Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odświeżanie mas formierskich
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Artykuł powstał w oparciu o badania warunków odświeżania obiegowych mas formierskich w Odlewni Staliwa Rybnickich Zakładów Naprawczych Przemysłu Węglowego zrealizowany w latach 1992-1996. Odlewnia wykonuje odlewy w gatunkach 200-400, 230-450 i 340-550 przy grubości ścianek od 30 do 100 mm i masie od 50 do 1000 kg. Z uwagi na niski stopień mechanizacji formowania i tradycyjny przerób masy w mieszarkach krążnikowych istniały trudności w ocenie potrzeb odświeżania mas obiegowych zarówno ze względu na piasek kwarcowy jak i na bentonit. Do badań użyto bentonitu greckiego POLIBENTON. W celu oceny trwałości termicznej bentonitu przy bardzo różnych warunkach odlewania (temperatura zalewania, obciążenie cieplne form, gatunek staliwa), wykonano serią odlewów płyt o różnych grubościach ścian i różnej masie, badając pole temperatury w formie przez bezpośredni pomiar temperatury w wyznaczonych miejscach formy (5 pkt pomiarowych), z następnym badaniem zawartości montmorillonitu metodą adsorpcji błękitu metylenowego z uśrednionych próbek z okolic miejsca pomiaru temperatury (3 pkt pomiarowe ilości montmorillonitu). Stwierdzono ogromny wpływ temperatury zalewania i grubości ścian odlewów płyt a także technologii zalewania (układ wlewowy) na deaktywację termiczną bentonitu i znaczny spadek siły wiązania.
EN
The paper presents influence of casting massive and pouring temperature on decay of bentonite property at steel casting's wall.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.