząca w życie 1 stycznia 2012 r. ustawa zmieniająca ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektóre inne ustawy spowoduje diametralne zmiany w dotychczas obowiązującym systemie gospodarki odpadami komunalnymi. Między innymi nowymi obowiązkami będą obciążone gminy.
PL
Niczym miecz Damoklesa wiszą nad Polską wymogi redukcji odpadów biodegradowalnych kierowanych na składowiska: już w tym roku ma ona wynieść 25% w stosunku do ilości tego typu odpadów wytworzonych w 1995, a w 2013 r. - nawet 50%. Czy jesteśmy w stanie to zrobić?
PL
Zasady gospodarki komunalnymi odpadami biodegradowalnymi pierwotnie zapisano w dyrektywie "składowiskowej" (dyrektywa Rady 99/31/WE w sprawie ziemnych składowisk odpadów), a następnie wpisano je jako cel strategiczny w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2010.
PL
Zawartość odpadów biodegradowalnych w odpadach jest czynnikiem limitującym możliwość składowania odpadów. Jak zapisano w ustawie o odpadach (art. 16a pkt 4) "do obowiązkowych zadań własnych gmin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi należy: zapewnianie warunków ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, kierowanych do składowania".
PL
W każdej gminie co roku powstaje stosunkowo dużo odpadów "zielonych", czyli m.in. trawy pochodzącej z koszenia trawników zarówno komunalnych, jak i prywatnych, zgrabianych liści, wycinanych gałęzi krzewów czy drzew itp. Według katalogu odpadów można je zaliczyć do grupy 20 02 (odpady z ogrodów i parków, w tym z cmentarzy), a dokładniej do grupy 20 02 01 - odpady ulegające biodegradacji.
PL
Jednym z głównych problemów podejmowanych w opracowywanych i uchwalanych gminnych planach gospodarki odpadami jest gospodarowanie odpadami biodegradowalnymi. Zasadnicze cele działań na polu gospodarowania tego rodzaju odpadami wyznacza Dyrektywa Rady 1999/31/WE o składowiskach odpadów.
PL
Klasyczne materiały opakowaniowe, jak papier, tektura, szkło i metale, stwarzają niewielkie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Od dawna przetwarzane są w systemach recyklingowych. Problem stanowią natomiast opakowania wykonane z tworzyw sztucznych lub materiałów kompleksowych z ich udziałem. Począwszy od lat 70-tych coraz większą wagę przywiązuje się do otrzymywania i stosowania w opakowalnictwie polimerów biodegradowalnych. Wiele laboratoriów naukowych na świecie pracuje obecnie nad: modyfikacją tradycyjnych tworzyw sztucznych, które będą charakteryzowały się zwiększoną podatnością na rozkład biologiczny, oraz otrzymywaniem nowych polimerów biodegradowalnych zastępujących tradycyjne tworzywa sztuczne, a szczególnie polimerów bazujących na surowcach odnawialnych (np. skrobia, celuloza, białka).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.