Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  naprężenia residualne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przedstawiono badania dyfrakcji neutronowej wykonane w celu określenia rozwoju naprężeń residualnych w kompozytach metalowych. Badania przeprowadzono zarówno dla próbek kompozytowych, jak i komponentów, przy uwzględnieniu różnych warunków eksploatacyjnych, jak i zabiegów cieplno-mechanicznych. Podano zwięzły opis fundamentalnej teorii na­prężeń residualnych w kompozytach metalowych oraz skomentowano niektóre techniki eksperymentalne (rys. 1). Badania przeprowadzono dla tarcz hamulcowych wykonanych z kompozytów na osnowie aluminiowej (AA359) umacnianej 20% SiC. Analizowano materiał w stanie pierwotnym oraz naprężenia residualne określone po testach rozciągania i pełzania. Ostatecznie badania na finalnym elemencie w postaci tarczy hamulcowej przeprowadzono zarówno przed, jak i po testach hamowania (rys. rys. 2 i 3). Z danych doświadczalnych oszacowano różne rozkłady obliczonego naprężenia, a mianowicie makronapreżenia oraz sprężyste i niedopasowanie mikronapreżeń cieplnych. Wszystkie wyniki uzyskane z analiz porównano z obliczaniami wykonanymi metodą elementów skończonych. Określono, że po procesie zmęczenia naprężenia cząstkowe w krytycznych punktach bębna hamulcowego dążyły do zaniku. W odlewanych próbkach kompozytowych AA359+20%SiC nie obserwowano żadnych makronapreżeń, natomiast makronapreżenia obecne w bębnie hamulcowym pochodziły prawdopodobnie z samego procesu wytwarzania. W dolnej części bębna makronapreżenia były prawie takie same zarówno przed, jak i po testach, natomiast wzrosły na ściance i zmalały w uszkodzonych częściach po zakończonych testach hamowania. Niedopasowanie mikronapreżeń cieplnych w bębnie hamulcowym było natomiast takie samo jak w materiale w stanie pierwotnym.
EN
Neutron diffraction experiments are presented, for the evaluation of residual stresses in metal matrix composites (MMC) samples and components, induced by different thermo-mechanical treatments and operating conditions. After a brief description of fundamental theory of residual stresses in MMCs, and some remarks on the experimental technique, results are presented concerning experiments on tensile and fatigued specimens as well as on real components. From experimental data, the different contributions to the measured stress, namely macrostresses and elastic and thermal mismatch microstresses, were evaluated. Finally, experimental results are compared to finite element calculations.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.