Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odór
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
W Polsce brak jest ścisłych regulacji formalno-prawnych i metodycznych, dotyczących oceny uciążliwości zapachowej obiektów i instalacji, w tym m.in. w gospodarce ściekowej i odpadowej. W tych warunkach została dopracowana i wdrożona, na pracujących instalacjach, metoda bezpośredniej olfaktometrii terenowej oznaczania stężeń odoru za pomocą przyrządów typu Nasal Ranger® oraz Scentroid SM100. W prowadzonych badaniach wykorzystywane są także metody chemiczne oznaczania stężeń podstawowych odorantów (substancji zapachowych), m.in. amoniaku, siarkowodoru, merkaptanów i lotnych związków organicznych. Intensywność zapachu jest oceniana w badaniach sensorycznych według sześciostopniowej skali. Pomiarom stężeń zanieczyszczeń powietrza towarzyszy kontrola warunków mikroklimatycznych, wpływających na powstawanie oraz rozprzestrzenianie się odorów. W artykule przedstawiono przykłady zastosowania olfaktometrii terenowej do oceny instalacji w gospodarce komunalnej.
EN
In Poland, there are no strict formal, legal and methodological regulations regarding the assessment of the odour nuisance of facilities and installations, including e.g. in sewage and waste management. In these conditions, the method of direct field olfactometry for determining odour concentrations using Nasal Ranger® and Scentroid SM100 instruments was refined and implemented on the operating installations. The conducted research also uses chemical methods for determining the concentrations of basic odorants (substances), i.e. ammonia, hydrogen sulfide, mercaptans and volatile organic compounds. The intensity of the fragrance is assessed in sensory tests according to a six-point scale. Measurements of air pollution concentrations are accompanied by control of microclimate conditions affecting the formation and spreading of odours. The article presents examples of the use of field olfactometry for the assessment of installations in municipal management.
3
Content available remote Odory w szpitalach
PL
O ile zaburzenia węchu mogą być efektem chorób, o tyle zapachy mogą być związane z wystąpieniem objawów chorobowych. Istnieją co najmniej trzy mechanizmy mogące tłumaczyć tę zależność. Najprostszym wyjaśnieniem jest to, że związki zapachowe – odoranty – mogą występować na poziomach powodujących podrażnienie lub inne efekty toksykologiczne. Ponadto, objawy chorobowe wywoływane przez odoranty w stężeniach niedrażniących mogą być spowodowane wrodzonymi lub wyuczonymi awersjami. Trzeci mechanizm zakłada, że odorant jest częścią mieszaniny zawierającej współzanieczyszczenie – np. pestycyd lub endotoksynę bakteryjną – odpowiedzialne za zgłaszane objawy.
PL
Złożoność natury zapachu i jego odbioru sprawia, że do tej pory nie udało się opracować na poziomie Unii Europejskiej jednolitego dla wszystkich państw członkowskich UE prawa w zakresie ograniczania uciążliwości zapachowej. Niemniej istnieją narzędzia i metody, które umożliwiają opis oraz ocenę zjawiska uciążliwości zapachowej.
PL
Czy artykuł 171 ustawy o odpadach można stosować do egzekwowania odpowiedzialności karnej za spowodowanie uciążliwości odorowych?
PL
Zakłady gospodarki odpadami komunalnymi mogą stanowić potencjalne źródła nieprzyjemnych zapachów. W konsekwencji u okolicznych mieszkańców może wystąpić dyskomfort, przyczyniając się do skarg na zapachy. Jak skutecznie badać uciążliwość zapachową?
PL
Udając się dziś na spacer po gdańskim osiedlu Ujeścisko-Łostowice, położonym w pobliżu zakładu zagospodarowania odpadów, nie trzeba obawiać się już, że poczujemy przykrą woń. Oczywiście, sporadycznie uciążliwości jeszcze występują, jednak ich częstotliwość i intensywność znacząco się zmniejszyła. Potwierdzają to sami mieszkańcy.
PL
Zakłady zagospodarowania odpadów, a szczególnie RIPOK-i, mogą być znaczącym źródłem powstawania uciążliwości zapachowych dla okolicznych mieszkańców. Prowadzi to często do bardzo poważnych konfliktów, które stanowią spore wyzwanie dla lokalnego samorządu odpowiedzialnego za gospodarowanie odpadami.
PL
Już niedługo w Gdańsku zostanie oddana do użytkowania nowa hermetyczna kompostownia, w której przetwarzane będą odpady biodegradowalne oraz produkowany pełnowartościowy kompost. Hermetyczność instalacji jest odpowiedzią miasta i Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku na problem uciążliwości zapachowych związanych z działalnością instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.
16
Content available remote Biofiltracja jako proekologiczna metoda usuwania odorów z procesów kompostowania
PL
Całkowita eliminacja emisji odorantów do atmosfery jest zadaniem trudnym do zrealizowania. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że są one uwalniane nie tylko w trakcie procesu technologicznego. Takie etapy przetwarzania, jak rozładunek, przeładunek i transport, będące składowymi ciągu technologicznego, również stanowią źródło emisji. Nie zawsze możliwe jest hermetyzowanie tych etapów. Całkowita dezodoryzacja procesu technologicznego nastręcza zatem dużo większy problem niż oczyszczanie gazów odlotowych z poszczególnych etapów. Wiele gazów zaliczanych do grupy związków odorowych, charakteryzujących się przykrym zapachem, ma dość niski próg wyczuwalności. Zatem aby zapach był niewyczuwalny, związek należałoby całkowicie usunąć z gazów odlotowych. Wiąże się to z koniecznością uwzględnienia całkowitej hermetyzacji zarówno na etapie projektowania i budowy instalacji, jak i w trakcie procesu technologicznego1, 2).
EN
H2S and NH3 were removed from composting off-gases by bio-filtration through microorganisms-contg. peat or sawdust beds. The sawdust was less efficient than peat in the desodorisation process.
PL
Wielość czynników wpływających na indywidualne postrzeganie zapachów oraz złożoność opisu samego zjawiska uciążliwości zapachowej są prawdopodobnie przyczyną braku ujednoliconego rozwiązania prawnego w zakresie odorów na poziomie Unii Europejskiej.
PL
Czy decyzję wykonawczą komisji Unii Europejskiej można uznać za pierwszy znaczący krok wprowadzający na skalę 28 krajów UE konieczność monitoringu odorów na obszarach, gdzie dyskomfort wywoływany zapachami jest duży? Na razie w przypadku gospodarki odpadami, a co zdarzy się później?
PL
Uciążliwości zapachowe mogą być zmorą zarówno prowadzących instalacje komunalne, jak i osób mieszkających w ich sąsiedztwie. Aktualne regulacje prawne często prowadzą do patowych sytuacji, takich jak w Radiowie.
PL
W lipcu 2018 r. minął rok od powołania zespołu dedykowanego do opracowania projektu ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwościom zapachowym. Czy zmiana kierownictwa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przyniesie przełom w pracach nad ustawą antyodorową?
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.