Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mostownictwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Kolejnym ważnym zagadnieniem technicznym związanym z tytułową tematyką cyklu [1] jest zdaniem autorów problematyka przepustów wielootworowych, które są coraz częściej stosowane w krajowej infrastrukturze komunikacyjnej.
PL
W pierwszej połowie XX w. w Stanach Zjednoczonych nastąpił gwałtowny rozwój mostów wiszących. Było to skutkiem ogromnego sukcesu związanego z oddaniem do użytku w 1883 r. mostu Brooklińskiego, rosnących potrzeb w zakresie coraz dłuższych przepraw mostowych oraz – co wydaje się równie ważnym elementem – udoskonalenia projektowania opartego na nowej teorii obliczania konstrukcji nośnych.
PL
Technologia BIM coraz częściej pojawia się w procesach budowlanych i projektowych w naszym kraju. Czy jest to tylko chwilowy zachwyt nad nowością, czy może stanie się ona obowiązującym standardem? Jakich nowych kompetencji będzie przez nią wymagać rynek od inżynierów i projektantów? Jakie są perspektywy rozwoju technologii BIM w naszym kraju? Oto, co powiedzieli eksperci z branży na temat technologii BIM.
5
Content available Polska inżynieria mostowa 2017
PL
Po 1989 r. Polska otworzyła się na współpracę z krajami o wyższym poziomie rozwoju technologicznego. W obszarze mostownictwa skutki tego były natychmiastowe. Polscy inżynierowie bardzo szybko opanowali i wdrożyli nowoczesne zasady projektowania i technologie budowy mostów. Powstały obiekty przewyższające w sposób zdecydowany osiągnięcia poprzedniej epoki [4, 5, 6, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 19, 20]. W artykule zestawiono największe polskie obiekty mostowe, z których większość zrealizowano po 1989 r.
PL
Wywiad z Jego Magnificencją prof. dr. hab. inż. Kazimierzem Furtakiem, rektorem Politechniki Krakowskiej.
EN
Mariusz Karpihski-Rzepa talks to His Magnificence-Professor Kazimierz Furtak, Rector of the Krakow University of Technology.
PL
W numerze 1/2015 zapoczątkowaliśmy dyskusję nt. poziomu innowacyjności i roli badań w polskim mostownictwie. O opinie na ten temat zapytaliśmy specjalistów i ekspertów z branży i udzieliliśmy głosu zarówno przedstawicielom nauki – prof. Tomaszowi Siwowskiemu z Zakładu Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. Wojciechowi Radomskiemu z Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej – jak i przedstawicielowi biznesu – kierownikowi Działu Badań i Rozwoju firmy Mostostal Warszawa SA Juliuszowi Żachowi. Zapraszamy do lektury drugiej części dyskusji.
PL
15 maja 2014 r. w Warszawie odbyło się 17. seminarium z cyklu spotkań inżynierskich organizowanych przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów, które w tym roku zatytułowano Nowatorskie rozwiązania w mostownictwie i geoinżynierii. Współorganizatorami spotkania byli firma Titan Polska i Oddział Warszawski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Seminarium połączono z jubileuszem 55-lecia pracy zawodowej mgr. inż. Janusza Wiśniewskiego, wybitnego mostowca praktyka, ojca chrzestnego Oddziału Warszawskiego ZMRP. Okazją do zorganizowania seminarium był Dzień Mostowca (18 maja).
PL
Poruszony temat dotyczący rozwoju drogownictwa na świecie i w Polsce na przestrzeni dziejów rozwoju cywilizacji znalazł już wielu autorów. Ujęcie historyczne pozwala na spojrzenie na to, co zrobiono, z jakim trudem i wynikiem, kim byli ci bohaterowie i jak finansowali swoje pomysły. A często są to historie tragiczne, inne śmieszne i żartobliwe, ale zawsze były to wysiłki stymulujące rozwój cywilizacyjny, technikę i technologię, budownictwo i kulturę.
