Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ochrona zieleni
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Bardzo często w mediach społecznościowych i prasie czytamy wypowiedzi o inwestycjach, których realizacja wymaga usunięcia drzew z nią kolidujących. Niejednokrotnie wywołuje to protesty społeczne, pojawiają się głosy, że mieszkańcy nie wiedzieli o takich planach i dlatego protestują dopiero w momencie działań w terenie zmierzających do usunięcia zieleni. W związku z tym warto zastanowić się, w jaki sposób w postępowaniach administracyjnych społeczeństwo lub jego przedstawiciele mogą wypowiedzieć się co do celowości określonego sposobu zagospodarowania terenu.
PL
Od czasu pojawienia się ogrodów publicznych ich nieodłączną cechą stał się problem niszczenia trawników. Dotyczył on również drzew i krzewów, ale to już inna historia. Wraz z upływem czasu ten zły nawyk był utrwalany - by nie powiedzieć: kultywowany - przez dawnych mieszkańców. Tak dotrwał do naszych czasów, mimo podejmowania licznych prób przeciwdziałania i stosowania rozmaitych metod obrony wspólnego dobra, którym par excellence są… właśnie trawniki.
PL
Utrzymanie zieleni na terenie miast i wsi w dużej mierze uzależnione jest od warunków występujących na konkretnym terenie. A te różnią się w zależności od tego, czy teren jest zurbanizowany, czy też nie. Wpływ na zieleń może mieć także ukształtowanie terenu czy warunki klimatyczne. Wszystkie te okoliczności mogą determinować rodzaj działań niezbędnych do utrzymania zieleni we właściwym stanie.
PL
Płock, Toruń i Gdańsk to przykłady miast, których samorządy w ciągu kilku ostatnich miesięcy wprowadziły rozwiązania mające na celu ochronę zieleni miejskiej m.in. w trakcie procesów inwestycyjnych. Co zawierają tzw. zielone kodeksy i jak w praktyce regulują liczbę oraz rodzaje nasadzeń zastępczych?
PL
Wartość zieleni na terenie miast i wsi jest trudna do przecenienia. Odgrywa ona bowiem zarówno funkcje sanitarne, gospodarcze, jak i zachowawcze. W związku z tym w celu zapewnienia skutecznej ochrony tego składnika środowiska niezbędne jest pamiętanie o tym na każdym etapie korzystania ze środowiska oraz rozwoju. Niestety w praktyce bywają z tym problemy i bardzo często słyszymy o usuwaniu cennych przyrodniczo drzew w związku z realizacją inwestycji.
PL
Z pośród opisanych w poprzednich numerach systemów sadzenia i stabilizowania drzew do najciekawszych i bez wątpienia najdroższych należy system złożony z krat i osłon na pień drzewa, nazwany na jednej z konferencji „Systemem Królewskim".
PL
W prasie i na portalach społecznościowych dynamicznie rozwija się dyskusja na temat konieczności oraz zasadności wprowadzenia zmian prawnych w zakresie usuwania zieleni przydrożnej, która zdaniem niektórych osób może generować dodatkowe zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego. Aby prawidłowo ocenić konieczność wprowadzenia takich zmian, w pierwszej kolejności należy przypomnieć, co w świetle obowiązujących przepisów prawa należy rozumieć przez pojęcie zieleni przydrożnej oraz jakie rozwiązania prawne obowiązują w tej materii.
PL
Tereny zieleni są niezwykle cennym elementem krajobrazu w mieście. Okazuje się, że presja deweloperów dążących do zabudowania każdej wolnej przestrzeni to nie jedyne zagrożenie. Od kilku lat zaobserwować możemy nowe, pozornie niegroźne lecz niepokojące tendencje wśród części mieszkańców, społeczników i lokalnych przedsiębiorców.
PL
Po wejściu w życie rozwiązań wynikających z Ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (DzU z 2016 r., poz. 2249) istotne jest przyjrzenie się kwestiom kar pieniężnych za usunięcie lub zniszczenie drzew i krzewów.
PL
Ochrona roślin przed szkodnikami i patogenami w miastach nie jest łatwa ze względu na specyfikę tych miejsc. Tereny zieleni pełnią funkcje edukacyjne, estetyczne, rekreacyjne, a także służą zachowaniu jak największej bioróżnorodności. Rośliny w mieście powinny odznaczać się doskonałą kondycją oraz brakiem symptomów chorób i uszkodzeń powodowanych przez szkodniki.
