Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  numerical area model
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
An electronic database on natural topographic and pedologic factors in the Sudeten was created in the Sudeten Team of the Lower Silesian Research Centre IMUZ in Wrocław with the computer technique using ArcInfo programme. This paper presents fragment of studies pertaining to the Karkonosze, in which the areas of the Karkonosze National Park and of its buffer zone were distinguished. These areas were analysed for slopes, elevation and land use in the adopted elevation ranges. Results are presented in figures and tables. These are only approximate data to demonstrate spatial differentiation of the region. More details can be found in the database. They may serve for widely understood further studies on the natural environment of this area.
PL
Podstawę opracowania stanowiła cyfrowa baza danych o czynnikach przyrodniczych Karkonoszy: hipsometrii, nachyleniu i ekspozycji (pochodnych numerycznego układu terenu) oraz użytkowaniu utworzona za pomocą oprogramowania GIS ArcInfo. Dane te posłużyły do charakterystyki obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN) i jego otuliny. Z porównania tych danych wynika, że powierzchnia KPN wzrasta w przedziale wysokości od 400 do 1200 m n.p.m., a w następnych przedziałach maleje. Największa jego powierzchnia znajduje się w przedziale wysokości od 1100 do 1400 m n.p.m. Powierzchnia otuliny wzrasta w przedziale wysokości do 700 m n.p.m., a maleje w przedziale od 700 do 1150 m n.p.m. Większość tej powierzchni znajduje się w przedziale wysokości od 500 do 900 m n.p.m. Nachylenia układają się podobnie. Zarówno w KPN, jak i otulinie większość powierzchni mieści się w klasach spadku od 4 do 22°, choć na obydwu obszarach dochodzi do 40°. W klasie nachyleń powyżej 24° wyraźnie dominuje powierzchnia KPN. Wyraźna różnica występuje między ekspozycją powierzchni KPN i powierzchnią otuliny. W KPN przeważa powierzchnia o ekspozycji północnej i wschodniej, w otulinie natomiast występuje niewielka przewaga powierzchni o ekspozycji południowej. Na obydwu obszarach dominują lasy. W KPN tereny bezleśne pokrywają tzw. traworośla i ziołorośla, a w otulinie, w dolinach rzek, nieduże enklawy są użytkowane rolniczo - głównie jako łąki i pastwiska. Tak dokładna charakterystyka powierzchni KPN i otuliny została wykonana po raz pierwszy. Przedstawione wyniki mogą służyć zarówno do opracowań naukowych, jak i praktycznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.