Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  międzynarodowy obrót odpadami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Transgraniczne przemieszczanie odpadów - zwłaszcza tych kwalifikowanych jako odpady niebezpieczne – celem ich zagospodarowania w rodzimych instalacjach od lat rodzi szereg mniej lub bardziej uzasadnionych obaw i wątpliwości. Notabene ich skalę niedawno pokazały nagłośnione w mediach protesty towarzyszące próbie sprowadzenia do Polski ponad 70 ton odpadów niebezpiecznych z Salwadoru.
PL
W UE zagadnienia związane z międzynarodowym obrotem odpadami regulują przepisy Rozporządzenia Rady Europy Nr 259/93 w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty oraz poza jej obszar. W trakcie negocjacji akcesyjnych Polska zobowiązała się do przyjęcia acquis communautaire, co oznacza, że od 1 maja 2004 r. w kraju obowiązują przepisy analogiczne do pozostałych krajów UE.
PL
Problematyka międzynarodowego obrotu odpadami w Unii Europejskiej jest regulowana przede wszystkim przez Rozporządzenie Rady 259/93/EWG z 1 lutego 1993 r. w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar (ze zmianami), Rozporządzenie Rady 1420/1999/WE z 29 kwietnia 1999 r. ustanawiające wspólne zasady i procedury stosowane do przesyłania niektórych rodzajów odpadów do niektórych krajów nie będących członkami OECD oraz Rozporządzenie Komisji 1547/1999/WE z 12 lipca 1999 r. określające procedury kontrolne według rozporządzenia Rady 259/93/EWG stosowane do przesyłania niektórych rodzajów odpadów do niektórych krajów, do których nie ma zastosowania Decyzja OECD C(92)39 final (OJ L 185 17.07.99 p.1).
PL
Elementem każdej ustawy są przepisy karne. Rozdział pod takim tytułem znalazł się również w ustawie o odpadach. Jednak w przypadku gospodarki odpadami należy spojrzeć na to zagadnienie szerzej, bowiem stosowne przepisy znajdują się zarówno w kodeksie karnym (Rozdział XXII "Przestępstwa przeciwko środowisku"), jak i w Prawie ochrony środowiska, ponieważ charakter sankcji mają podwyższone opłaty za korzystanie ze środowiska (gdy brak jest stosownych decyzji administracyjnych) oraz administracyjne kary pieniężne (gdy naruszane są warunki decyzji) określone w tytule V "Środki finansowo-prawne".
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.