PL
Poniższy tekst stanowi drugą część artykułu opublikowanego w numerze 5/2014 „Magazynu Autostrady” i pokazuje wynalazki, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju komunikacji. Jak można się przekonać, współczesny stan techniczny pojazdów jest wynikiem długich lat intensywnej pracy wielu wynalazców oraz rzemieślników, którzy z olbrzymią determinacją urzeczywistniali to, co wtedy było mało możliwe.
PL
Rozważany jest problem rozpoznania stanu technicznego wiaduktu drogowego wybudowanego w latach 50-tych XX w. Wiadukt jest typową konstrukcją ramową z okresu jego budowy. Dokonano krótkiego przeglądu możliwych wariantów mostów w zakresie wyodrębnionego typu. Szczegółowo rozpatrzono rzadką konstrukcję ramowego wiaduktu ze wspornikami w miejscowości Prawda Stara. Wskazano wady konstrukcji, przy czym przez wady rozumie się takie rozwiązania w mostownictwie, które zostały zaniechane lub zmodyfikowane. Uznano za wadę zastosowany schemat statyczny, który prowadzi do dynamicznego uderzenia momentowego. Prowadzony częściowy remont wiaduktu w roku 1990, poza wymianą hydroizolacji, także spowodował wady w sensie statyki i nośności ustroju płytowo-belkowego. Rozpoznanie cech wytrzymałościowych betonu doprowadziło do wyznaczenia wytrzymałości na bardzo niskim poziomie, który mógł być spowodowany zastosowaniem mieszanki betonowej o niewłaściwej recepturze. Przy czym niskie wytrzymałości są rozumiane według kryteriów stosowanych w latach 50-tych, ale również dzisiaj. Jest symptomatyczne, że na szczeblu powiatowym zarządzania mostami nie przywiązuje się właściwej wagi do archiwizowania dokumentacji technicznej, co było przyczyną do braku odniesień do projektu, także w rozpatrywanym wiadukcie. Wnioskowanie przeprowadzono stosując jako podstawowe kryterium zasadę zrównoważonego budownictwa.
EN
The problem of recognition of the technical condition of the road viaduct built in the 50s of the twentieth century is considered. The viaduct is a typical design framework from the period of its construction. A short review of the possible variants of the bridges in the area of this type is proceeded. A rare, cantilever framework, viaduct type in the village Prawda Stara is examined in detail. Disadvantages of structure were indicated, wherein the defect is meant a solution in bridge engineering, which has been discontinued or modified. The applied static scheme was treated as a defect, it leads to a dynamic impact bending. The renovation of the viaduct carried in 1990 was partial. Beyond the replacement of water isolation, also caused a defect in the sense of statics and load capacity of slab-beam orthotropic plate. Recognizing the characteristics of concrete strength has led to the designation of strength at very low levels, which could have be caused by using improper recipe of concrete mix. Low strength is understood according to the criteria used in the 50's. It is symptomatic that at the county level management of bridges is not paid proper attention to the archiving of technical documentation, which was the reason for the lack of references to the project, also in this case. The conclusions was performed using the basic criterion of sustainable construction.
PL
W pracy omówiono możliwości zastosowania inteligentnych technologii i elementów konstrukcyjnych w mostownictwie. Wyjaśniono ideę działania konstrukcji inteligentnych, przedstawiono podstawowe pojęcia i klasyfikacje. Zaproponowano koncepcję obiektu mostowego o cechach budowli inteligentnej, zdolnej do szybkiego reagowania na zmienne warunki otoczenia.
EN
The paper discusses possible applications of smart technologies and intelligent structural elements in the field of bridge engineering. Basic definitions and classifications of smart structures as well as components of smart systems are discussed, following the current state-of-the-art. Some examples of projects in bridge engineering are presented and a concept of smart bridge is proposed.
