Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  normy krajowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przedmiotem artykułu są materiały stosowane do wtórnej hydroizolacji budynków – membrany z tworzyw sztucznych i kauczuku. Autor analizuje zagadnienia związane ze stosowaniem folii i membran, zajmuje się hydroizolacją przyziemi budynków, po czym przechodzi do omówienia norm krajowych i międzynarodowych. Uwagę poświęca także mocowaniu membran do podłoża oraz wrażliwości membran na uszkodzenia mechaniczne.
EN
The article focuses on materials used for secondary waterproofing of buildings - plastic and rubber membranes. The author analyzes the issues related to the use of films and membranes, deals with waterproofing the basement of buildings, and then discusses national and international standards. He also pays attention to fixing the membranes to the substrate and the sensitivity of the membranes to mechanical damage.
PL
Zmieniająca się sytuacja gospodarcza i polityczna na naszym kontynencie oraz podążające za tymi zmianami warunki prawne wymagają dostosowania i ujednolicenia przepisów i norm. Niestety, pomimo upływu czasu i zmian, jakie zaszły w kwestii normalizacji procesów budowlanych, w tym procesów związanych z realizacją stalowych konstrukcji budowlanych, nie udało się jak dotychczas ujednolicić normowo tych procesów w Polsce i w Europie. Takie swoiste zamieszania prowadzi do wielu skomplikowanych sytuacji, które dość często powodują opóźnienia w planach realizacji inwestycyjnych w zakresie stalowych konstrukcji budowlanych. Ponadto istnieje przekonanie - szczególnie wśród autorów projektów i starszego pokolenia inspektorów nadzoru - że realizacja konstrukcji stalowej może się odbywać w oparciu o polskie normy, np. PN-89/S-10050. Jest to błędne rozumowanie, ponieważ przytoczone, np. w tej konkretnej normie, normy pochodzą często z lat 70. dwudziestego wieku i trudno na ich podstawie realizować projekt.
PL
Znajomość przez służby zakupu, sprzedaży i magazynowe - przepisów prawnych obowiązujących w tych dziedzinach jest istotnym czynnikiem gwarantującym sprawność i efektywność działania. W praktyce gospodarczej z wiedzą w tym zakresie nie jest najlepiej, dlatego też publikacje dotyczące tych zagadnień są bardzo pożyteczne, gdyż pomagają we właściwym rozwiązywaniu spornych spraw w kontaktach między dostawcami, odbiorcami i firmami transportowymi i spedycyjnymi. Dobrze się więc stało, że Redakcja "Logistyki" doceniła ważność tej problematyki, publikując w nr 6/2004 artykuł J. Kopyta i G. Krawca p. t. "Odpowiedzialność przewoźnika i spedytora za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki", omawiający te zagadnienia na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego. Tematyka ta wymaga, moim zdaniem, uzupełnienia o aktualny stan prawny w zakresie stosowania ubytków naturalnych w transporcie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w tej dziedzinie powstała pewna luka prawna, która wymaga pilnego usunięcia i formalnego uregulowania. Szereg aktów prawnych już nie obowiązuje, a inne nie doczekały się nowelizacji. Wydaje się więc uzasadnione określenie istoty tych zmian i podanie aktualnie obowiązujących przepisów. W ostatnich latach, wraz ze zmianami w gospodarce narodowej, uległy zmianie także dotychczasowe przepisy dotyczące norm ubytków naturalnych.
PL
Omówiono działalność normalizacyjną w Polsce w latach 1994-98, tj. po wejściu w życie ustawy o normalizacji z 4.07.1993 r.: powołanie Normalizacyjnych Komisji Problemowych, opracowywanie Polskich Norm, normy branżowe wycofane ze zbioru norm. Zapoznano z kierunkami prac normalizacyjnych w zakresie harmonizacji PN z normami europejskimi.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.