Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  narząd wzroku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote „SpójrzMY dziecku w oczy …”, czyli o widzeniu i odruchach słów kilka
PL
Pamiętać należy, że prawidłowo przebiegający rozwój układu wzrokowego i widzenia oraz funkcjonowanie wzrokowe są istotnymi czynnikami dla dalszego rozwoju psycho-ruchowego każdego dziecka. Umiejętności wzrokowe ukształtowane na wczesnych etapach życia stają się fundamentem przyszłego uczenia się, sięgania, chwytania, przemieszczania się, pionizowania sylwetki, zabawy, identyfikowania stanów emocjonalnych i opanowywania mowy. Wczesne wykrywanie zaburzeń wzrokowych jest nadrzędnym celem wspomagania rozwoju dla uniknięcia globalnych opóźnień oraz osiągnięcia i pełnego wykorzystania potencjału jednostki [1].
2
Content available remote Rozwój embrionalny gałki ocznej
PL
Najwięcej informacji z otoczenia dostarcza do mózgu narząd wzroku. Prawidłowy rozwój gałki ocznej już na etapie prenatalnym jest ważny dla jakości późniejszego widzenia u dziecka, a następnie dorosłego człowieka. Rozwój gałki ocznej płodu jest wieloetapowy, aż do momentu, w którym rozwijające się oko zaczyna odbierać bodźce wzrokowe jeszcze przed porodem [2,4].
PL
Przedmiotem badania było zbadanie praktyk zamawiania próbnych soczewek kontaktowych przez specjalistów (n = 133) oraz ocena częstotliwości, z jaką nadmiarowe soczewki pozostają niewykorzystane. Wyniki wskazują, że faktycznie używana liczba par soczewek przez pacjentów w procesie doboru jest mniejsza niż liczba par zamówionych przez specjalistów. Stwierdzono nadmierne zamawianie soczewek próbnych w następujących ilościach: dla sferycznych jednodniowych średnio 0,39 ± 0,96, dla planowej wymiany 0,28 ± 0,84, dla torycznych jednodniowych 0,42 ± 1,14, dla planowej wymiany 0,31 ± 0,92, dla multifokalnych jednodniowych 0,16 ± 0,55 i dla planowej wymiany 0,12 ± 0,39. Przyjęto, że jedna para to dwa opakowania soczewek pięciosztukowych w przypadku jednorazowych lub dwa opakowania soczewek jednosztukowych dla soczewek z planowaną wymianą. Szacuje się, że w skali roku w Polsce może to prowadzić do produkcji około 2 738 881 nadmiarowych soczewek kontaktowych, co uwydatnia znaczenie efektywniejszego zarządzania zamówieniami w celu ograniczenia wpływu na środowisko i uniknięcia niepotrzebnego marnotrawstwa zasobów.
4
Content available remote Przesiewowe badania wzroku dzieci
PL
Wzrok stanowi istotną rolę w fizycznym, intelektualnym, społecznym i emocjonalnym rozwoju dzieci. W okresie edukacji wczesnoszkolnej prawidłowy wzrok jest kluczowy dla rozwijania umiejętności szkolnych (pisania, czytania, liczenia, itp.). Nie ulega wątpliwości, że badania wzroku powinny zostać przeprowadzane jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole. Ewentualne zaburzenia mogą negatywnie wpływać na dalszy rozwój i mieć trwały wpływ na życie dziecka. Im wcześniej wykryje się ewentualne nieprawidłowości, tym skuteczniejsza będzie zastosowana terapia.
5
Content available remote Podstawowe patologie spojówki. Cz. 3, Infekcyjne zapalenia spojówek
PL
Zapalenia spojówek stanowią jedno z najczęstszych schorzeń narządu wzroku oraz jedną z częstych przyczyn, z powodu której pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego. W Stanach Zjednoczonych chorzy z zapaleniem spojówek stanowią 1% pacjentów trafiających do lekarzy pierwszego kontaktu [1]. Oszacowano, że około 80% zapaleń spojówek jest rozpoznawana przez lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów [2]. Z uwagi na etiologię zapalenia można wyróżnić zapalenia infekcyjne oraz nieinfekcyjne. W niniejszym artykule zostaną omówione zapalenia wywołane przez mikroorganizmy – wirusy, bakterie i grzyby.
6
Content available remote Odpowiedzialność, edukacja, empatia i komunikacja
PL
Empatia specjalisty, wiedza i doświadczenie, medycyna oparta na dowodach, odpowiedzialność pacjenta za własne zdrowie, edukacja rodziców; potrzeba wzajemnej komunikacji – myśląc o tym, jak wiele jest tematów / zagadnień, które chciałabym poruszyć, pragnę zaprosić nas jako środowisko specjalistów ochrony wzroku do szerokiej akcji. Zmianę zacznijmy od siebie!
7
PL
W tym wiosennym wydaniu Optyki powracam do powierzchni oka. Podsumowuję i przedstawiam aktualną wiedzę i praktykę własną, ze szczególnym uwzględnieniem możliwie szerokiej perspektywy wnikliwie i holistycznie przeze mnie zgłębianej zależności naszego ciała i umysłu, która implikuje w całym świecie naukowym zmianę w zakresie definiowania czynników ryzyka / przyczyn schorzeń związanych z bólem i dyskomfortem, jak i ich modeli terapeutycznych.
8
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 13
9
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 12
PL
Metamorfopsje są zaburzeniem widzenia, polegającym na postrzeganiu obiektów w sposób nieprawidłowy. Oznacza to, że obserwowane przedmioty mogą się wykrzywiać, ale również może być zmienna ich wielkość.
10
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 11
11
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 10
12
Content available remote You are what you do, not what you say you'll do" - C.G. J.
