Środowisko miejskie, w którym obecnie mieszka czterech na pięciu Europejczyków, jest wysoce złożonym systemem, w którym współistnieją i nierzadko konkurują między sobą aspekty społeczne, gospodarcze, przestrzenne i funkcjonalne oraz środowiskowe. Coraz powszechniej uświadamiamy sobie i coraz lepiej rozpoznajemy wzajemne relacje między środowiskiem zurbanizowanym a jakością życia oraz zdrowiem fizycznym i psychicznym człowieka, zarówno w ujęciu indywidualnym, jak i populacyjnym, rozumianym jako zdrowotność społeczności lokalnej.
Zmienia się charakter miast i sposób życia ich mieszkańców. W wielkich aglomeracjach coraz więcej osób żyje w ciągłym pośpiechu, nieznośnym hałasie, odczuwając niedogodności życia w dużych skupiskach ludzkich. Z kolei w niewielkich miastach życie płynie spokojniej, czasu na wypoczynek jest pewnie więcej, ale fundusze, które można przeznaczyć na tworzenie i utrzymanie zieleni miejskiej, są szczupłe. Rzadko się zdarza, aby starczyły na założenie dużego parku. W jednym i drugim przypadku rozwiązaniem są niewielkie tereny zieleni - miejsca wypoczynku dostępne dla osób mieszkających bądź przebywających w pobliżu.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.