PL
W ostatnim okresie uaktywnił się polski prawodawca i rozpoczął przedstawianie propozycji kolejnych zmian w zakresie ochrony zieleni na terenach miast oraz wsi. Ledwie przycichły echa zmian przedstawionych w projekcie z 30 lipca 2016 r., a już zaproponowano zmiany w Ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, czego odzwierciedleniem jest projekt z 30 sierpnia 2016 r.
PL
W celu prawidłowego ustalenia zakresu obowiązków spoczywających na poszczególnych podmiotach w kontekście Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, bardzo ważne staje się doprecyzowanie znaczenia poszczególnych pojęć, jakimi posługuje się ustawodawca.
PL
W celu prawidłowego ustalenia zakresu obowiązków, spoczywających na poszczególnych podmiotach w kontekście Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, bardzo ważne staje się doprecyzowanie znaczenia pojęć, jakimi posługuje się ustawodawca.
PL
Ochrona zieleni w procesie inwestycyjnym w Polsce zyskała na znaczeniu, kiedy zaczęto usuwać masowo zieleń pod wielkoobszarowe inwestycje, takie jak budowa supermarketów, galerii handlowych, salonów itp. Ponadto na rynku nieruchomości rozpoczęły działalność firmy deweloperskie, budujące z ogromnym rozmachem osiedla mieszkaniowe na terenach do tej pory niezagospodarowanych.
PL
Natomiast zgodnie z postanowieniami art. 5 pkt 8 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2013 r., poz. 627, z późn. zm.), przez ochronę krajobrazową rozumie się zachowanie cech charakterystycznych danego krajobrazu. Z zestawienia wymienionych przepisów wynika więc, że szeroko rozumiana zieleń miejska jest częścią składową krajobrazu. Można wręcz zaryzykować tezę, że bez zieleni nie sposób mówić o kompletnym krajobrazie. W związku z tym warto poświęcić trochę uwagi temu, jakie są podstawy prawne ochrony krajobrazu.
PL
Ochrona zieleni w sposób nierozerwalny wiąże się z przestrzenią, w której przychodzi jej funkcjonować. Dlatego też, tak ważną rolę w tym procesie odgrywają rozwiązania stanowiące podstawę zagospodarowania przestrzennego.
PL
Jak wiadomo, nasadzenia kompensacyjne w miejsce usuwanych drzew lub krzewów, których obowiązek może być nałożony na podstawie art. 83 ust. 3, art. 84 ust. 4 lub art. 86 ust. 1 pkt 10 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220, z późn. zm.), są jednym z bardziej złożonych tematów w zakresie ochrony zieleni na terenie miast i wsi.
PL
Obserwowany obecnie w Polsce rozwój sieci drogowej powinien być impulsem do poddania analizie wybranych prawnych aspektów ochrony zieleni przydrożnej. Zdarza się bowiem, niestety, że przy budowie ciągów komunikacyjnych oraz modernizacji dotychczasowych aspekty przyrodnicze i krajobrazowe schodzą na drugi plan.
PL
Któż z nas nie zna słów wypowiedzianych przez Hipokratesa: Primo non nocere ("Po pierwsze nie szkodzić")? Pomimo upływu ponad 2400 lat od ich sformułowania, ciągle chcemy, by były aktualne, i to nie tylko w dziedzinie medycyny.
20
Content available Renowacja i rewitalizacja obszarów niezabudowanych
PL
Coraz więcej uwagi zwraca się nie tylko na renowację pojedynczych budynków, całych kompleksów obiektów budowlanych, ale także na rewitalizację dużych obszarów miejskich, całych kwartałów śródmieścia czy całych osiedli mieszkaniowych. Coraz więcej troski poświęca się zieleni i środowisku naturalnemu. W każdym jednak przypadku podstawowym założeniem rewitalizacji obszarów miejskich jest dostosowanie jej zabudowy, infrastruktury drogowej do współczesnych wymagań cywilizacyjnych, a uzupełniającym postulatem (warunkiem) - zachowanie środowiska naturalnego, ewentualnie jego uporządkowanie. Takie postępowanie jest uznawane jako racjonalne, społecznie i ekonomicznie uzasadnione. Jest też powszechnie akceptowane.
EN
Increasing attention is currently paid not only to the renovation of single buildings and complexes of buildings, but also to the revitalization of large urban areas, entire city centre districts or entire residential estates. An ever greater emphasis is placed on greenery and the natural environment. However, in every case, a basic objective of the revitalization of urban areas is to bring their buildings and road infrastructure into line with contemporary social needs, while a supplementary objective (condition) is to preserve the natural environment, or possibly to place it in better order. This is considered to be a rational way of proceeding which is socially and economically justified, and it enjoys wide acceptance.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.