PL
Mój ukochany myśliciel Carl Gustav Jung, psychiatra, psycholog i filozof, ojciec psychosomatyki - nurtu w psychologii, który postrzega człowieka jako jedną całość, a wszystko, co się z nim dzieje jako wyraz procesów tyleż organicznych, co psychicznych, byłby zapewne ciekawy obecnej zmiany perspektywy postrzegania procesów chorobowych, jaka wydarza się na naszych oczach w medycynie.
PL
Odległe skutki wpływu edukacji zdalnej na narząd wzroku nie są do końca poznane, jednakże wraz z upływem czasu znaleźć można coraz więcej informacji na ten temat. Wiele badań dowodzi, że nauczanie on-line wpływa negatywnie zarówno na narządu wzroku, jak i ogólny stan zdrowia uczniów i studentów. Pandemia COVID-19 zmieniła także funkcjonowanie środowiska kontaktologicznego. Wielu specjalistów zrezygnowało z aplikacji soczewek nowym pacjentom, zaś wielu użytkowników soczewek kontaktowych w czasie pandemii zdecydowało się na ich zamianę na korekcję okularową.
14
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 10, Dystrofie rogówki
PL
Pod pojęciem 'dystrofie rogówki' kryje się grupa pierwotnych, genetycznie uwarunkowanych schorzeń narządu wzroku, które nie są związane z wcześniejszymi schorzeniami miejscowymi czy ogólnymi oraz czynnikami środowiskowymi. Ich pierwsze objawy pojawiają się zwykle już w młodym wieku, jednak przez wiele lat mogą nie dawać żadnych dolegliwości. Zmiany nasilają się wraz z wiekiem, prowadząc do utraty przezierności rogówki i obniżenia ostrości wzroku. W niniejszym opracowaniu omówionych zostanie kilka dystrofii, które spotykane są w codziennej praktyce najczęściej, a ich objawy podmiotowe, często rodzinne występowanie oraz charakterystyczny obraz w lampie szczelinowej pozwalają postawić właściwe rozpoznanie [1,2].
PL
Dzięki współpracy siatkówek i mięśni zewnątrzgałkowych obojga oczu oraz właściwej analizie bodźców docierających do ośrodkowego układu nerwowego możliwe jest wykształcenie prawidłowego widzenia obuocznego. Wraz z rozwojem narządu wzroku i dróg wzrokowych oraz analizatorów w korze wzrokowej pojawia się zdolność widzenia stereoskopowego. Jest ona związana z obuoczną paralaksą, wynikającą z faktu, iż oboje oczu oddalone są od siebie na odległość źrenic. W efekcie dochodzi do fuzji dwóch nieznacznie różnych obrazów powstających w korespondujących ze sobą punktach siatkówek. Miarą widzenia stereoskopowego, czyli tzw. ostrości widzenia głębi podawanej w sekundach kątowych, jest zdolność oceny bardzo małych dysparacji (niezgodności) obrazów. W praktyce jest ona bardzo rzadko oceniana u osób dorosłych, mimo że ma olbrzymie znaczenie dla codziennego funkcjonowania [1].
16
Content available remote Folie pryzmatyczne
PL
Opieka zdrowotna w większości krajów rozwija się w bardzo szybkim tempie. Skutkiem tego dynamicznego rozwoju jest generowanie ogromnej ilości danych. Pochodzą one m.in. z dokumentacji medycznych prowadzonych od urodzenia, zawierających często szczegółowe wyniki badań, opis chorób oraz historię stosowanych leków, raportów administracyjnych oraz wyników analiz porównawczych. Natomiast samo gromadzenie danych nie wykorzystuje w pełni potencjału wiedzy ukrytej w takich zbiorach [1].
PL
Intensywny rozwój technologii informatycznych, które umożliwiają cyfryzację i archiwizację danych medycznych, pozwala na ciągłe powiększanie baz danych o kolejne, ogromne zasoby informacji dotyczących zdrowia [1]. Według szacunków obecnie, około 30% światowych danych jest generowanych przez sektor opieki zdrowotnej [2]. Gromadzenie danych wiąże się również z optometrią. Podczas badań optometrycznych i związanych z nimi rozmaitych pomiarów dotyczących narządu wzroku, każdorazowo dokumentowane są liczne informacje i parametry. Obok zagadnienia samego magazynowania danych, równie istotną kwestią są metody ich przetworzenia, które pozwolą w pełni wykorzystać ich potencjał.
19
Content available Czy celiakia wpływa na narząd wzroku?
PL
Celiakia (ang. coeliac disease), nazywana inaczej glutenozależną chorobą trzewną, to choroba genetyczna o charakterze autoimmunologicznym, czyli spowodowana nieprawidłową reakcją odpornościową organizmu przeciwko własnym tkankom, w której spożywanie glutenu prowadzi do uszkodzenia jelita cienkiego. U chorych na celiakię występuje nietolerancja glutenu. Glutenem określa się składowe białka zawartego w zbożach, takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. Spożywanie glutenu prowadzi do stanu zapalnego i uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, a następnie do zaniku kosmków jelitowych (wypustek błony śluzowej jelit odpowiedzialnych za przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia), co prowadzi do zaburzeń wchłaniania, a w konsekwencji do niedożywienia i niedoborów składników odżywczych. Upośledzone wchłanianie pokarmu prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Reakcja autoimmunologiczna nie musi ograniczać się do jelita cienkiego, a dotyczy również innych narządów, w związku z tym celiakia może objawiać się różnymi symptomami w obrębie przewodu pokarmowego, ale także poza nim. Na obecną chwilę jedyną metodą leczenia celiakii jest ścisłe stosowanie diety bezglutenowej od momentu zdiagnozowania do końca życia [1,2].
20
Content available remote Alfabet Specjalisty Ochrony Wzroku. Cz. 9
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.