Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  medal Fieldsa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Maryam Mirzakhani - pierwsza laureatka medalu Fieldsa
PL
Spośród najistotniejszych dokonań, za które Międzynarodowa Unia Matematyczna przyznała Maryam Mirzakhani medal Fieldsa, wymieniono rezultaty dotyczące geometrii hiperbolicznej oraz układów dynamicznych. Duża część dokonań na polu geometrii hiperbolicznej znalazła się w jej rozprawie doktorskiej oraz publikacjach z nią związanych. W artykule przybliżono drugi zakres tematyczny działalności matematycznej Mirzakhani, związany z teorią układów dynamicznych. Jej działalność w tym kierunku mocno przeplata się z tematyką powierzchni Riemanna, co spaja całość jej dokonań.
2
Content available remote Artur Avila - laureat medalu Fieldsa w 2014 roku
PL
Prace Avili są opublikowane w najlepszych pismach na świecie, m.in. Annals of Mathematics, Acta Mathematica, Publications Mathématiques de l’IHÉS, Inventiones mathematicae, a także Journal of the AMS, Communications in Mathematical Physics, Duke Mathematical Journal, Annales Scientifiques de l’École Normale Supérieure, Transactions of the AMS, Astérisque, Journal of the European Mathematical Society i w innych. Razem (według listy na jego stronie internetowej) ma sześćdziesiąt prac opublikowanych, siedem przyjętych do publikacji, cztery złożone, jedną w przygotowaniu oraz siedem prac przeglądowych. Autor atykułu przedstawia główne dokonania Avili, opierając się na artykule E. Ghysa [21] (w szczególności na jego układzie materiału), będącym wersją prezentacji laureata w Seulu, oraz - w części dotyczącej iteracji przekształceń odcinka na artykule M. Lyubicha [27], a we fragmencie związanym z przekładaniem odcinka - na artykule G. Forniego [19].
PL
Martin Hairer, urodzony w 1975 roku w austriackiej rodzinie mieszkającej w Szwajcarii, został nagrodzony medalem Fieldsa w 2014 roku na Międzynarodowym Kongresie Matematyków w Seulu w Korei Południowej. Od wielu lat jest profesorem matematyki na Uniwersytecie w Warwick w Wielkiej Brytanii, ale był wykształcony na Uniwersytecie w Genewie, gdzie promotorem jego doktoratu z fizyki był Jean-Pierre Eckmann. Medal Fieldsa nie jest jego pierwszym wyróżnieniem. W 2009 roku otrzymał nagrodę Whiteheada, przyznawaną przez Londyńskie Towarzystwo Matematyczne, a w 2013 roku nagrodę Fermata. W 2014 roku został również wybrany członkiem (Fellow) Royal Society w Anglii. Medal Fieldsa został przyznany Hairerowi za dwie monumentalne prace. Pierwszą z nich jest ponad stustronicowy artykuł Solving the KPZ equation opublikowany w Annals of Mathematics w 2013 roku, a drugą - dwustupięćdziesięciostronicowa praca Theory of regularity structures, która ukazała się rok później w Inventiones Mathematicae. Oba artykuły przełamały bariery w teorii stochastycznych równań różniczkowych cząstkowych.
4
Content available remote Międzynarodowy Kongres Matematyków 2014
PL
Ostatni, dwudziesty siódmy z kolei Międzynarodowy Kongres Matematyków (International Congress of Mathematicians, ICM) zgromadził w dniach 13-20 sierpnia 2014 roku w Seulu przeszło pięć tysięcy matematyków z całego świata. Organizowane przez Międzynarodową Unię Matematyczną (International Mathematical Union, IMU) Kongresy odbywają się od 1897 roku, w zasadzie co cztery lata, z dwoma przerwami spowodowanymi I i II wojną światową - w 1983 roku gościliśmy ICM w Warszawie. ICM jest imprezą wyjątkową, bo stanowi wspólne forum specjalistów ze wszystkich obszarów matematyki czystej, stosowanej i edukacji matematycznej. Jest manifestacją jedności matematyki i odgrywa ważną rolę w budowaniu społecznej świadomości roli matematyki we współczesnym świecie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.