Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mała architektura
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Tak zwane zielone dachy to coraz powszechniej dostępne zielone przestrzenie w miastach. Ich znaczenie w procesie polepszania standardu naszego życia jest bezdyskusyjne. Nadal jednak zielone dachy są niewykorzystanym obszarem, który może służyć rekreacji, wypoczynkowi i edukacji.
PL
Pierwsze zielone przystanki z funkcją retencjonowania wód opadowych na terenie Miasta Białegostoku pojawiły się w 2019 r. Wielokrotnie nagradzane, doskonale wpisały się w przestrzeń miasta.
PL
Rozwiązania z zakresu małej architektury to nieodłączne elementy projektów już istniejących, nowo powstających i rewitalizowanych przestrzeni miejskich. Poza kryterium designu, coraz ważniejszymi argumentami decydującymi o wyborze konkretnych rozwiązań z tego zakresu są z jednej strony – funkcjonalność miejskich mebli, z drugiej zaś – trwałość materiałów, z których są one wykonane.
PL
Miasto bez małej architektury nie spełnia swojej funkcji. To dzięki niej wzrasta atrakcyjność przestrzeni, a my znajdujemy miejsca do relaksu. To ona zapewnia czystość i zabezpiecza przed niekontrolowanym pojawianiem się much czy gryzoni.
PL
Niniejszy artykuł opisuje postrzeganie małej architektury w kontekście wielkoprzestrzennych obiektów militarnych. Analizie poddane zostały wybrane obiekty wchodzące w skład Twierdzy Przemyśl. Przedstawione przykłady obrazują w jaki sposób możliwe jest powiązane ze sobą w sposób czytelny i jednoznaczny fortów Twierdzy Przemyśl położonych w różnych lokalizacjach oraz nadanie im czynnika spójności.
PL
W minionym roku jednym z najczęściej pojawiających się haseł w kontekście miejskiego designu były zielone przystanki. Radom, Białystok, Siemiatycze - powstałe "żyjące" wiaty stały się sensacją w mediach społecznościowych. W efekcie mieszkańcy innych polskich miast z entuzjazmem domagali się wybudowania zielonych przystanków także u nich.
PL
Po dniu w pracy lubimy odpocząć w wygodnym fotelu czy na sofie. Wiemy, że o dobrej jakości przestrzeni w domu świadczą m.in. komfortowe meble. Ta logika sprawdza się również w budowaniu inteligentnegi miasta (ang. smart city).
PL
Budowa placu zabaw lub siłowni plenerowej na pierwszy rzut oka wydaje się łatwa. W końcu to małe obiekty, a coraz bardziej profesjonalni producenci chętnie podpowiedzą, jakie strefy bezpieczeństwa wokół urządzeń należy zachować.
PL
Zielone wiaty przystankowe to fantastyczna koncepcja, która w ostatnich miesiącach jest gorąco komentowana w polskich mediach społecznościowych. O tym, że potrzebujemy w miastach więcej zieleni, nie trzeba nikogo przekonywać.
PL
Z raportu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej wynika, że w ciągu najbliższego dziesięciolecia wzrośnie liczba ludności w wieku 60-79 lat. Dlatego ważne jest dostosowywanie miast do ich potrzeb. Pierwszym krokiem może być wyposażenie przestrzeni w meble miejskie przyjazne dla seniorów.
PL
Czy w Polsce czujemy się bezpiecznie? Jakie rozwiązania przestrzenne - popawiające ten stan - już funkcjonują? Czy to czas na podjęcie tematu antyterroryzmu?
PL
Senior ma ogromną motywację i skłonność do przebywania na świeżym powietrzu, docenia i kontemluje zieleń. Niestety obecnie duży nacisk w projektowaniu parków położony jest na place zabaw dla dzieci, a zapomina się o potrzebach osób w podeszłym wieku.
PL
Rosnąca przewaga „szarej” infrastruktury i zabudowy w stosunku do zieleni miejskiej sprawia, że ulice miast coraz częściej stanowią przestrzeń nieprzyjazną dla mieszkańców i służą wyłącznie komunikacji. Zachowanie walorów estetycznych oraz roślinności w mieście to kwestia kluczowa, gdyż wpływa bezpośrednio na jakość życia jego mieszkańców.
PL
Zaniedbywane przez dziesięciolecia przestrzenie nadrzeczne polskich miast zyskały w ostatnich latach na znaczeniu jako tereny rekreacyjne poprzez proces ich rewaloryzacji. Tym samym możemy obserwować powrót życia społecznego i kulturalnego nad wodę.
PL
Nie od dziś wiadomo, że przestrzeń miejska jest niezwykle skomplikowaną tkanką, wymagającą interdyscyplinarnego podejścia wielu profesjonalistów oraz samych mieszkańców. W strukturze tej napotkać można wiele problemów, ale i potencjału, który warto wykorzystać. Podstawą sukcesu dobrze zaprojektowanej przestrzeni jest rozpoznanie potrzeb użytkowników oraz dobranie takich zabiegów projektowych, które sprawią, że będziemy chcieli pozostać w niej na dłużej. Niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiedniej małej architektury, która może podkreślić atuty miejsca, wyróżnić je, czy też zamaskować niechciane elementy.
