Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  naprężenia in-situ
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Stan naprężenia w podłożu jest jednym z istotniejszych czynników wpływających na interpretację wyników testów, które stosuje się do oceny parametrów wytrzymałościowych i odkształceniowych w warunkach in situ. Pomijanie lub nieadekwatne uwzględnianie wpływu stanu naprężenia na rezultaty badań terenowych, takich jak sondowanie statyczne CPTU lub sondowanie dylatometryczne DMT, może prowadzić do błędnej oceny parametrów mechanicznych gruntów i tym samym oceny warunków geologiczno-inżynierskich w podłożu. Jamiołkowski (2002) podsumował wieloletnie doświadczenia, które prowadzą do wniosku, że w większości przypadków prawidłowa interpretacja wyników sondowania statycznego wymaga uwzględnienia wpływu zarówno składowej poziomej, jak i składowej pionowej stanu naprężenia. W niniejszej publikacji, kontynuując problematykę analizy wpływu stanu naprężenia na wyniki testów CPTU, podjęto próbę oceny wpływu zmiany stanu naprężenia oraz zagęszczenia gruntu na wartości rejestrowanych parametrów testu: oporu stożka - qc oraz tarcia na pobocznicy - fs. Opracowane na podstawie badań modelowych formuły opisujące ten wpływ zastosowano następnie do oceny parametrów sondowania przeprowadzonego w podobnych gruntach, występujących w stanie naturalnym. Badania jednoznacznie wykazały, że stan naprężenia ma bardzo istotny wpływ na rejestrowane wartości charakterystyk penetracji CPTU. Spostrzeżenie to dotyczy szczególnie osadów przekonsolidowanych, w których wartość składowej poziomej stanu naprężenia jest wyraźnie większa od wartości wywołanej wskutek swobodnej sedymentacji osadu. W przypadku badań przeprowadzonych w laboratorium zaobserwowano, że interpretacja wyników w oparciu o koncepcję Jamiołkowskiego również nie daje satysfakcjonujących rezultatów. Dodatkowo stwierdzono, że zmian wartości charakterystyk penetracji badań CPTU wykonanych w trakcie eksperymentu nie da się wytłumaczyć jedynie zmianą stopnia zagęszczenia gruntu. W związku z tym w artykule zaproponowano koncepcję naprężeń wirtualnych, uwzględniającą ogólną zmianę stanu zdeponowanego osadu. Zastosowanie naprężenia wirtualnego umożliwiło wspólne rozpatrzenie wyników CPTU, uzyskanych w różnych warunkach stanu gruntu. Zgodnie z tą koncepcją, zmiana wartości rejestrowanych charakterystyk penetracji qc i fs jest w zaproponowanych modelach jedynie funkcją zmiany wartości naprężenia wirtualnego. Uzyskane modele wykorzystano do wyznaczenia naprężenia wirtualnego osadów o podobnych cechach fizycznych, występującego w stanie naturalnym. Rezultaty tych badań pozwoliły na weryfikację opracowanych modeli. Wnioski otrzymane w wyniku zastosowania modeli potwierdzają wnioski płynące z innych, niezależnych badań tych osadów. Jednocześnie uzupełnienie modeli o wyniki testów przeprowadzonych w terenie pozwala zauważyć dużą zgodność rezultatów in situ, z przewidywaniami opartymi na eksperymencie laboratoryjnym.
EN
The paper presents the methodology and results of the tests carried out in the calibration chamber at the Delft University, the Netherlands. Density of the soil was reconstructed in three phases, using side vibrators. Basing on the obtained results and analyzing the influence of changes of both stress and soil density on the penetration data, a new approach was proposed. The parameter, quantifying the influence, was called “virtual stress - a’virt”.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.