Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  obszar nadkrytyczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dwutlenek węgla jest jednym z najstarszych czynników chłodniczych (wprowadzony do techniki chłodniczej w 1866 roku). Jego główne zalety to: zerowy wskaźnik destrukcji warstwy ozonowej (OOP=O) i ekstremalnie niski wskaźnik tworzenia efektu cieplarnianego (GWP= 1). Czynnik ten jest często pozyskiwany ze źródeł naturalnych, jest również produktem ubocznym wielu procesów technologicznych, a co za tym idzie koszty jego wytwarzania są bardzo niskie. CO2 jest on łatwo dostępny, a jego odzyskiwanie z uszkodzonych urządzeń lub podczas wykonywania czynności serwiso- wych nie jest wymagane. Jest płynem naturalnym, a jego obojętność i nieszkodliwość dla środowiska naturalnego i człowieka jest naukowo potwierdzona. Czynnik ten nie powoduje specjalnych zagrożeń bezpieczeństwa, jest nieszkodliwy dla produktów spożywczych, nie wywołuje korozji metali. Dwutlenek węgla charakteryzuje się małą objętością właściwą i wysoką objętościową wydajnością chłodniczą, około 10 razy większa od amoniaku co pozwala na miniaturyzację sprężarek, aparatury i rurociągów. Nadciśnienie w instalacji nawet przy niskich temperaturach zapobiega przedostawaniu się powietrza do obiecu w przypadku nieszczelności [21].
EN
Comparatible calculations of different equations of state were carried out in order to describe of thermodynamic characteristics of substances in supercritical region. The substances used in supercritical processes and components of gas mixtures are taken into account in the test calculations.
PL
Przeprowadzono obliczenia porównawcze z użyciem różnych równań stanu do opisu charakterystyki termodynamicznej substancji w obszarze nadkrytycznym. W obliczeniach uwzględniono substancje najczęściej stosowane w procesach zachodzących w warunkach nadkrytycznych oraz substancje wchodzące w skład różnych mieszanin gazowych.
PL
Artykuł powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony IIR zaadresowane w kierunku ostatnio rosnącego zainteresowania technologią CO2, poprzez przegląd współczesnego stanu wiedzy i analizy jej prawdopodobnych zastosowań. Obecne zainteresowanie dwutlenkiem węgla jest wynikiem zmartwienia emisją gazów cieplarnianych i globalnym ociepleniem oraz zobowiązania Parlamentu Europejskiego do podporządkowania się Protokołowi z Kioto. Nowa generacja czynników HFC wykazuje niższą wartość podstawowego GWP (Global Warming Potential) -niż uszczuplający ozon ich poprzednicy, lecz w dalszym ciągu więcej niż 1000 razy wyższą od wartości potencjału wykazywanego przez dwutlenek węgla. Powtórne pojawienie się dwutlenku węgla, jako możliwego zamiennika czynników HFC miało miejsce w 1989 roku a pierwsze podstawowe rezultaty na ten temat były opublikowane przez Lorentzena i Pettersena'a w 1992 r. przy okazji sympozjum IIR w Norwegii. W odróżnieniu od większości czynników chłodniczych, które mogą oddawać ciepło do powietrza otaczającego poprzez kondensację w typowych temperaturach otoczenia, dwutlenek węgla pracuje w obiegu nadkrytycznym, odparowując w obszarze podkrytycznym a oddając ciepło w temperaturach powyżej punktu krytycznego w chłodnicy gazu zamiast w skraplaczu. Jest to obieg, który jest rozpatrywany jako odpowiedni do zastosowania w klimatyzacji samochodowej, domowej, ogrzewania wody oraz w innych przypadkach. Badania nad konwencjonalnymi zastosowaniami CO2 w obszarze podkrytycznym są również realizowane w sektorze chłodnictwa przemysłowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.