Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  metoda ICP-AES
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zawartość szeregu pierwiastków w wodzie do picia w Polsce nie powinna przekraczać najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS) ustalonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 19 listopada 2002 roku w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [1].
PL
Oprócz technik detekcji opartych na spektrometrii absorpcyjnej (AAS) i atomowej spektrometrii fluorescencyjnej (AFS), w połączeniu z metodą generowania zimnych par rtęci (CV), dużo rzadziej stosowana jest atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES). Trzeba jednak podkreślić, że pomimo wzrostu kosztu pojedynczego oznaczenia i redukcji możliwości techniki ICP-AES do prowadzenia oznaczeń jedno-pierwiastkowych chemik-analityk zyskuje czułe i wydajne narzędzie analityczne do oznaczeń HG jako metody CV-AAS i CV-AFS [1-2].
PL
Rtęć jest metalem ciężkim, który obok kadmu i ołowiu, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Kumuluje się w glebie, roślinach, organizmach ludzkich i zwierzęcych a ze względu na dużą zdolność do parowania i rozpraszania się, jest wyjątkowo niebezpieczną trucizną. Toksyczne działanie i biologiczny efekt, jaki wywołuje ten pierwiastek, zależą od rodzaju związku rtęci, od jego budowy i czasu ekspozycji. Najbardziej toksyczne są organiczne związki tego metalu, a w szczególności pochodne alkilowe z krótkimi łańcuchami węglowymi. Pod wpływem bakterii substancje zawierające rtęć ulegają biotransformacji do metylortęci - najbardziej trwałej i szkodliwej, która kumuluje się w organizmach żywych.
PL
W 20-miesięcznym doświadczeniu wazonowym porównywano pobieranie i akumulację w biomasie roślin miedzi i cynku z osadów ściekowych pobranych z 13 oczyszczalni, w których wydzielono dwie grupy (serie): pochodzące z terenów północno-wschodniej Polski (uznanych za ekologicznie czyste) i wybranych aglomeracji miejsko-przemysłowych. Do gleby w wazonach wniesiono jednakowe ilości osadów w przeliczeniu na suchą masę, która odpowiadała 751 o ha(-1), a następnie uprawiano kolejno nieprzerwanie po sobie: burak liściowy, sałatę, szpinak, rzodkiewkę, cebulę, burak ćwikłowy oraz koper. Zawartość Cu i Zn w roślinach oznaczono metodą plazmowej spektrometrii atomowo-emisyjnej (ICP-AES). Badania wykazały, że zawartość analizowanych pierwiastków w roślinach po zastosowaniu osadów ściekowych w porównaniu do obiektu kontrolnego przeciętnie zwiększyła się odpowiednio o 10-60% dla miedzi i 60-140% w przypadku cynku. W porównaniu z serią osadów z północno-wschodniej Polski zarówno koncentracja miedzi, jak i cynku w roślinach serii z dużych aglomeracji miejskich zwiększyła się odpowiednio o 10-50 i 180-280%. Akumulacja miedzi w biomasie roślin w serii z dużych aglomeracji miejskich była 1,1-1,7-krotnie, a cynku 1,6-2,6-krotnie większa niż w serii z północno-wschodniej Polski. W ciągu 20 miesięcy badań najwięcej miedzi akumulowały rośliny na osadach z Warszawy, Olsztyna i Iławy, a cynku odpowiednio na osadach z Katowic, Warszawy i Gdańska.
EN
During 20 months lasting pot trial the possibility of copper and zinc uptake and their accumulation in plant tissues was studied under effect of application sewage sludges sampled from 13 sewage treatment plants. Sludges were studied in two experimental series: first sampled in north-eastern Poland (regarded as ecologically clean area) and the second from big Polish cities. The same amount of sewage sludge expressed in dry matter (75 t of DM per ha) was introduced to the soil and following vegetable crops were grown: chard, spinach, lettuce, small radish, onion, red beet and dill. Concentrations of Cu and Zn were determined by ICP-AES method. Our studies have shown that content of copper and zinc in crops grown on sludge amended soil compared to the control was increased by 10-60 and 60-140%, respectively. Crops grown on sludges sampled in big Polish cities showed higher concentration of copper (by 10-50%) and zinc (180-280%) in relation to sludges sampled in north-eastern Poland. Total accumulation of copper in series of sludges from big Polish cities was higher by 110-170% whereas zinc by 160-290% compared to series from north-eastern Poland. During 20 months of experiment the highest amount of copper was accumulated by plants grown on sludges from Warszawa, Olsztyn and Iława but the highest concentration of zinc was found in plants grown on sludges from Katowice, Warszawa and Gdańsk.
PL
W 20-miesięcznym doświadczeniu wazonowym porównywano pobieranie i akumulację w biomasie roślin żelaza i manganu z osadów ściekowych z 13 oczyszczalni, w których wydzielono dwie grupy (serie): pochodzące z terenów północno-wschodniej Polski (uznanych za ekologicznie czyste) i wybranych aglomeracji miejsko-przemysłowych. Do gleby w wazonach wniesiono jednakowe ilości osadów w przeliczeniu na suchą masę, która odpowiadała 75 t o ha(-1), a następnie uprawiano nieprzerwanie kolejno po sobie: burak liściowy, sałatę, szpinak, rzodkiewkę, cebulę, burak ćwikłowy oraz koper. Zawartość Fe i Mn w roślinach oznaczono metodą plazmowej spektrometrii atomowo-emisyjnej (ICP-AES). Badania wykazały, że koncentracja żelaza w roślinach obu badanych grup osadów ściekowych na ogół nie wykazywała znaczących różnic, natomiast manganu była 1,3-3,5 razy wyższa w serii z dużych aglomeracji miejskich w porównaniu z północno-wschodnią Polską. Akumulacja żelaza w roślinach obu badanych grup osadów ściekowych na ogół nie ulegała większym zmianom z wyjątkiem buraka liściowego, natomiast manganu w serii z dużych aglomeracji miejskich była 1,1-4,4-krotnie większa niż z północno-wschodniej Polski. W ciągu 20 miesięcy badań najwięcej żelaza akumulowały rośliny na osadach z Olsztyna, Ostródy, Gdańska i Katowic, a manganu odpowiednio z Warszawy, Katowic, Sępopola i Olsztyna.
EN
During 20 months lasting pot trial the possibility of iron and manganese uptake and accumulation in plant tissues was studied under effect of application sewage sludges sampled from 13 sewage treatment plants. Sludges were studied in two experimental series: first originated from north-eastern Poland (regarded as ecologically clean) and the second from big Polish cities. The same amount of sewage sludge expressed in dry matter (75 t of DM per ha) was introduced to the soil and the following vegetable crops were grown: chard, spinach, lettuce, small radish, onion, red beet and dill. Concentrations of Fe and Mn were determined by ICP-AES method. It was found that iron concentration in crops of two experimental series generally was not variable, whereas manganese was 1.3-3.5 fold higher for series of big Polish cities compared to north-eastern Poland. Generally, total accumulation of iron by crops of two experimental series was not variable apart from Swiss chard as the only exception, while manganese accumulation was 1,1-4.4 fold more intense for series of big Polish cities than in series of north-eastern Poland. During a whole period of the experiment the highest amount of iron was accumulated in plants grown on sewage sludges from Olsztyn, Ostróda, Gdańsk and Katowice and manganese on sludges originated from Warszawa, Katowice, Sepopol and Olsztyn.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.