PL
Sposób remontu zabytkowego miejskiego drogowego obiektu mostowego determinuje objęcie go ustawową ochroną w formie wpisu do rejestru zabytków, uznanie za pomnik historii, utworzenie parku kulturowego bądź ustalenie ochrony w miejscowym planie zagospodarowania. Obiekt chroniony w wyżej wymieniony sposób objęty jest obligatoryjną opieką konserwatora zabytków i podlega przepisom związanym z ochroną dziedzictwa narodowego. Należy podkreślić, że oczekiwanym efektem remontu miejskiego mostu drogowego jest ponowne integralne włączenie obiektu w strukturę układu drogowego i transportowego aglomeracji miejskiej. Zabieg ten wymaga przeprowadzenia prac budowlano-konstrukcyjnych spełniających zarówno wymogi ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jak i w rozporządzeniu o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, a projekt powinien być opracowany z zasadami określonymi w normach europejskich. Charakterystyczna jest szczególna wrażliwość realizacyjna planowanych działań remontowych na czynniki pozatechniczne, przypadkowe odkrycia o znaczeniu historycznym, którym ustawodawca zagwarantował specjalny tryb postępowania. Dlatego planując remont zabytkowego mostu należy poprzedzić go szczegółowym rozpoznaniem Racjonalne wyeksponowanie i wykorzystanie atrakcyjnych cech budowlanego produktu finalnego, wynikających z jego wartości historyczno-zabytkowych, wymaga uwzględnienia w procesie projektowo-budowlanym trzech podstawowych elementów: substancji materialnej (kubaturowej), wartości historycznej oraz funkcji użytkowej. Pogodzenie wymogów konserwatorskich i współczesnych warunków stanów granicznych i użytkowania, wymaga racjonalnego consensusu pomiędzy stronami inwestycyjnego procesu remontowego. W artykule omówiono zasady takiego działania oraz podano przykład realizacji remontu zabytkowego miejskiego mostu drogowego na przykładzie remontu wiaduktuim. S. Markiewicza w Warszawie.
EN
Renovation a historic urban road bridges involves surrounding it with legal protection by including it into the register of historic monuments, declaring it a historic monument, creating a culture park or granting it protection within the local spatial development plan. All of the above leads to the structure undergoing obligatory supervision by the conservator of monuments and being governed by regulations associated with the protection of national heritage. It should be emphasized that renovation an urban road bridge entails integrating it into the road and transport network of the metropolitan area. This requires performing construction work in line with principles drawn out in the Monument Protection and Monument Care Acts, as well as regulations concerning the technical conditions of road structure construction and location. The project should also conform to European Standards. Renovation work requires attaching special care to factors that lie outside of engineering, unexpected uncovering of historical artefacts, which have been given special protection by the lawmakers. Therefore, renovation construction work should be preceded with an in-depth investigation of the historic structure. A rational exhibition and usage of the structure's most appealing characteristics, stemming from its historic heritage, requires including three main elements in the project and construction process: the structure itself, its historical value and its function. Achieving a balance between the conservator's requirements, as well as the current limit and usage states, requires reaching a rational consensus between all entities involved in the renovationtalization process. This paper outlines the principles upon which such projects should be based, using the renovationtalization of the S. Markiewicz viaduct in Warsaw as an example.
PL
10–19 października 2012 r. odbyła się V Światowa Wyprawa Mostowa „Zjednoczone Emiraty Arabskie 2012”, której organizatorem był prof. dr hab. inż. Kazimierz Flaga z Politechniki Krakowskiej. W toku wyprawy odwiedzono najciekawsze miejsca oraz najważniejsze obiekty o charakterze budowlanym i inżynieryjnym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).
EN
From 10-19 October 2013 the 5th World Bridge Expedition „United Arab Emirates 2012”, organized y Professor Kazimierz Flaga, Ph.D., Eng., from Cracow University of Technology. The expedition visited the most important and interesting construction and engineering structures in United Arab Emirates (UAE).
