Osady ściekowe powstające w oczyszczalniach ścieków wykazują właściwości glebotwórcze i nawozowe. Wykorzystywanie ich w rolnictwie jako nawóz organiczny jest realizowane pod warunkiem, że zawartość mikrozanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, m.in. metali ciężkich, nie wywoła negatywnych skutków w środowisku glebowym. Znajomość całkowitej zawartości metali ciężkich w osadach ściekowych nie obrazuje jednak potencjalnego zagrożenia jakie mogą stwarzać [1]. Toksyczność metali ciężkich w dużej mierze zależy od tego w jakiej formie fizyko-chemicznej występują. Obowiązujące przepisy określające maksymalne zawartości metali ciężkich w komunalnych osadach ściekowych stosowanych do celów rolniczo-przyrodniczych dotyczą całkowitej zawartości ołowiu, kadmu, rtęci, niklu, cynku, miedzi oraz chromu [9].
Przedsiębiorstwo wodociagowo-kanalizacyjne jest prawnie zobowiązane do prowadzenia regularnej kontroli ilości i jakości ścieków przemysłowych odprowadzanych do kanalizacji sanitarnej miasta. PWiK w Olsztynie w okresie od listopada 2014 do maja 2015 r. wykonało cykl kontrolny przestrzegania warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych przez myjnie pojazdów zlokalizowane w mieście.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.