PL
Zamek Arundel w hrabstwie West Sussex zaczęto budować w XI w., tworząc z czasem jedną z najważniejszych rezydencji w kraju, trwały element angielskiego dziedzictwa. Wartość obiektu podnosi malownicze położenie i niemal 20 hektarów wypielęgnowanych terenów Castle Park. Właściciele, książęta Norfolk, zadbali o nie, uznając program rewitalizacji zieleni za istotną część programu rewaloryzacji siedziby. Najbardziej zdegradowaną dawniej część obszaru (asfaltowo-betonowe parkingi otoczone wysokim murem) zamieniono w dekoracyjny „The Collector Earl’s Garden”. Ogród otwarł w roku 2008 książę Walii Karol. Zieleń łączy się tu z elementami architektonicznymi (wykonanymi według projektów Inigo Jonesa, ale wyłącznie z drewna), woda z kamieniem. To doskonały przykład skomponowania przyrodniczo-kulturowej atrakcji w sąsiedztwie zabytkowego obiektu, dopełnienia historii współczesną aranżacją, która ma walor estetyczny i edukacyjny, nie konkuruje z obiektem, ale podnosi jego atrakcyjność. Nie wymaga ogromnych nakładów, a jej utrzymanie jest możliwe dla osób bez specjalistycznego przygotowania, jedynie pod fachowym nadzorem.
EN
The construction of the Arundel Castle in West Sussex began in the 11th c., in time creating one of the most important residences in the country, a permanent element of English heritage. The value of the object is enhanced by its picturesque location and almost 20 hectares of the carefully tended Castle Park. The owners, the dukes of Norfolk, took care of it, assuming that the programme of revitalising the greenery constituted a significant element in the restoration of their family seat. Formerly the most degraded part of the area (asphalt-concrete parking lots surrounded by a tall wall) was converted into decorative “The Collector Earl’s Garden”. The garden was opened in 2008 by Charles, the Prince of Wales. Here, greenery is combined with architectonic elements (made according to the designs by Inigo Jones, but exclusively from wood), and water with stone. It is an excellent example of composing a natural-cultural attraction in the vicinity of a historic object, of complementing history by a contemporary arrangement which has both aesthetic and educational values, does not compete with the object but enhances its attractiveness instead. It does not require enormous outlay, and it can be maintained by people without specialist qualifications, merely under professional supervision.
PL
Na jakość przestrzeni uzdrowiskowej ma wpływ wiele składowych. Dobrze zagospodarowana zawiera funkcjonalną i interesującą wizualnie małą architekturę oraz zróżnicowaną pod względem botanicznym i estetycznym roślinność. Jest ona wizytówką miejscowości, a jej atrakcyjność wpływa na wzmocnienie procesu leczenia oraz zwiększenie zainteresowania turystycznego. Zdaniem respondentów deptak w Iwoniczu-Zdroju jest odpowiednio wyposażony w elementy małej architektury i ma ciekawą aranżację roślinną. W ich odczuciu aktualne zagospodarowanie przestrzeni jest spójne i stanowi uzupełnienie zabytkowej architektury sanatoryjnej. Potwierdzają to także badania terenowe dotyczące analizy małej architektury. Odwiedzający na tym terenie czuje się bezpiecznie i dobrze odpoczywa. Mankamentami przy dość długiej trasie spacerowej jest brak instalacji sanitarnej oraz niewystarczające zacienienie, co jest szczególnie uciążliwe w pełni sezonu turystycznego.
18
Content available remote Design w przestrzeni publicznej
PL
Po ciężkich walkach I wojny światowej w okolicach Bielska Podlaskiego pozostało kilkadziesiąt cmentarzy poległych żołnierzy. To miejsca historycznie ważne, od ponad stu lat obecne w podlaskim krajobrazie, jednak wiele z nich uległo zapomnieniu. Tylko niektóre otoczone są opieką lokalnych władz, parafii czy sąsiadów. Dotychczasowe działania lokalnych społeczności i służb komunalnych miały charakter doraźny i nie uwzględniały ani kulturowego, ani krajobrazowego kontekstu cmentarzy i mogił. Kwerenda dokumentacji cmentarzy, fotograficzna i rysunkowa inwentaryzacja przestrzeni, form małej architektury i zieleni dziewięciu nekropolii posłużyła do refleksji nad możliwościami przemyślanego unaocznienia ich obecności w krajobrazie Podlasia. Zebrany materiał został zaprezentowany mieszkańcom Bielska Podlaskiego na zorganizowanym w tym celu spotkaniu oraz rozpowszechniony w lokalnych mediach. Studium obejmuje pełną dokumentację 4 cmentarzy oraz fotograficzną prezentację pozostałych.
EN
Following a heavy battle of the World War I numerous cemeteries of soldiers remained in the region of Bielsk Podlaski. Those places are historically important, they are present in the Podlasie region landscape for over 100 years but many of them remain forgotten. Only some of them are maintained by the local authorities, parishes or the neighbors. Emergency repairs undertaken by the local communities have not accounted for cultural and landscape context of the cemeteries. Search query of the graveyards, photo and drawing inventory of the space, forms of small architecture and greenery of 9 necropolies has served for a reflection on possibilities to visualize them considerately in the Podlasie landscape. Collected material has been presented to Bielsk Podkaski inhabitants at a meeting and publicized in the local media. The study contains full inventory of 4 cemeteries and photo presentations of the remaining ones.
PL
Uliczne kosze to elementy wyposażenia stosunkowo nowe na miejskich ulicach. W Warszawie jeszcze w XIX w. nie dawano sobie rady z utrzymaniem czystości na ulicach, a na większości podwórzy stały skrzynie na odpadki, w których grasowały psy, koty i szczury.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.