Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  medical physics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available XX-lecie fizyki medycznej na Śląsku
PL
Fizyka Medyczna w Polsce ma już 50 letnią tradycję i wykładana jest na wielu uczelniach. Fizyka Medyczna na Śląsku jako specjalność na kierunku Fizyka po raz pierwszy pojawiła się już ponad dwadzieścia lat temu. Sympozjum „XX-lecie Fizyki Medycznej na Śląsku”, które odbyło się w dniach 6–7 czerwca 2014 roku w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, poświęcone było m.in. podsumowaniu tych dwudziestu lat pracy. Przy okazji wspomniano również o osiągnięciach Zakładu Fizyki Medycznej Uniwersytetu Śląskiego, a także interdyscyplinarnej współpracy z innymi uczelniami, klinikami oraz placówkami, zajmującymi się fizyką medyczną w kraju. Sympozjum pokazało także, jak wielkie zmiany w fizyce medycznej zaszły w ciągu tych dwudziestu lat.
EN
Medical Physics in Poland has almost 50-year history and many Universities offer education in this field. Medical Physics as a specialty in Physics education in the Silesian University started twenty years ago. From 6th to 7th June 2014 in the Silesian Education and Interdisciplinary Research Center a symposium devoted to “XX years of Medical Physics in Silesia Region” was held. The achievements of the Department of Medical Physics of the Silesian University were discussed, as well as its cooperation with other universities, hospitals and institutions connected to medical physics in Poland. The Symposium showed also the changes in the field of medical physics observed over the last two decades.
2
PL
Mickiewicza 30, 30-059 Kraków, tel. +48 12 617 30 02, e-mail: marta.radwanska@fis.agh.edu.pl W XX w. w wyniku ścisłej współpracy lekarzy, biologów i inżynierów nastąpił szybki rozwój nowych technik diagnozowania i terapii, które znalazły zastosowanie w praktyce medycznej. W 1959 roku w czasie II Międzynarodowej Konferencji Inżynierii Medycznej i Biologicznej (2nd International Conference of Medical and Biological Engineering) zorganizowanej w Paryżu przez UNESCO, z inicjatywy inżynierów medycznych, fizyków i lekarzy powstała Międzynarodowa Federacja Elektroniki Medycznej i Inżynierii Biologicznej (International Federation for Medical Electronics and Biological Engineering), do której wstąpiły pierwsze narodowe towarzystwa inżynierii biomedycznej, jak również indywidualni członkowie z tej dziedziny. Wkrótce powstały narodowe organizacje, które przystąpiły do Federacji i organizowały międzynarodowe konferencje naukowe, początkowo coroczne, następnie odbywające się co dwa lub trzy lata. W połowie lat 60. XX w., w związku z rosnącą liczbą członków związanych zawodowo z inżynierią kliniczną, zdecydowano o zmianie nazwy Federacji na: Międzynarodowa Federacja Inżynierii Medycznej i Biologicznej IFMBE (International Federation of Medical and Biological Engineering).
3
Content available remote Kształcenie specjalizacyjne w dziedzinach: fizyka medyczna i inżynieria medyczna
PL
Fizyka medyczna i inżynieria medyczna to dwie spośród dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których można uzyskać tytuł specjalisty. Czy warto podjąć trud takiego kształcenia? Do kogo jest ono adresowane? Jakie kompetencje można uzyskać, legitymując się tytułem specjalisty w tych dyscyplinach? Jak przebiega specjalizacja? To najważniejsze z nasuwających się pytań. By każdy zainteresowany mógł na nie odpowiedzieć i podjąć decyzję o ewentualnym rozpoczęciu specjalizacji, przyjrzyjmy się nieco specjalizacjom w tych dziedzinach i regulacjom prawnym warunkującym i określającym ich przebieg. Warto zwrócić uwagę, że posiadanie tytułu specjalisty w dziedzinie fizyki medycznej lub w dziedzinie inżynierii medycznej jest wymagane do zajmowania określonych stanowisk (starszy inżynier medyczny, inżynier medyczny, starszy asystent fizyki medycznej, fizyk medyczny) w podmiotach leczniczych, które nie są przedsiębiorcami (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami – Dz.U. z 2011 r., nr 151, poz. 896, załącznik – tabela I Pracownicy działalności podstawowej). O tym, że specjaliści w dziedzinach fizyki medycznej i inżynierii medycznej są ważnymi i potrzebnymi partnerami w zespołach diagnostycznych i terapeutycznych nowoczesnej kadry medycznej świadczą także przytoczone poniżej fragmenty programów specjalizacji w tych dziedzinach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.