Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  measurement laboratory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Materiały odniesienia są jednym z filarów zapewnienia jakości wyników pomiarów w laboratoriach analitycznych. Ich wytworzenie oraz certyfikacja to długi i złożony proces.
PL
Przedstawiono zarys procesu zmian w sposobie oceny laboratoriów pomiarowych oraz wpływ,jaki na ten proces miały zmiany prawa o miarach.Na tym tle krótko omówiono problemy laboratorium pomiarowego ubiegającego się o akredytację. Szczególny nacisk położono na kwestię oceny zgodności uzyskanych wyników pomiarów z deklarowanymi parametrami obiektu kontrolowanego.Dodatkowo zaprezentowano sposób realizacji prac pomiarowych przez Laboratorium Przyrządów Pomiarowych Energopomiaru-Elektryki.
EN
Presented is an outline of changes in assessment way of measuring laboratories and influence of legal changes concerning measurements on this process.At this background problems of the measuring laboratory applying for the accreditation are briefly discussed. A special stress is put on questions of the conformity assessment of achieved measurement results with declared parameters of inspected objects.Presented is additionally a way of carrying-out measuring works by the Laboratory of Measurement Equipment in Energopomiar-Elektryka.
PL
W środowisku chemików analityków coraz powszechniejsza staje się wiedza o organizowanych przez wyspecjalizowane laboratoria i instytucje porównaniach międzylaboratoryjnych (ang. Interlaboratory Comparison - ILC) i testach biegłości (ang. Proficiency Testing - PT).
PL
W pierwszej części [1] przedstawiono przykład systemu monitorowania zmienności dwóch czynników: temperatury i wilgotności, które mogą mieć wpływ na prawdziwość uzyskiwanych wyników badań i kalibracji. W przykładzie tym wykorzystana była prosta procedura statystyczna, dostępna w pakiecie STATISTICA PL, która pozwoliła na przejrzystą graficzną prezentację zmian temperatury i wilgotności zaobserwowanych w laboratorium LABBiKAL w okresie kilku miesięcy. W niniejszej części przedstawione są inne procedury statystyczne dostępne w tym samym pakiecie, które można wykorzystać do oceny dokładności przyrządu pomiarowego oraz do monitorowania zmian zdolności pomiarowej laboratorium.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.