17
Content available remote Rola nauki w rozwoju mostownictwa
PL
Krótko nawiązano do historii mostownictwa. Wykazano, także na podstawie współczesnych przykładów, że sztuka budowania mostów nie zawsze zależy od osiągnięć nauki. Przedstawiono klasyfikację podstawowych zdaniem autora czynników technicznych i pozatechnicznych wpływających na rozwój mostownictwa. Główną uwagę zwrócono na jego współczesne osiągnięcia i uzależnienie ich od stanu nauki z jednej strony i oddziaływanie tych osiągnięć na rozwój nauki z drugiej strony. Podkreślono, że relacje te są bardzo silne, ale trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Przedstawiono przykłady niewystarczalnośi obecnego stanu rozwiązań naukowych stosowanych w projektowaniu i budowie mostów. Wskazano na wpływ awarii i katastrof mostów na rozwój wiedzy budowlanej. Zaprezentowano rolę nauki także w szeroko rozumianym utrzymaniu i modernizacji istniejącej infrastruktury mostowej. Ogólne tendencje rozwoju mostownictwa na świecie odniesiono do sytuacji Polsce i udziału polskich badaczy w postępie tego działu budownictwa w naszym kraju. Zakreślono perspektywy rozwojowe mostownictwa na świecie i w Polsce z uwzględnieniem potrzebnych kierunków dalszych dociekań naukowych. Wszystkie prezentowane kwestie poparto konkretnymi przykładami światowymi i krajowymi.
EN
Some historical and contemporary cases illustrating the fact that bridge construction cannot be dependent on engineering science are presented. However, the greatest part of the paper is focused on mutual relations between practical achievements of contemporary bridge engineering and modern engineering science. It is shown that progress in bridge construction, maintenance and modernization is in general strongly dependent on research. On the other hand, it is also shown that observation of bridge behaviour can generate needs of new scientific investigations. This is illustrated by long-time creep effects in prestressed concrete bridges erected using cast-in-place cantilever method. Some concluding remarks concerning development of research in bridge engineering are also formulated too.
18
Content available remote Przyszłość mostownictwa w świetle obserwowanych kierunków jego rozwoju
EN
Trends in the development of bridge engineering during the last years are listed and discussed according to subjective author's opinion. Implementation of non-conventional structural materials for bridge construction, design of the large bridge spans as well as design of the bridge structures with original (sometimes even sophisticated) architectural forms are presented in particular. A new social and economical role of bridge engineering is also pointed out. Based on the above mentioned problems, the conclusions concerning the future role of bridge engineering in the world's and national economy and social life are formulated.
PL
Artykuł pokazuje złożony problem dotyczący istniejących mostów. G. Dalton w [1] pisze (tłum. autora): "Dzisiaj i jutro będą przeważać konstrukcje istniejące. Tylko mała część zasobów mostowych jest wymieniana każdego roku. Równocześnie społeczeństwo oczekuje, że zarządzający infrastrukturą sprostają nowym wymaganiom. Te wymagania to zwiększenie prędkości, większe obciążenie osi, wzrost dostępności, mniejsze zakłócenia i redukcja kosztów utrzymania. Również środowiskowe i estetyczne czynniki muszą być wzięte pod uwagę". Pokazane są wybrane rezultaty Europejskiego Projektu "Sustainable Bridges - Assessment for Future Traffic Demands and Longer Lives" i możliwości zastosowania ich w Polsce.
EN
This paper point out the thorny issue for existing bridges. G. Dalton write: "Today and tomorrow existing structures are dominating. Only a small part of the bridge stock is replaced every year. At the same time the society expect that the Infrastructure Managers shall meet new demands. These demands are for higher speed, higher axle loads, increased availability, less disturbance and reduced maintenance costs. Also environmental and aesthetic considerations have to be considered". Chosen results of the European Project "Sustainable Bridges -Assessment for Future Traffic Demands and Longer Lives" and potential using them in Poland are shown.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.