Spośród najistotniejszych dokonań, za które Międzynarodowa Unia Matematyczna przyznała Maryam Mirzakhani medal Fieldsa, wymieniono rezultaty dotyczące geometrii hiperbolicznej oraz układów dynamicznych. Duża część dokonań na polu geometrii hiperbolicznej znalazła się w jej rozprawie doktorskiej oraz publikacjach z nią związanych. W artykule przybliżono drugi zakres tematyczny działalności matematycznej Mirzakhani, związany z teorią układów dynamicznych. Jej działalność w tym kierunku mocno przeplata się z tematyką powierzchni Riemanna, co spaja całość jej dokonań.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Prace Avili są opublikowane w najlepszych pismach na świecie, m.in. Annals of Mathematics, Acta Mathematica, Publications Mathématiques de l’IHÉS, Inventiones mathematicae, a także Journal of the AMS, Communications in Mathematical Physics, Duke Mathematical Journal, Annales Scientifiques de l’École Normale Supérieure, Transactions of the AMS, Astérisque, Journal of the European Mathematical Society i w innych. Razem (według listy na jego stronie internetowej) ma sześćdziesiąt prac opublikowanych, siedem przyjętych do publikacji, cztery złożone, jedną w przygotowaniu oraz siedem prac przeglądowych. Autor atykułu przedstawia główne dokonania Avili, opierając się na artykule E. Ghysa [21] (w szczególności na jego układzie materiału), będącym wersją prezentacji laureata w Seulu, oraz - w części dotyczącej iteracji przekształceń odcinka na artykule M. Lyubicha [27], a we fragmencie związanym z przekładaniem odcinka - na artykule G. Forniego [19].
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Martin Hairer, urodzony w 1975 roku w austriackiej rodzinie mieszkającej w Szwajcarii, został nagrodzony medalem Fieldsa w 2014 roku na Międzynarodowym Kongresie Matematyków w Seulu w Korei Południowej. Od wielu lat jest profesorem matematyki na Uniwersytecie w Warwick w Wielkiej Brytanii, ale był wykształcony na Uniwersytecie w Genewie, gdzie promotorem jego doktoratu z fizyki był Jean-Pierre Eckmann. Medal Fieldsa nie jest jego pierwszym wyróżnieniem. W 2009 roku otrzymał nagrodę Whiteheada, przyznawaną przez Londyńskie Towarzystwo Matematyczne, a w 2013 roku nagrodę Fermata. W 2014 roku został również wybrany członkiem (Fellow) Royal Society w Anglii. Medal Fieldsa został przyznany Hairerowi za dwie monumentalne prace. Pierwszą z nich jest ponad stustronicowy artykuł Solving the KPZ equation opublikowany w Annals of Mathematics w 2013 roku, a drugą - dwustupięćdziesięciostronicowa praca Theory of regularity structures, która ukazała się rok później w Inventiones Mathematicae. Oba artykuły przełamały bariery w teorii stochastycznych równań różniczkowych cząstkowych.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Ostatni, dwudziesty siódmy z kolei Międzynarodowy Kongres Matematyków (International Congress of Mathematicians, ICM) zgromadził w dniach 13-20 sierpnia 2014 roku w Seulu przeszło pięć tysięcy matematyków z całego świata. Organizowane przez Międzynarodową Unię Matematyczną (International Mathematical Union, IMU) Kongresy odbywają się od 1897 roku, w zasadzie co cztery lata, z dwoma przerwami spowodowanymi I i II wojną światową - w 1983 roku gościliśmy ICM w Warszawie. ICM jest imprezą wyjątkową, bo stanowi wspólne forum specjalistów ze wszystkich obszarów matematyki czystej, stosowanej i edukacji matematycznej. Jest manifestacją jedności matematyki i odgrywa ważną rolę w budowaniu społecznej świadomości roli matematyki we współczesnym świecie.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.