Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  oświetlenie przestrzeni publicznej miast
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono możliwości zastosowania sieciowych systemów automatyki budynkowej jako elementu nowoczesnych platform sterowania infrastruktury tzw. inteligentnych miast – Smart Cities. Wybrana aplikacja dotyczy sterowania oświetleniem przestrzeni publicznych – Street Lighting, z wykorzystaniem elementów otwartego, międzynarodowego standardu LonWorks®. Omówiono niewielką instalację pilotażową, z zaproponowanymi różnymi scenariuszami sterowania i monitoringu lamp oraz przeanalizowano efekty przeprowadzonych prac badawczych i doświadczalnych, ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej badanej instalacji.
EN
In the paper some possibilities of the building automation systems implementation in the modern Smart Cities platforms are presented. Their application in the small pilotage Street Lighting installation have been selected and described. It is based on the open, international LonWorks standard. Some different control and monitoring scenarios have been proposed, discussed and verified. The results of the experiments and research works, focused on the energy efficiency improvement, are presented.
PL
W XXI w. wiele miast w demokracjach społecznych dąży do tworzenia przyjaznych mieszkańcom przestrzeni. Stają się one dla nich atrakcyjną propozycją, dostarczającą wielu pozytywnych wrażeń i emocji. Wieczorem w otaczającej nas przestrzeni można kreować pozytywne nastroje, stosując odpowiednio dobrane oświetlenie, w którym ważną rolę odgrywają iluminacje architektury i przyrody. Jest to zachęta do dłuższego przebywania w tych miejscach, które stają się atrakcyjne i mogą pośrednio przyczyniać się do zwiększenia aktywności fizycznej i społecznej.
PL
Możliwość postrzegania rzeczywistości to jeden z przejawów związku światła z naszym życiem. Światło budzi w nas całe spektrum emocji, daje bodźce do działania, a w przypadku swego niedostatku "zamraża" chęć podejmowania wysiłku. Światło sztuczne, którym posiłkujemy się po zmierzchu, różni się tym od naturalnego, dziennego, że można zaplanować rozłożenie opraw oświetleniowych, natężenie, kierunek i kąt jego padania czy odległość jego źródła od oświetlanego przedmiotu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.