Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mieszkanie komunalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Mimo że w roku 2023 odnotowano wzrost oddawanych mieszkań komunalnych i społecznych czynszowych, ogółem w latach 2021-2023 ubyło umów na najem mieszkań komunalnych.
PL
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w kwietniu br. stwierdził nieważność zaskarżonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisów dotyczących wynajmowania lokali komunalnych w Gąbinie (woj. mazowieckie). Wyrok będzie miał duży wpływ na funkcjonowanie mieszkań komunalnych w całej Polsce.
PL
Ponad połowa z 427 zbadanych miast w Polsce w latach 2017-2021 nie wybudowała ani jednego mieszkania - wynika z raportu "Miasta jako inwestorzy mieszkaniowi”.
PL
Pomimo wzrostu gospodarczego w latach 2010-2019 w Polsce nie odnotowano poprawy w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mniej zamożnych gospodarstw domowych. Zasoby mieszkań komunalnych charakteryzują się niską dostępnością i wysokim stopniem zużycia majątku oraz rosnącymi zaległościami czynszowymi. W obliczu nadchodzącej dekoniunktury gospodarczej wywołanej pandemią realizacja zadań własnych gmin w zakresie mieszkalnictwa ulegnie dalszemu utrudnieniu. Potrzebne są więc zmiany regulacyjne.
PL
Podejmowane przez organy administracji publicznej działania na rzecz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach nie były skuteczne. Gminy, pomimo realizowanych działań, nie doprowadziły do poprawy sytuacji osób oczekujących na mieszkania komunalne.
PL
Mieszkania to jedno z najtrudniejszych i najbardziej kosztownych zadań realizowanych przez samorządy, a przy tym jedna z podstawowych potrzeb, jakie mają zapewnić zrównoważony rozwój lokalnym społecznościom. Nic dziwnego, że niezależnie od swojej wielkości, zasobności i położenia JST starają się realizować tego rodzaju inwestycje.
PL
Rządowy program Mieszkanie Plus, dzięki któremu państwo miało budować tanie mieszkania dla niezamożnych rodzin, ciągle nie nabrał tempa. Z raportu opracowanego na potrzeby rządu wyłania się bardzo negatywna ocena programu, który w kilka lat miał zapewnić 100 tys. mieszkań dla rodzin.
PL
Analizując budownictwo mieszkań komunalnych w 2016 r. na tle rynku mieszkaniowego w kraju, można stwierdzić, że oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła też liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
PL
W 2015 r. udział zadłużonych mieszkań we wszystkich zasobach mieszkaniowych w Polsce wynosił 11,11%, to jest o prawie 4% mniej niż w 2005 r., kiedy zadłużonych było prawie 15% mieszkań. Udział zadłużonych mieszkań w zasobach gminnych jest jednak znacznie wyższy i dochodzi do 38%. Jak przeciwdziałać temu zjawisku?
PL
Bazujące na środkach budżetowych instrumenty bezpośrednie mające na celu rozwój mieszkalnictwa były dotychczas ukierunkowane głównie na rozwój budownictwa wlasnościowego. Wsparcie rynku mieszkań na wynajem było symboliczne.
PL
Gminy nie mają obowiązku wyprzedawania swoich zasobów lokalowych ani stosowania bonifikat dla najemców tych lokali. Zasady wykupu mieszkań komunalnych określają uchwały właściwych rad gmin, które wydawane są na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.)
PL
W zasobach komunalnych występuje najwięcej budynków najstarszych (oddanych do użytku przed 14 sierpnia 1961 r.), znajdujących się w złym stanie technicznym, niedostatecznie wyposażonych i niespełniających norm mieszkaniowych. Obiekty najstarsze stanowią aż ok. 75% wszystkich budynków komunalnych. Wiele z nich stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nierzadko także życia ludzi.
PL
Po dwóch kolejnych latach (2013-2014) spadku liczby mieszkań oddanych do użytkowania, według informacji sygnalnej GUS z 19 stycznia br., w 2015 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
PL
Zbywanie komunalnych lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym z zastosowaniem bonifikaty, w wysokości dochodzącej nawet do 99% wartości rynkowej lokalu, stanowi ważny element gospodarowania gminnymi zasobami mieszkaniowymi. Jest to również istotne dla najemców tych lokali, którzy za zgodą gmin mogą stać się właścicielami nieruchomości.
PL
Gmina ma obowiązek zapewniać lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokajać potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach. Jedną z alternatywnych form samorządowych inwestycji mieszkaniowych w tym obszarze może być partnerstwo publiczno-prywatne.
PL
W Ministerstwie Rozwoju i Infrastruktury trwają prace nad projektem ustawy o rewitalizacji. Projekt przeszedł już etap konsultacji publicznych i 11 maja 2015 r. został skierowany do opiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Założenia do projektu ustawy 24 marca 2015 r. zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Co w nim znajdziemy?
PL
Skala budownictwa komunalnego w Polsce utrzymuje się na niezmiennie niskim poziomie, a dodatkowo od 2009 r. utrzymuje się spadkowa tendencja zarówno liczby, jak i udziału mieszkań komunalnych w budownictwie mieszkaniowym w ogóle.
PL
Mimo podjęcia przez gminy szeregu działań w celu zaspokojenia potrzeb lokalowych swoich mieszkańców poprzez pozyskiwanie lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych nie udało się doprowadzić do zaspokojenia potrzeb w tym obszarze ani do ograniczenia kwot wypłacanych odszkodowań w związku z ich brakiem – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
EN
The article is devoted to the issues of arrears in rent payments by users of flats, belonging to the housing stock of the municipality. Solutions for debt reduction or elimination have been described. One of such solution is the work performance by debtors. This article presents theoretical considerations relating to the basics and legally possible liquidation of existing arrears in the rent payments through work performance. Moreover, the examples of programs of debt reduction of public housing tenants to possess the backlog have been presented. Examples, cited in the article, show the effects of debt relief programs in the field of financial management of municipalities, implementing them, as well as in the social sphere.
PL
Artykuł został poświęcony zagadnieniom zaległości w uiszczaniu opłat czynszowych przez użytkowników mieszkań wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy. Zreferowano rozwiązania umożliwiające zmniejszenie bądź likwidację zadłużenia. Jednym z tego rodzaju rozwiązań jest świadczenie pracy przez dłużników. W niniejszym artykule zostały przedstawione rozważania teoretyczne, odnoszące się do podstaw i możliwości prawnych likwidacji istniejących zaległości w uiszczania opłat czynszowych poprzez świadczenie pracy. Ponadto zostały zaprezentowane przykłady programów oddłużenia lokatorów mieszkań komunalnych, posiadających wspomniane zaległości. Przykłady przywołane w artykule wskazują na efekty programów oddłużeniowych zarówno w gospodarce finansowej realizujących je gmin, jak również w sferze społecznej.
PL
Prawo do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych należy uznać za podstawowe prawo człowieka. Jednakże już samo wskazanie gminy jako właściwej jednostki do tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej wydaje się problematyczne – ze względu na duże zróżnicowanie potencjału ekonomicznego, społecznego i organizacyjnego gmin w Polsce.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.