Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  oczyszczalnia ścieków Sitkówka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono ocenę pracy oczyszczalni ścieków w Sitkówce pod kątem efektywności oczyszczania ścieków. Na podstawie udostępnionych wyników badań fizykochemicznych ścieków surowych i oczyszczonych, została określona skuteczność zmniejszania wybranych zanieczyszczeń zawartych w ściekach. Analiza obejmowała wskaźniki zanieczyszczeń: BZT ChZT-Cr zawiesinę ogólną, azot ogólny i fosfor ogólny oraz przepływy ścieków surowych docierających do zakładu oczyszczania ścieków. Badania wykonywano od stycznia 2017 do grudnia 2018 r. W trakcie analizy określono skuteczność usuwania poszczególnych zanieczyszczeń na poziomie: BZT5 - 98,73%, ChZT-Cr - 95,46%, zawiesina ogólna - 97,57%, azot ogólny - 90,67% i fosfor ogólny - 95,41% W niniejszym artykule sprawdzano również występowanie przekroczeń poszczególnych wskaźników w odniesieniu do wartości zawartych w pozwoleniu i obowiązującym Rozporządzeniu [10]. Stwierdzono, że analizowany zakład, w którym odbywają się procesy oczyszczania ścieków, działa w sposób prawidłowy i oczyszcza ścieki do wartości znacznie poniżej wartości normatywnej.
PL
Oczyszczalnia ścieków „Sitkówka” została oddana do użytku w 1974 roku i od tego czasu nieprzerwanie obsługuje miasto Kielce i sąsiadujące gminy - gminę Sitkówka-Nowiny, zachodnią część gminy Masłów oraz jedną miejscowość z gminy Daleszyce. Od początku swej działalności oczyszczalnia została poddana kilku modernizacjom, m.in. w latach 1993-1994 rozbudowano części mechanicznego oczyszczania (kraty i piaskowniki), a w latach 1995-1998 wybudowano nowy ciąg osadowo-gazowy (budowa obejmowała stację zagęszczania osadów, komory fermentacyjne, generatory prądotwórcze napędzane biogazem oraz system odzysku energii cieplnej ze spalin).
3
Content available remote Lokalne zasoby wody pitnej pod ochroną
PL
W 2005 r. było świętowanie pozytywnej Decyzji Komisji Europejskiej o wsparcie z Funduszu Spójności, trzy lata później podpisano umowę z wykonawcą robót budowlanych, w tym roku przyszła pora na uroczyste rozpoczęcie budowy. 20 kwietnia 2009 r. ceremonia wbicia pierwszej łopaty stała się faktem. Gośćmi oficjalnego rozpoczęcia inwestycji pod nazwą Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Sitkówka dla miasta Kielce byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i gminnych, władze spółki Wodociągi Kieleckie oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
PL
Oczyszczalnia ścieków w Sitkówce jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną z osadem czynnym, bez technologii usuwania związków biogennych oraz z mezofilową przeróbką osadów i wykorzystaniem biogazu. Jest ona największą oczyszczalnią komunalną na terenie woje-wództwa świętokrzyskiego. Przyjmuje ścieki z Kielc, gminy Sitkówka-Nowiny i zachodniej części gminy Masłów. Została oddana do eksploatacji w 1974 r. na przepustowość Qdśr=40.700 m3/d. W latach 1993-1998 prowadzona była jej modernizacja. W latach 1993-1994 zmodernizowano część mechanicznego oczyszczania - kraty i piaskowniki, a w latach 1995-1998 ciąg osadowo-gazowy. Po modernizacji i rozbudowie przepustowość części wstępnej i osadowo-gazowej oczyszczalni wynosi Qdśr = 72.000m3/d. Przepustowość części biologicznej pozostała na początkowym poziomie i wynosi Qdśr = 40.700 m3/d. W bieżącym roku „Wodociągi Kieleckie" uzyskały zgodę na dofinansowanie, z Funduszu Spójności, rozbudowy części biologicznej, w celu stworzenia warunków do pełnego usuwania związków biogennych. Obecnie do oczyszczalni dopływa Qdśr=40.000 m3 ścieków/d. W ogólnej ilości ścieków dopływających 85% stanowią ścieki socjalno-bytowe, a 15% ścieki przemysłowe (głównie przemysł spożywczy i metalurgiczny).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.