Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odbiór odpadów komunalnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Po wejściu w życiu ustawy o systemie kaucyjnym zmienia się orzecznictwo sądowe w sprawie stosowania kar za brak osiągania poziomów recyklingu. Nie można już ich automatycznie przerzucać na firmy odbierające odpady.
PL
Przyglądając się współczesnym śmieciarkom, sprawnie opróżniającym pojemniki ze śmieciami trudno sobie wyobrazić inną metodę przeprowadzania tej niezbędnej operacji, A przecież jeszcze 85 lat temu w drugim pod względem liczby ludności mieście w Polsce odpady wywożone były... wozami konnymi.
PL
Jedną z kluczowych, z perspektywy udzielania zamówień publicznych, zmian wprowadzonych do Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.c.p.g.) nowelizacją z 2021 r. jest modyfikacja reguł dotyczących pozostawania właścicieli nieruchomości niezamieszkałych w systemie zapewniania odbioru odpadów komunalnych przez gminę.
PL
W niniejszym artykule przedstawimy niektóre z wymagań dotyczące wyposażenia bazy magazynowo-transportowej przedsiębiorcy prowadzącego odbiór odpadów komunalnych. Kolejne zostaną zaprezentowane w następnym numerze.
PL
Trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Proponowane zmiany nie uchylają jednak nakazu organizacji przetargu na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy.
PL
Jak kształtuje się częstotliwość odbierania odpadów komunalnych? Jaki jest zakres regulacji aktu prawa miejscowego? Do czego zobowiązana jest rada gminy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi?
PL
Przerób biodegradowalnych odpadów pochodzących z kuchni domowych i restauracji jest ważnym problemem nie tylko na Słowacji. Obecnie brak jest systemowych rozwiązań umożliwiających zbiórkę i przerób takich odpadów. Przedsiębiorstwa zajmujące się przerobem nie działają tu jednolicie i przepisy prawne wyprzedzają codzienną praktykę w tym zakresie. Podano krótki przegląd stanu obecnego w tym zakresie w Republice Słowackiej, będącej członkiem Unii Europejskiej, i przedyskutowano możliwości skutecznego przerobu tego typu odpadów.
EN
The Slovak system for collection of biodegradable communal wastes and their processing by biogas prodn., composting and incinerating was presented. Logistic and technol. aspects of the system were taken into consideration.
PL
Odpady komunalne zbierane w miejscu wytwarzania i odebrane od mieszkańców lub z nieruchomości niezamieszkałych dostarczane są do zakładu zagospodarowania odpadów (ZZO) mającego w większości przypadków status RIPOK-u, instalacji zastępczej lub innej. Powinny tam trafiać obligatoryjnie odpady zmieszane i zielone. Inne mogą trafiać w inne miejsca, w zależności od decyzji gminy, z której zostały zebrane.
PL
W drodze nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych wykluczono możliwość udzielania zamówień in house w przypadku odbioru albo odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. W jakim trybie wyłaniany ma być podmiot odbierający odpady komunalne z nieruchomości mieszanych?
PL
W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w art. 6d ust. 1 zawarto informację, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany zorganizować przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, o których mowa w art. 6c, albo przetarg na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów.
PL
Współczesne technologie dają szeroki wachlarz możliwości skutecznego zarządzania odbiorem, transportem i dowozem odpadów do odpowiedniej instalacji. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest system RFID.
PL
Systemy, które umożliwiają kontrolę nad wykonywaniem usług przez firmy odbierające odpady oraz monitorowanie zarówno ilości odebranych śmieci, jak i sposobów ich zagospodarowania, są dość powszechnie stosowane w Europie. Jednak w Polsce dopiero zaczyna się je wdrażać. Jakimi doświadczeniami mogą się podzielić krajowi „pionierzy”?
PL
Ustawodawca nakazuje radzie gminy określić w drodze uchwały szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę. Uchwała ta określa zatem, w pewnym uproszczeniu, zakres „usługi”, jaką otrzymuje w zamian właściciel nieruchomości.
PL
W oparciu o wyniki analizy postępowań w sprawie udzielenia zamówienia na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w poszczególnych gminach naszego kraju powstał raport, który obrazuje zmiany, jakie zaszły na tym rynku w ciągu ostatnich dwóch lat.
PL
Od początku 2015 r. daje się zauważyć wzrost opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Oznacza to, że samorządy dokonują powyborczych porządków z minionego roku, kiedy celowo część z nich zaniżała stawki opłat, tłumacząc to racjami natury socjalnej. Inne odkryły pułapkę zastawioną przez mechanizm opłaty naliczanej od liczby mieszkańców, pozwalającej w zabudowie wysokiej na ukrywanie prawdziwej liczby wytwórców odpadów.
PL
Jeszcze do niedawna korony drzew mieniły się tysiącami jesiennych barw. Wystarczyło jednak kilka tygodni, by po efektownej ozdobie pozostały poszarzałe liście, które oszpecają miejskie ulice i skwery. Nadszedł czas porządków, które jednak w każdej gminie przebiegają inaczej.
PL
Zgodnie z systemem gospodarowania odpadami, gminy są zobowiązane do organizacji przetargów na odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców. W tym kontekście niezwykle ważne jest, aby przetargi były organizowane w sposób zapewniający maksymalizację korzyści wynikających z konkurencyjnych procedur.
PL
Czy wygrywający przetarg na wykonywanie usługi odbioru odpadów komunalnych ma obowiązek kierować odebrany od mieszkańców strumień odpadów do instalacji wskazanej gminnej należącej do zamawiającego?
PL
Spór dotyczący możliwości wykonywania przez gminną jednostkę organizacyjną (w formie zakładu budżetowego) usług w postaci odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, bez konieczności przeprowadzania przetargu, ciągle pozostaje nierozstrzygnięty. Jednak nie to jest przedmiotem niniejszych rozważań. Rodzi się bowiem pytanie dodatkowe: czy można wykorzystać środki organizacyjne i techniczne takiego podmiotu? Innymi słowy, czy taki zakład budżetowy może stać się podwykonawcą dla firmy wyłonionej w drodze przetargu?
PL
Aktualnie polskie gminy mają przed sobą nie lada wyzwanie – zorganizowanie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-u). Niestety, przepisy w tym zakresie są mało precyzyjne. W związku z tym samorządy mogą wykazać się dużą inwencją w stworzeniu PSZOK-u i wytyczeniu reguł tam panujących. W którą stronę pójść, by wizja lokalnych władz nie rozminęła się z lokalnymi uwarunkowaniami?
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.