Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  minerals exploitation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Recyrkulacja wody, osiągnięcie jak najmniejszej wielkości ziarna podziałowego w urządzeniach klasyfikujących , maksymalne odwodnienie produktu oraz uzyskanie kruszyw drobnych, znajdujących nowe zastosowania… Z tych to powodów coraz częściej na kopalniach wykorzystywane są węzły klasyfikacji i odwodnienia produktów z zabudowanymi hydrocyklonami.
PL
Waloryzacja kopalin skalnych może być narzędziem pomocniczym, ułatwiającym ustalenie ich priorytetowych walorów. Trzeba jednak pamiętać, że kopaliny są pozyskiwane różnymi metodami górniczymi, a ich właściwości zależą od budowy geologicznej. Artykuł podejmuje próbę waloryzacji kopalin uwzględniając te uwarunkowania oraz jakość decydującą o kierunku gospodarczego wykorzystania.
PL
Od 1 stycznia 2012 r. zaczynają obowiązywać przepisy nowego Prawa geologicznego i górniczego, zmieniające niektóre zasady prowadzenia działalności związanej z eksploatacją kopalin. Zmienione ustawanienie odbiega rewolucyjnie od obowiązujących dotychczas przepisów, tym niemniej wprowadza liczne nowe regulacje, mające istotne znaczenie dla przedsiębiorców górniczych. W niniejszym artykule, ze względu na obszerność zagadnienia, skupiono się na przedstawieniu przepisów, które dotyczą działań mających na celu uzyskanie koncesji na eksploatację kruszyw, w tym piasków i żwirów. Materiał zawiera również uproszczone schematy przedstawiające kolejne kroki prowadzące do uzyskania wymienionych koncesji.
PL
Liczne przykłady atrakcyjności krajobrazowej, przyrodniczej i kulturowej terenów pogórniczych skłaniają do innego niż tradycyjne patrzenia na górnictwo i jego stosunek do środowiska przyrodniczego. Spojrzenie na jego działalność nie jako niszczącą walory środowiska, ale tworzącą tu nowe wartości i dającą nowe możliwości ochrony. W tym ujęciu działalność górnicza może być rozpatrywana jako jedna z form inżynierii środowiska funkcjonująca w ramach zrównoważonego rozwoju i architektury krajobrazu. Ta ostania odnosi się w tym wypadku do kształtowania otoczenia spełniającego wymagania funkcjonalne i estetyczne. W artykule działalnośc górniczą w powyższym rozumieniu opisano na przykładzie Kieleckich Kopalń Surowców Mineralnych.
PL
W większości zakładów eksploatacji kruszyw w fazie eksploatacji lub przeróbki występuje mieszanina części stałych i wody. Jedną z podstawowych operacji przeróbczych jest wówczas odwadnianie, czyli operacja rozdziału części stałych od wody. Artykuł przedstawia urządzenia odwadniające stosowane w kopalniach surowców mineralnych.
PL
Wprowadzenie koparki do istniejącej lub przewidywanej technologii wydobywania kopaliny w określonych warunkach musi być poparte szeroką analizą uwzględniającą wiele czynników, by uzyskać wymierne i założone efekty ekonomiczne. Właściwe dobranie maszyny, zgodnie z jej przeznaczeniem, nawet do wielofunkcyjnych zadań i ogólnego zakresu stosowania, to zapewnienie dobrych osiągnięć przy założonej niezawodności pracy. Artykuł analizuje kryteria oceny pracy koparek.
PL
Podstawowym układem technologicznym przy eksploatacji i przeróbce skał zwięzłych jest układ: koparka - samochód - zakład przeróbczy. Praca tych elementów oddzielnie i współpraca między sobą wpływają w podstawowym zakresie na ekonomikę zakładu górniczego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.